دانش اولیه مراحل تحقق رویای حرکت


تعداد بازدید: 1

از آنجایی که نخاع وظیفه ارسال پیام از مغز به تمام نقاط بدن و از بدن به مغز را بر عهده دارد، در صورت آسیب دیدن، عملکرد بخشی از بدن یا کل بدن مختل می شود و بدن حس و توانایی حرکتی می تواند مختل شود.

دانش اولیه مراحل تحقق رویای حرکت

تولید تجهیزاتی که بتواند شرایط و کیفیت زندگی این افراد را تا حدودی بهبود بخشد، علاوه بر ارتقای عزت نفس این افراد، می تواند باری را که بر دوش خانواده و جامعه گذاشته می شود نیز کاهش دهد.

در همین راستا یکی از شرکت های علمی پارک علم و فناوری تربیت مدرس موفق به توسعه و تولید ربات های اسکلت بیرونی داخلی در کشور شده است که حتی چندین نمونه مشابه در دنیا دارند.

این ربات برای توانبخشی افراد دارای معلولیت اندام های حرکتی تحتانی مورد استفاده قرار گرفت و پس از اخذ مجوزها و استانداردهای لازم وارد بازار داخلی شد.

در گفتگو با پوریا فلاحی، کارشناس فنی این مجموعه دانش بنیان، جزئیات این ربات و برنامه های توسعه آن را جویا شدیم.

سالانه هزاران نفر به دلیل صدمات غیرمنتظره ناشی از تصادفات، سکته های مغزی، آسیب های ورزشی، بیماری های خاص، کهولت سن و … دچار اختلالات حرکتی می شوند.

به گفته محمدعلی محسنی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان شورای اسلامی، 10 درصد تصادفات جاده ای در کشور منجر به آسیب نخاعی می شود. استفاده از اسکلت بیرونی ربات شخصی روشی غیرتهاجمی است که به فرد مبتلا به ضایعه نخاعی قدرت لازم را برای حرکت اندام تحتانی در حالت ایستاده، راه رفتن روی سطوح صاف، نشستن و بالا رفتن از پله ها می دهد و به پیشگیری و رفع ثانویه کمک می کند. چالش ها و مسائل.

حرکت با شبیه سازی مراحل طبیعی

یک کارشناس فنی این شرکت تحقیق و توسعه درباره ویژگی های ربات اسکلت بیرونی ایجاد شده به جام جم می گوید: محصول ما نوعی ربات اسکلت بیرونی است که به بیمارانی که آسیب نخاعی و اندام تحتانی دارند اجازه راه رفتن را می دهد.

فلاحی می افزاید: این ربات بر روی لباس کاربر پوشیده می شود و از چهار موتور الکتریکی قدرتمند در مفاصل ران و زانو استفاده می کند که قادر است پاهای بیمار را در الگوهای حرکتی مختلف و با سرعت های مختلف حرکت دهد. بدین ترتیب کاربر می تواند با کمک ربات شخصی خود در حرکات روزانه بدون صرف انرژی زیاد راه برود. افراد مبتلا به فلج قسمت تحتانی بدن و همچنین افرادی که دارای ضعف عضلانی یا اختلالات حرکتی اندام تحتانی هستند می توانند از اگزوپاد شخصی برای انجام حرکات روزانه استفاده کنند. استفاده از آن مستلزم توانایی کافی کاربر برای کنترل بدن خود با کمک دستان خود است.

این کار از یک موتور قدرتمند استفاده می کند که می توان آن را با استفاده از نرم افزار مخصوص توسعه یافته از دستبند هوشمند دستگاه کنترل کرد. باتری های قابل شارژ دستگاه نیز به فرد اجازه می دهد به مدت 90 دقیقه به طور مداوم راه برود.

به گفته فلاحی، الگوریتم های حرکتی این ربات بر اساس دریافت اطلاعات جمع آوری شده از مدل حرکتی افراد سالم تعیین می شود. در واقع این ربات با استفاده از داده های به دست آمده از افراد سالم به طور هوشمند حرکت فردی را که دچار آسیب نخاعی شده است تقلید می کند. پس از پوشیدن این ربات، فرد با فعال کردن موتور دستگاه از جای خود بلند می شود و بر اساس برنامه انتخابی، سرعت، ارتفاع و طول گام های خود را با توجه به شرایط بدنی خود تنظیم می کند و مانند یک فرد عادی شروع به راه رفتن می کند.

بهبود عملکرد قسمت های مختلف بدن

فلاحی درباره تاثیرگذاری این دستگاه توضیح می دهد: ضایعات نخاعی می تواند اثرات منفی زیادی بر کیفیت زندگی افراد داشته باشد و انجام بسیاری از کارهای روزمره را برای این افراد بدون کمک دیگران غیرممکن می کند. از سوی دیگر، با گذشت زمان این افراد معمولاً به دلیل استفاده نکردن از عضلات دچار تحلیل عضلانی و اسپاسم عضلانی می شوند. قبل از تولید محصولاتی مانند ما که امکان تحرک را برای این افراد فراهم می کند از محصولی به نام بریس استفاده می شد که هیچ درجه آزادی در حرکت اندام های حرکتی فرد نداشت و حتی پس از معاینه فرد را به سادگی بلند می کرد.با این دستگاه افراد مفاصل زانو و مچ نیز آسیب دیدند و پس از چند سال فرد توانایی حرکت دادن دست و پا را از دست داد.

وی می افزاید: استفاده از این اسکلت بیرونی می تواند فعالیت افراد مبتلا به آسیب کمر را به میزان قابل توجهی تغییر دهد. به لطف این، ربات به طور کامل حرکت پیاده روی طبیعی را برای بدن انسان تقلید می کند، به عضلات و مفاصل بیمار آسیبی نمی رساند. از طرفی به دلیل حرکت پاها از اسپاسم عضلانی جلوگیری می شود، بعلاوه حتی بر روی کار سیستم قلبی عروقی، سیستم عصبی عضلانی و فعالیت گوارشی فرد تاثیر می گذارد. به عبارت دیگر می توان گفت این محصول در کنار بهبود کیفیت زندگی فرد و امکان انجام بسیاری از فعالیت ها به حفظ سلامت و بهبود عملکرد قسمت های مختلف بدن کاربر کمک می کند.

همین کیفیت با یک پنجم قیمت خارجی!

این شرکت تحقیق و توسعه تنها سازنده اسکلت بیرونی رباتیک در ایران و خاورمیانه بوده و تاکنون موفق به اخذ استانداردهای مورد نیاز معاونت تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت شده است. این محصول ایرانی از نظر قیمت با محصولات مشابه خارجی رقابتی بالایی دارد. با توجه به ماهیت خاص این محصول و نیاز به شخصی سازی آن با توجه به قد، وزن و شرایط هر بیمار و همچنین نوع ضایعه نخاعی، تولید انبوه آن در سراسر جهان نیست و معمولاً سفارشی ساخته می شود. بنابراین واردات این محصول به کشور زیاد نیست و کاربر باید شخصاً محصول را از شرکت های خارجی سفارش داده و با قیمت بسیار بالا در کشورهای دیگر خریداری کند.

به گفته فلاحی، قیمت این محصول در بازار 600 میلیون تومان است که تقریباً یک پنجم قیمت کالای مشابه خارجی است. نمونه مشابه این محصول در رژیم صهیونیستی تولید و با قیمت 110 هزار دلار (حدود 3.5 میلیارد تومان) به فروش می رسد.

وی خاطرنشان کرد: این محصول که دارای مجوز از سازمان غذا و داروی کشور است وارد مرحله تجاری سازی شده و به سفارش مصرف کنندگان، مراکز کاردرمانی و مراکز فیزیوتراپی در حال تولید است. مراکز درمانی علاوه بر استفاده شخصی از مدل کلی تری از این محصول با قابلیت تنظیم قد و وزن بیمار نیز استفاده می کنند. در حال حاضر عمده فروش ما به مراکز درمانی است. برای این محصول امکان خرید مراکز درمانی و سفارشات شخصی با کمک معاونت امور علمی و فنی در نظر گرفته شده است. همچنین افراد می توانند قبل از خرید محصول، دستگاه را به صورت رایگان امتحان کرده و میزان استفاده از آن را آزمایش کنند.

فلاحی در خصوص برنامه های صادراتی این محصول می افزاید: با توجه به کیفیت و قیمت رقابتی محصول، به دنبال روند ورود به بازار منطقه نیز هستیم.

اولین تجربه کاربردی در جهان برای بیماران مبتلا به ضایعه نخاعی گردنی

این ربات برای اولین بار در جهان بر روی فردی که در C6 قطع نخاع شده بود آزمایش شد. فلاحی در این باره توضیح می دهد: هنگام بریدن نخاع C6 فرد دچار آسیب نخاعی در ناحیه مهره های تحتانی گردن می شود. این بیمار فقط حرکات بازو محدودی داشت و اکنون می تواند به طور مستقل از دستگاه استفاده کند.

وی تاکید می کند: تا کنون هیچ گزارش یا مقاله ای در دنیا مبنی بر استفاده از این اسکلت بیرونی برای مبتلایان به این گونه بیماری ها منتشر نشده است و برای اولین بار موفق شدیم فرد مبتلا به این نوع ضایعه نخاعی را جابه جا کنیم. “