در این پذیرایی ها روی گریل آماده می شوید


در این پذیرایی ها 150 میلیون تن ورودی برای هر مهمان 5 میلیون تن کباب می شود.

مهمان نوازی برای زوج های جوانی که امروز می خواهند زندگی مشترک خود را آغاز کنند گران است. به ساده ترین شکل و برای کسانی که ازدواج آسان را در دستور کار قرار می دهند. پذیرایی از هر مهمان برای زوج های جوان حدود 200 هزار تومان هزینه دارد. این بودن در پذیرایی های لاکچری است که امروزه در شهرهای کشور مانند قارچ می روید. منوی سرگرمی کاملا باز است و برخی از مدیران سالن می گویند تا جایی که می توانند اتاق ها را یکی پس از دیگری آموزش می دهند.

مشتریان پر از تجمل هستند!

برای یافتن لیستی از مجلل ترین تالارهای جهان، کافی است وارد «تالار پذیرایی لوکس» در موتور جستجوی گوگل شوید. سالن ها با شکوه و عظمت ساخته شده اند و در تبلیغات آن ها به حوض، باغ ژاپنی، معماری رومی، اتاق کودک و غیره اشاره شده است.

به عنوان فردی که قصد رزرو سالن برای یک رویداد خاص را دارد با مدیر یکی از این سالن ها واقع در حاشیه تهران تماس می گیریم. مرد جوان تلفن را جواب می دهد و می گوید: تا 40 روز آینده وقت آزاد نداریم. وقتی با زمان پیشنهادی ایشان موافقت می کنیم و قیمت و منوی سالن را می پرسیم. مرد جوان با توافق اطلاعات تکمیلی می دهد.

در نهایت برای کسب اطلاعات بیشتر از او می خواهیم اطلاعات اولیه ای را در اختیار ما قرار دهد تا وضعیت را با یک انجمن دیگر مقایسه کنیم. پس جوان کمی بسته می شود و می گوید: این کار را بکن.

البته این رقم دیگر شامل خدمات مجلس نمی شود و عروس و داماد برای استفاده از خدماتی مانند گل آرایی، سفره عقد، موسیقی و همچنین عکاسی و عکاسی باید هزینه خدمات جداگانه ای را پرداخت کنند.

با مدیر باغ تالار نخبگان دیگری تماس بگیرید. در حالی که تقویمش را ورق می زند، می گوید که برای ماه آینده وقت آزاد ندارند.

به این ترتیب با تاریخ پیشنهادی مدیر جوان این سالن موافقت می کنیم و از او درباره هزینه می پرسیم: 80 میلیون تن ورودی در نظر گرفته می شود و منوی هر مهمان بین 3 تا 8 میلیون تن است.

اگر منوی این تالارها را بپرسید، این پاسخ را می شنوید که هر آنچه که مشتریان می خواهند در قالب سلف سرویس برایشان تهیه می شود، از غذاهای دریایی مانند خرچنگ گرفته تا کباب و خورش.

کافی است همین اطلاعات را به جوان بگوییم و او بگوید که شخصاً اطلاعات بیشتری به ما می دهد. در این تالار هزینه خدماتی از قبیل تیراندازی و گل آرایی و سفره عقد به صورت جداگانه در نظر گرفته شده و برای استفاده از آنها نیاز به عقد قرارداد با افرادی است که وارد تالار می شوند.

انجمن مافیا

اکثر مدیران لابی های مجلل در مورد هزینه ها از تماس تلفنی اجتناب می کنند و تأکید می کنند که این جزئیات را شخصاً در میان خواهند گذاشت.

تا اینجای کار قوانین عجیب دیگری برای خود دارند. به عنوان مثال اگر قصد استفاده از خدمات گل آرایی، فیلمبرداری، موسیقی و … را دارید، باید با افرادی که این انجمن ها را اداره می کنند، قرارداد ببندید. مدیر یکی از این سالن های مجلل در این باره به ما می گوید: ما اجازه ورود گروه های هنری خارجی را به سالن خود نمی دهیم، پس باید با افرادی که نمایندگی داریم قرارداد ببندید.

این محدودیت در واقع به این انجمن ها اجازه می دهد تا درآمد بیشتری کسب کنند.

پدرام کارگردان جوانی است که با بسیاری از این انجمن ها کار می کند. او به جام جم آنلاین می گوید: «مدیران این سالن های مجلل برای خدماتی مانند فیلمبرداری از مشتریان خود هزینه زیادی می گیرند و درصد کمی هم به افرادی مثل من که این کار را انجام می دهند، پرداخت می کنند. به همین دلیل، به نفع آنهاست که مشتریان خود را مجبور به امضای قرارداد با افرادی کنند که توسط انجمن نمایندگی می شوند.

پدرام ادامه می دهد: به تعبیری این تریبون ها شبکه مافیایی ایجاد کرده اند و با افراد محدودی کار می کنند.

از 100 میلیون لباس عروس گرفته تا پنت هاوس هدیه

هزینه استفاده از خدمات سالن های الیت به قدری بالاست که خیلی ها ابتدا به این فکر می کنند که چه کسانی می توانند برای این سالن ها هزینه کنند.

پدرم که به خاطر کارش به چنین سالن هایی سفر می کند. او می گوید: بیشتر مراجعه کنندگان این تالارها آقازاده هستند. افرادی که به راحتی پول سرمایه گذاری می کنند و آن را به راحتی خرج می کنند.

وی ادامه می دهد: مثلا چند وقت پیش برای فیلمبرداری به یکی از این سالن ها دعوت شدم و این که عروس خانم برای تهیه لباسش حدود صد میلیون تومان هزینه کرد کمی برایمان تازگی داشت.

اگر از اپراتور در مورد هدایایی برای عروس و داماد بپرسید، خواهید شنید: «مهمانان معمولا سکه، دلار و یورو می دهند. اما چندی پیش پدر داماد یک پنت هاوس در شمال شهر به عروس و داماد داد.

ما نداریم!

تاریخچه تالارهای مجلل را با خسرو ابراهیمی نیا، رئیس انجمن تالارهای پذیرایی و تجهیزات مجامع تهران در میان می گذاریم که فعالیت این گونه تالارها را تکذیب می کند. وقتی از ابراهیمیان نرخ های عجیب این سالن ها را می پرسیم. او می گوید: «اگر این درست باشد. صاحب سالن تخلف کرد و ما چنین سالنی را پلمپ می کنیم.

با این حال رئیس انجمن تالارهای پذیرایی و تجهیزات مجامع تهران از برخورد قانونی با متخلفان می گوید. اما آشفتگی بازار تالار حکایت از عدم نظارت بر تالارهای کشور دارد.

جام جم آنلاین