دست نیافتنی مثل یحیی


حالا سرمربی «پرسپولیس» به اولین مربی «قرمزهای» ایرانی در تاریخ لیگ برتر تبدیل شده که تعداد دیدارهایش روی نیمکت این تیم به عددی سه رقمی رسیده است. یحیی که در لیگ های دوازدهم، نوزدهم، بیستم، بیستم و حالا بیست و دوم سرمربی پرسپولیس بود، 100 بار روی نیمکت پرسپولیس نشست و موفق شد 59 و 33 تساوی کسب کند و 8 بار شکست بخورد.

نکته جالب در مورد تیم زیر نظر یحیی گل محمدی این است که تیمش در 11 بازی یک بار شکست خورده و میانگین سه شکست در هر فصل را دارد که رقم فوق العاده ای است. تراکتور، سپاهان، صنعت نفت، آلومینیوم، ذوب آهن و راهان شش تیمی هستند که در لیگ برتر تیم یحیی را شکست داده اند و بین تراکتور و آلومینیوم دو بار موفق به این کار شدند. بهترین پیروزی برای «لیگ 12 تراکتور» و «صنعت نفتا» که به ترتیب با نتایج 3 بر 1 و 2 بر صفر پیروز شدند.

میزان برد یحیی در لیگ برتر 58.58 درصد است که او را به یکی از بهترین مربیان تاریخ پرسپولیس تبدیل کرده است. او در این فصل توانست رکورد 57 درصد پیروزی برانکو ایوانکوویچ را شکسته و موفق ترین مربی لیگ برتر شود.

یحیی همچنین با حضور در 26 بازی بیشتر از برونکو در لیگ برتر به باتجربه ترین مربی تاریخ پرسپولیس در لیگ برتر خلیج فارس تبدیل می شود و در این مسیر فرصت پیشی گرفتن از امتیازات خود را خواهد داشت.

پرسپولیس در 100 بازی زیر نظر یحیی 147 گل به ثمر رساند که میانگین 1.47 گل در هر بازی بود. این در حالی است که برانکوها در 126 بازی 187 گل به ثمر رسانده اند تا با میانگین 1.48 گل در هر بازی به تیمی پرکارتر از دوران فعلی شیرهای سرخ تبدیل شوند و شاید فراتر از این رقم، ماموریت گل محمدی برای تیم یحیی باشد. قرمزها سه قهرمانی لیگ برتر و یک نایب قهرمانی زیر نظر برانکوها را به دست آورده اند و با یحیی دو قهرمانی لیگ برتر و یک نایب قهرمانی را نیز تجربه کرده اند و حالا یحیی به دنبال کسب تعداد قهرمانی برونکو است. .

یحیی در 100 بازی به 59 برد رسید در حالی که برونکو در 97 بازی این تعداد را کسب کرد، به عبارتی اگر یحیی می توانست تراکتور و سپاهان را شکست دهد با سرمربی کروات برابری می کرد. برونکو در 100 بازی 59 برد، 26 تساوی و 15 باخت با 203 امتیاز کسب کرده است و یحیی گل محمدی با 209 امتیاز بهترین رکورد را دارد. از سوی دیگر، وقتی آمار و عملکرد یحیی گل محمدی را با مربیان ایرانی مانند علی دایی و افشین قطبی مقایسه می‌کنیم، برتری زیادی نسبت به آن مردان دارد و نمی‌توان فراموش کرد که او رکورد قهرمانی برونکو را تا آخر عمر خواهد زد. قرارداد او همچنین به نظر می رسد یکی دیگر از مربیان ایرانی تا سال ها دیگر نتواند چنین رکوردی را در پرسپولیس از خود به جای بگذارد.

نتایج یحیی در 100 بازی

8 باخت
59 بارد
147 گل زد
33 برابر است
209 امتیاز

روزنامه جام جم