روایتی از سنت های محلی در «جان بابا و جین بیبی» ساخته مصطفی رحماندوست


دفتر شعر «جان بابا و جین بی بی» مصطفی رحماندوست با همکاری انتشارات نیستان منتشر شد.

به گزارش صبا، کتاب «جان بابا و جین بیبی» شامل اشعاری از مصطفی رحماندوست است که توسط انتشارات نیستان منتشر شده است.

در توضیح این کتاب آمده است: «این اشعار از تلفیقی از اندیشه‌ها و باورهای بشری و نیز سنت‌های کهن و باورهای بومی ایران ساخته شده‌اند، تا جایی که می‌توان گفت این شعر بلند علیرغم ظاهر آشکارش. ساختار، فراسان و مناسب برای مخاطب کودک است، خواندن و تأمل نیز برای گروه های سنی بالاتر است.

مصطفی رحماندوست شاعر این کتاب یکی از مشهورترین شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان در 5 دهه اخیر محسوب می شود که همواره مورد توجه مخاطبان در هر سنی بوده است.

رحماندوست شعر خود را بر اساس باورها، خواسته ها و زندگی مادربزرگی می سراید که مایه الهام و محبت فراوان در ایمان ایرانی است و در بیت هایش نماد خواسته هایش را خواسته های مخاطبانش می سازد. آرزوی مادربزرگ اشاره ای نمادین به چیزی است که ایرانیان سال هاست در باورهای سنتی و زندگی روزمره خود به دنبال آن بوده اند. حرکت از زمان حال به بهترین و کشف منبع حیات و تلاش برای احیای آن.

این شعر همچنین سعی دارد به صورت نمادین به موضوع هدفمندی در زندگی انسان بپردازد و سنت های ایرانی بهار را بازآفرینی کند. سفره هفت سین و چیدن آن و اتفاقاتی که در پی این قرارگیری رخ می دهد نیز نمادی از پویایی و هدفمندی زندگی است و بیانگر این باور است که زشتی و تاریکی ابدی نیست و با امید و تلاش می توان بر آن غلبه کرد.

همچنین در این کتاب سعی شده آشتی و پیوند خاصی بین محیط و طبیعت و مخاطبان آن در زیر لایه‌های متنی آن ایجاد شود.

اما بخش قابل توجهی از تاثیرگذاری کتاب به خاطر تصویرسازی ویژه ای است که فرهاد جمشیدی در آن انجام داده است. جمشیدی بر اساس مفاهیم والای کتاب سعی کرده از واقع گرایی در خدمت بازتولید امیال و باورهای نهفته در شعر استفاده کند و به همین دلیل می توان از این تصویرسازی به عنوان پلی میان خیال و واقعیت برای یافتن تفسیر استفاده کرد. و تصاویر رویاها و رویاهای نهفته در کتاب.به دست آوردن.

تاکید تصویرگر بر عناصر فراموش شده زندگی سنتی ایرانی و جان بخشیدن به آن را نیز باید از مضامین تاثیرگذار این اثر برشمرد.

انتهای پیام/