درمان آپنه خواب – بحث و جدل پیرامون عوارض جانبی CPAP

فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) رایج ترین درمان آپنه انسدادی خواب است، اما عوارض جانبی CPAP آن را برای بسیاری از افراد انتخاب ضعیفی می کند. حتی پس از ماه ها تلاش، بسیاری از بیماران به سادگی نمی توانند به پوشیدن ماسک و متصل شدن به دستگاه CPAP در هنگام خواب عادت کنند. با این حال، بسیاری از بیماران هیچ گزینه درمانی دیگری توسط پزشکان خود ندارند.

اگر در حال حاضر از آپنه خواب رنج می برید، به احتمال زیاد اثرات خستگی و اضطراب در طول روز را نسبت به اثرات طولانی مدت سلامتی و تأثیرات منفی این وضعیت بر کار و روابط شما احساس می کنید. درمان فشار مثبت مداوم راه هوایی به هزاران نفر کمک کرده است، اما همچنین دارای معایب زیادی است که آن را به یک درمان کمتر از ایده آل آپنه خواب تبدیل می کند.

شما یک راه حل می خواهید، اما آیا CPAP پاسخی است که به دنبال آن هستید؟

اولاً، این اشکال وجود دارد که باید هنگام خواب از ماسک روی بینی یا هر دو دهان و بینی خود استفاده کنید. این هم غیر طبیعی و هم ناراحت کننده است. اگر وقفه ها و مکث های تنفسی شما را از داشتن خواب راحت باز نمی دارد، احتمالاً ماسک CPAP این کار را خواهد کرد. برای برخی افراد، ماسک حتی یک گزینه نیست زیرا باعث ایجاد اضطراب و احساس کلاستروفوبیا می شود.

دوم، برخی از افرادی که فکر می‌کنند ممکن است در هنگام خواب از وقفه تنفسی رنج ببرند، هرگز تشخیص درستی نمی‌دهند زیرا فکر پوشیدن ماسک CPAP برای جلوگیری از کمک گرفتن کافی است. برای این افراد، علائم ممکن است با افزایش سن بدتر شود و حوادث آپنه می تواند شدیدتر شود.

سومین عارضه جانبی ماسک‌ها و دستگاه‌های CPAP این است که معمولاً روی صورت فرد قرار نمی‌گیرند. اگرچه آنها در طیف وسیعی از اندازه های مختلف هستند، اما مشکلاتی وجود دارد که می تواند از تناسب مناسب جلوگیری کند. این می تواند منجر به یک مهر و موم ضعیف شود که اجازه می دهد هوا خارج شود و دستگاه را بی اثر می کند و همچنین ممکن است باعث ایجاد بثورات و سوزش صورت یا بینی شود.

چهارمین عارضه جانبی که بسیاری از مردم از آن شکایت دارند، اتصال به دستگاه CPAP از طریق شلنگی است که هوا را از پمپ به ماسک و به داخل راه هوایی شما می‌برد. شلنگ یک شر ضروری است که پیدا کردن یک موقعیت خواب راحت را دشوار می کند. همچنین، از آنجایی که پمپ به برق نیاز دارد، در صورت قطع برق، جریان هوا قطع می شود.

در نهایت، برخی از افراد هنگام استفاده از فشار مثبت مداوم راه هوایی به عنوان درمانی برای آپنه خواب، مشکلات سلامت بیشتری را تجربه می کنند. شایع ترین علائم گزارش شده شامل سردرد، خشکی دهان، سوزش گلو و گاهی حتی نفخ معده است.