دیابت نوع 2 و زندگی سالم – نتایج آزمایش خون چه چیزی می تواند به شما بگوید؟

با افزایش سن، متوجه می شوید که پزشک شما را به طور معمول برای ارزیابی آزمایش خون می فرستد تا وضعیت شما را بررسی کند…

  • قند خون،

  • کلسترول HDL و LDL و

  • سطح تری گلیسیرید

به عنوان بخشی از فرآیند “پیر شدن”. اینها آزمایشاتی هستند که همه باید در یک زمان از آنها مراقبت کنند. همانطور که نتایج این آزمایش ها را دریافت می کنید، ضروری است که بدانید مناطق خاصی وجود دارد که پزشک شما به آنها اشاره نمی کند. آگاهی از این موضوع می تواند به شما کمک کند تصویر بهتری از سلامت کلی خود داشته باشید…

1. خبر خوب. اولاً، اگر پس از انجام آزمایش خون توسط پزشکتان مجدداً به شما احضار شد، انتظار نداشته باشید که خبرهای خوبی به دست آورید. آزمایش‌های خون معمولاً مشکلات را گزارش می‌کنند – مکان‌هایی که خون شما از انحرافات استاندارد که به حالت عادی تبدیل شده است متمایز است.

به این ترتیب، اگر گزارش «بد» در مورد آنچه شما را نگران می کند نمی شنوید، آن را به عنوان نشانه خود در نظر بگیرید، این خبر خوبی است. به عنوان مثال، اگر نگران حمله قلبی هستید اما پزشکتان به سطح کلسترول شما اشاره نمی کند، آنقدر که فکر می کردید حال شما بد نیست و ممکن است کلسترول شما در جای مناسبی باشد.

2. نرمال می تواند متفاوت باشد. نکته دیگری که باید در مورد آزمایش خون در نظر داشت این است که استاندارد می تواند بین مردان و زنان متفاوت باشد. آنچه برای یک فرد “طبیعی” است ممکن است لزوماً برای دیگری عادی نباشد: مردان و زنان اغلب تفاوت های مشخصی را در نتایج آزمایش خون خود مشاهده می کنند.

دیدن یک پزشک در هر ویزیت هزینه دارد. اگر پزشک از سابقه پرونده شما آگاه باشد، بهتر می تواند رمزگشایی کند که کدام نتایج غیرطبیعی است و کدام یک در محدوده سالم هستند.

3. چیزی به نام مثبت کاذب وجود دارد. جنبه دیگری که باید در نظر داشت این است که مثبت کاذب رخ می دهد. اگر آزمایشی دارید که بدترین سناریوی شما را تأیید می کند، ممکن است بخواهید برای اطمینان یک آزمایش تکرار کنید.

معمولاً آزمایش دقیق است، اما احتمال کمی وجود دارد که اینطور نباشد. بروز مثبت کاذب در آزمایشاتی رخ می دهد که آنتی بادی ها را زمانی که فرد دارای یک بیماری ایمنی مانند آرتریت روماتوئید یا مولتیپل میلوما باشد، اندازه گیری می کند. از آنجایی که این شرایط آنتی بادی نیز تولید می کنند، احتمال بیشتری وجود دارد که مورد را به سمت منفی شدن سوق دهد.

4. مقادیر تست می تواند از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر متفاوت باشد. آخرین زمینه ای که باید از آن آگاه بود این است که مقادیر آزمایش همیشه از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر سازگار نیستند. تکنسین های آزمایشگاهی نتایج آزمایش شما را با آنچه که برای آزمایشگاه آنها طبیعی در نظر گرفته می شود مقایسه می کنند.

برای مثال، اگر آن آزمایشگاه با آزمایشگاهی که قبلاً استفاده می‌کردید متفاوت باشد، ممکن است منجر به تغییر در نتایج شما بدون تغییر “واقعی” شود. این یک حرکت هوشمندانه است که آزمایش خون خود را در یک آزمایشگاه معمولی انجام دهید و به آن آزمایشگاه بپیوندید تا از سردرد تجزیه و تحلیل تغییرات جزئی در نتایج خود خلاص شوید.

دفعه بعد که آزمایش خون دادید این نکات را در نظر داشته باشید و به یاد داشته باشید که آزمایش خون معیارهایی است که برای سنجش سلامتی شما استفاده می شود، اما پزشک شما باید به “تصویر بزرگ” نیز نگاه کند. در حالی که آزمایش خون تشخیصی است، اما نباید بدون آگاهی تشخیصی باشد.