رئیس جمهور چه هدیه ای به گوترش داد؟


گزارش جام جم آنلاینآیت الله سیدابراهیم رئیسی در آخرین روز سفر خود به نیویورک شب گذشته به وقت تهران با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل دیدار و گفتگو کرد.

رئیس جمهور کشورمان پس از این دیدار دفتر یادبود سازمان ملل متحد را امضا کرد و در پایان با تقدیم کتابی از بوستان شیخ عجله سعدی و کتابی از مجموعه اسناد خلیج فارس، فرهنگ و هنر را یادآور شد. ایران تمدن و تاریخ غنی

سبک کتاب بوستون از نظر قالب شعری حماسی است و ملک الکلمات سعدی شیرازی محتوای این کتاب را در 10 فصل حول محورهای مهمی چون اخلاق، تربیت، مسائل اجتماعی و سیاسی تنظیم کرده است. همانطور که گفته شد به دلیل مشکلات سیاسی و فرهنگی و شرایط نامساعد حاکم بر فضای زمانه، نگارش کتاب حماسی با محتوای آموزشی موجب ارتقای اخلاق و مدنیت در سطح جامعه شد.

به گزارش ایرنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی پس از حضور و سخنرانی در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل، حضور و سخنرانی در اجلاس تحول آموزش و پرورش در یونسکو، دیدار با برخی از مراجع تقلید، دیدار با متخصصان و کارشناسان سیاست خارجی آمریکا، دیدار دقایقی پیش. او از نیویورک به تهران رفت و در آنجا کنفرانس مطبوعاتی با مدیران ارشد رسانه های آمریکایی برگزار کرد و با ایرانیان مقیم آن کشور دیدار کرد.

رئیس جمهور در این سفر همچنین با رئیس جمهور فرانسه، رئیس جمهور بولیوی، نخست وزیر پاکستان، نخست وزیر عراق، رئیس جمهور سوئیس، نخست وزیر لبنان، نخست وزیر ژاپن، رئیس جمهور دیدار و گفتگو کرد. فنلاند، رئیس جمهور صربستان، نخست وزیر ارمنستان و رئیس جمهور زیمبابوه و دبیر کل سازمان ملل متحد دیدار و گفتگو کردند.

سفر رئیسی به نیویورک در ادامه تلاش ها برای اجرای «نظم بین المللی عادلانه از طریق چندجانبه گرایی اقتصادی» انجام شد.

بعدازظهر دوشنبه به وقت محلی، رئیس جمهور به محض ورود به نیویورک برای اجلاس سران سازمان ملل متحد در مورد تحول آموزش که با همکاری یونسکو برگزار شد، گفت که ما معتقدیم که تحول در آموزش بدون توجه به خانواده امکان پذیر نیست. عدالت و معنویت و گفت: ایران سند تحول است. فاندین آموزش خود را بر اساس فلسفه تعلیم و تربیت ایرانی-اسلامی و بدون تکیه بر رویکردهای سکولار تک بعدی مندرج در سند 2030 تدوین کرد.

رئیس جمهور اسلامی ایران همچنین برای اولین بار در هفتاد و هفتمین اجلاس سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک شرکت کرد.