ریزش مو یکی از عوارض جدی ویروس کرونا است


گزارش جام جم آنلاینیک مطالعه جدید در مقیاس بزرگ قوی‌ترین تحقیقات تا به امروز را در مورد علائم و شیوع طولانی مدت کووید در میان بیماران سرپایی ارائه کرده است. این مطالعه مجموعه متنوعی از علائم مرتبط با کووید-19 درازمدت را پیدا کرد، از ریزش مو، و پیشنهاد کرد که این بیماری به جای اینکه به عنوان یک بیماری منفرد درمان شود، باید در سه گروه مجزا طبقه بندی شود.

تعریف بالینی کووید-19 طولانی مدت، که به عنوان PASC (اثرات پس از شدید کووید) نیز شناخته می شود، هنوز بسیار نامشخص است. به عنوان مثال، سازمان بهداشت جهانی این بیماری را به عنوان دارای علائم ویروس کرونا طبقه‌بندی می‌کند که بیش از 12 هفته پس از عفونت اولیه باقی می‌ماند، در حالی که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) تنها تا چهار هفته نظریه‌پردازی می‌کند. CDC همچنین حدود 20 علامت را فهرست می کند که می توانند علائم طولانی مدت کووید باشند.

مطالعه جدید شامل تجزیه و تحلیل گسترده داده های بهداشت عمومی، از جمله 486،149 نفر در انگلستان با سابقه گزارش شده از کووید-19 خفیف (هیچ بیمار به دلیل عفونت حاد در بیمارستان بستری نشد).

شمیل، محقق ارشد، گفت که برخی از این علائم، مانند از دست دادن بویایی، تنگی نفس و خستگی، مورد انتظار بود، اما برخی از علائمی که ما پیدا کردیم با کووید به مدت بیش از 12 هفته مرتبط بود، مانند ریزش بدن. هارون و آنورادا سوبرامانیان. مو شگفت انگیز و کمتر شناخته شده بود، علائم دیگر شامل درد قفسه سینه، تب، بی اختیاری روده، اختلال نعوظ و تورم اندام ها بود.

در مجموع، این مطالعه 62 علامت مختلف را فهرست کرد که ممکن است با کووید طولانی مدت مرتبط باشد. جالب توجه است، محققان پیشنهاد می کنند که طبقه بندی مجدد کووید طولانی مدت به سه حالت متمایزتر، بر اساس ماهیت علائم، ممکن است به مطالعات دقیق تر کمک کند.

هارون و سوبرامانیان توضیح دادند: “تحلیل ما نشان می دهد که کووید طولانی مدت را می توان بر اساس خوشه هایی از علائم گزارش شده به سه گروه مجزا تقسیم کرد. بزرگترین گروه، شامل تقریباً 80 درصد از افراد مبتلا به کووید طولانی مدت در مطالعه ما، طیف وسیعی از علائم، از خستگی، سردرد و درد را تجربه کردند. دومین گروه بزرگ با 15 درصد، عمدتاً دارای علائم سلامت روانی و شناختی از جمله افسردگی، اضطراب، مه مغزی و بی خوابی بودند. سومین و کوچکترین گروه که 5 درصد باقیمانده را تشکیل می دهند، عمدتاً دارای علائم تنفسی مانند تنگی نفس، سرفه و خس خس سینه بودند. با توجه به تقسیم طولانی مدت کووید به این سه گروه متمایز، این امکان وجود دارد که مطالعات آینده بتوانند تفاوت های پاتوفیزیولوژیکی اساسی را شناسایی کنند که مبنای درمان های هدفمند جدید را فراهم می کند.

جنیفر کامارادو، یکی از نویسندگان مطالعه جدید، گفت: «یافته‌های جدید تأیید می‌کنند که وضعیت طولانی مدت کووید چقدر پیچیده است و چگونه عوامل خاصی مانند جنسیت، سن و قومیت می‌توانند خطر ابتلا به بیماری مداوم را افزایش دهند.

محققان این مطالعه تاکید کردند که این مطالعه برای ایجاد و ارزش افزودن بیشتر به درک پیچیدگی و آسیب شناسی طولانی مدت کووید بسیار مفید است.

منبع: فارس