رتبه بندی ثابت معلمانمن عاشق رتبه بندی معلم یکی از خواسته های آنها تاثیر مستقیم بر جایگاه این قشر فرهنگی است. طرح رتبه بندی معلم وی تاکنون فراز و نشیب های زیادی را در قوه مقننه کشور تجربه کرده است و همچنین برخی از ابعاد این طرح. رتبه بندی معلم این یک سوال برای عموم است. اما حالا طرح رتبه بندی معلم در چه مرحله ای؟ طرح رتبه بندی معلم این چگونه و چه زمانی اجرا می شود؟

در نهایت رتبه بندی معلمان معرفی شده است

طرح رتبه بندی معلمان به تصویب هیأت وزیران رسید و از 31 شهریور 1393 وزارت آموزش و پرورش موظف به اجرای آن شد.

در جلسه هیئت وزیران آیین نامه قانون معلمان معرفی و تصویب شد. این آیین نامه در هفت جلسه کمیسیون های مختلف دولتی مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به جایگاه معلمان محترم و جامعه فرهنگیان، موضوع به لحاظ موضوعیت و در تمامی ابعاد آیین نامه مستلزم رسیدگی دقیق بود. مورد تایید دولت قرار گرفتند.

این سخنان کوتاه گفت و گوی بهادری جهرمی سخنگوی دولت سیزدهم در حاشیه جلسه 16 خرداد هیئت دولت با خبرنگاران بود.

این صحبت ها به این معنا بود که با گذشت 10 سال از اجرای این طرح و حضور 6 وزیر در سمت مدیریت آموزش و پرورش، سرانجام اجرای قانون معلمان به اتمام می رسد.

وزارت آموزش و پرورش موظف به اجرای این طرح است و بر اساس قانون، روسای این وزارتخانه مهم موظفند از 31 شهریور 1393 در جریان تدوین آیین نامه های این قانون، این قانون را اجرا کنند.

در پی تصویب این طرح، سخنگوی وزارت آموزش و پرورش تنها با انتشار یک توییت در صفحه مجازی خود از تصویب این طرح و اجرای آن خبر داد.

طرحی که با توجه به چالش هایی که در این سال ها داشته است، فرهنگیان چندان امیدی به آن ندارند و حتی به برخی موارد مصوب مانند شرکت در آزمون آن رتبه اعتراض کرده اند.

حسین حق وردی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: ».

بنابراین رتبه بندی معلمان بر اساس متن قانونی مصوب مجلس است. چون اسم آزمون را ذکر نمی کند.

این اظهارات پس از آن بیان شد که یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش، پیشتر گفته بود که باید نظام ارزشیابی معلمان را آزمایش کرد و معرفی نظام رتبه بندی را مهم خواند.

علی نق زاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز گفت: شیرینی اجرای طرح رتبه بندی معلمان نباید در کام فرهنگیان تلخ باشد; بلکه بهتر است وزیر آموزش و پرورش هرچه سریعتر بدون معطلی و معطلی اجرای آن را آغاز کند و مابه التفاوت حقوق معلمان بر اساس این طرح از شهریور سال گذشته پرداخت شود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش حقوق معلمان با اجرای طرح رتبه بندی، گفت: جایگاه معلمان در گروه های مختلف نیز حفظ می شود.

نق زاد گفت: در زمان اجرای این قانون مشخص نیست وزیر آموزش و پرورش به دنبال چه موضوعی است که باعث تاخیر در روند اجرا شده است و بهتر است هر چه زودتر این قانون معرفی و اجرا شود. ».

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با اعلام آمادگی کامل وزارت آموزش و پرورش برای اجرای طرح رتبه بندی، درباره آخرین وضعیت این طرح گفت: وزارت آموزش و پرورش آمادگی کامل برای اجرای این طرح را دارد. منتظر هستیم تا دولت مصوبه این پروژه را به ما اعلام کند و آن را نهایی کند.

به گفته این مقام مسئول، وزیر به تمامی استان ها و 750 رئیس ادارات ابلاغ کرد تا اطلاعات معلمان زیرمجموعه خود را به صورت امتیازی ساماندهی کنند.

وی گفت: در حوزه آموزش و پرورش موظفیم 804 هزار معلم را بر اساس امتیازی که کسب می کنند به 5 گروه تقسیم کنیم.

مربیان و معلمان می توانند در مورد اجرای این طرح با ما نظر دهند.

معرفی نظام رتبه بندی معلمان نهایی است

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای نظام رتبه بندی معلمان قطعی است و هیچ مانعی برای اجرای آن وجود نخواهد داشت.

حمیدرضا حاجی بابایی گفت: امسال 38 هزار میلیارد برای اجرای طرح رتبه بندی معلمان اختصاص یافته است.

وی گفت: دولت 25 هزار میلیارد تومان برای اجرای نظام رتبه بندی معلمان اختصاص داده و مجلس نیز 13 هزار میلیارد تومان به این مبلغ اضافه کرده است.