روابط مرزی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق در بالاترین سطح است


بر اساس گزارش ها جام جم آنلاین ایلام ; سردار احمدعلی گودرزی در هشتمین اجلاس مرزبانی فرماندهان مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و عراق در شهرستان مرزی مهران افزود: روابط خوبی وجود دارد و پیشنهاد می شود در مردادماه جلسه دیگری برگزار شود. برای تسهیل سفر زیارتی

وی با بیان موانع فرهنگی دو کشور به ویژه وابستگی به ائمه معصومین (ع) گفت: اربعین امام حسین (ع) انقلابی مردمی برای عدالت خواهی بود که در دنیا و در این دیدار همتا ندارد. از نظر ظرافت موضوع نمایندگان، مرزبانی جمهوری اسلامی و مرزبانی ایلام، کرمانشاه و خوزستان به همراه مرزبانی شلمچه، چزابه، مهران، سومار، خسروی و قصرشیرین حضور دارند. .

سردار گودرزی ادامه داد: تشکیل این دیدارها بین نیروهای ایرانی و عراقی موجب خوشحالی دو ملت و تسهیل در تردد زائران می شود که نوعی توفیق الهی است و دشمنان از این تجمع صمیمانه و برادرانه بسیار نگران هستند.

وی درباره نشست مشترک وزرای کشور ایران و عراق گفت: وزیر کشور عراق در جلسه اخیر قول لغو روادید روزانه 2000 نفر را داد.

لزوم هماهنگی و هم افزایی بیشتر مرزبانان دو کشور

فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران گفت: برآورد می شود امسال در دهه 40 چهار تا پنج میلیون نفر از ایران و کشورهای مسلمان به زیارت عتبات عالیات مشرف شوند که این امر مستلزم هماهنگی و هم افزایی بیشتر مرزبانان است. دو کشور “.

سردار گودرزی خواستار تشدید کنترل مرزها برای امنیت بیشتر، افزایش شبانه روزی مرزها و باز شدن مرز خسروی برای کاهش تردد زائران از مرز مهران شد.

وی همچنین خواستار ارتباط به عنوان کلانتری مرزی یا معاون کلانتری در دهه 40 شد و افزود: «سرویس های مرزی ایران آماده استفاده از قابلیت های پهپادی برای کنترل مرزهای دو کشور و تبادل اطلاعات مربوطه بین دو کشور هستند». نگهبانان مرزی “.

فرمانده مرزبانی فرج با بیان اینکه نیاز به تسهیل در تردد خودروهای سرمایه ای در مرز مهران وجود دارد، گفت: تسهیل در تردد خودروها و کمک به زائران بسیار مهم است.

وی با اشاره به اینکه ایران قربانی تروریسم و ​​مواد مخدر در جهان است، افزود: جمهوری اسلامی ایران تاکنون بیش از چهار هزار شهید در راه پرافتخار مبارزه با مواد مخدر تقدیم کرده است.

سردار گودرزی همچنین خواستار برگزاری جلسات مشترک مرزی در مرز شلمچه، آبادان و اقلیم کردستان برای مبارزه با قاچاق اسلحه شد.