زاگرس نشینان منتظر تصمیم معاون اول هستند


با چنین تفاسیری جنگل های زاگرس روزهای سختی را سپری می کنند و زوال بلوط ها می تواند خبرهای ناراحت کننده ای به همراه داشته باشد.

اگر چه فرمانداران زاگرس در اوایل اردیبهشت ماه تشکیل جلسه دادند، اما جلسه ای به ریاست معاون اول رئیس جمهور و تعدادی از وزرا تشکیل شد و وزیر کشور کارگروهی را با حضور اعضای CAB و دستگاه های مرتبط برای تدوین برنامه عملیاتی و جامع تعیین کرد. برای جلوگیری از آسیب و توسعه جنگل‌های زاگرس. حداکثر تا یک ماه آینده برنامه جامع، عملیاتی و قابل اجرا را به دولت ارائه می‌دهم، اما نه اقدامی صورت گرفته و نه برنامه‌ای به دست استانداران رسیده است.

قدمت جنگل های رشته کوه های زاگرس به حدود 5500 سال پیش برمی گردد و بیشتر پوشش گیاهی این جنگل ها بلوط است.

این رشته کوه از سواحل دریاچه وان در جنوب شرقی ترکیه شروع شده و از غرب تا جنوب غربی ایران امتداد یافته و سپس از استان های آذربایجان غربی، لرستان، همدان، مرکزی، اصفهان، فارس، کردستان، کرمانشاه، ایلام، کهگیلویه احمد می گذرد. ، چهارمحال و بختیاری، خوزستان به استان های کرمان، بوشهر و هرمزگان امتداد دارد.

امروزه حدود 10 میلیون نفر در جنگل های استان زاگرس زندگی می کنند.

وقتی صحبت از جنگل‌ها و مراتع بلوط زاگرس به میان می‌آید، این موضوع به اندازه جاده، سد، کشاورزی، دامداری و صنعت اهمیت دارد، زیرا استان‌های غربی ایران را نمی‌توان بدون جنگل‌های بلوط تصور کرد، اما متاسفانه در ایران نام جنگل‌هایی با آتش، آتش‌سوزی و آتش‌سوزی به میان می‌آید. ، آفت و تبر گره خورده است.

حضور قاچاقچیان چوب و بهره برداری بی رویه از جنگل بانان در کنار خشکسالی های دهه های اخیر نیز نابرابر بوده است.

مجموع این عوامل باعث شد تا فرمانداران زاگرس در اردیبهشت ماه با حضور معاون اول رئیس جمهور و تعدادی از وزرا جلسه ای برای بررسی حفاظت از جنگل ها و مراتع بلوط در منطقه زاگرس برگزار کنند.

نورپردازی و پخت و پز از بلوط

فرمانداران زاگرس در دیدار با معاون اول رئیس جمهور در دومین ماه بهار در خصوص اهمیت حفاظت از جنگل ها و مراتع بلوط زاگرس در منطقه و همچنین حدود یک هشتم جمعیت ایران صحبت کردند. در مناطق جنگلی و مرتعی نقش مهمی در معیشت، درآمد و زندگی آنها دارد.

در این جلسه تصمیمات استان لرستان در خصوص حفاظت از این جنگل ها در قالب بسته پیشنهادی ارائه و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

استاندار لرستان با بیان اینکه جنگل های بلوط زاگرس یکی از مهم ترین منابع طبیعی کشور به وسعت شش میلیون هکتار است و بخش اعظم آن را جنگل های بلوط لرستان اشغال کرده اند، گفت: به خوبی آگاه هستیم. که علاوه بر صیانت از اقتصاد، صنعت، راه ها، سدها و سایر تاسیسات، اجرای اقدامات اساسی برای حفاظت از جنگل ها و مراتع بلوط بسیار مهم و حائز اهمیت است که در این جلسه بر آن تاکید شد.

فرهاد زیویار ادامه داد: در این جلسه بحث ارائه تصمیمات در خصوص حفاظت از جنگل ها و مراتع غرب کشور از دستور کار مهم این جلسه بود که گزارشی از وضعیت جنگل ها و مراتع بلوط لرستان نیز ارائه شد. . ».

در همین رابطه، گلمرضا مقدم، جامعه شناس، با بیان اینکه اگر نتوان زندگی و معیشت افرادی را که تا کنون به جنگل ها وابسته بوده اند، به گونه ای دیگر تامین کرد، نمی توان به آنها دستور داد که شغل قبلی خود را ترک کنند، می گوید: عشایر زیاد هستند. و خانواده های روستایی که هنوز سیستم های روشنایی، گرمایشی و هیزمی خود را تامین می کنند و تا زمانی که از برق و گاز بهره مند نشوند، هر ساله شاهد جنگل زدایی چشمگیر خواهیم بود.

وی گفت: حتی تاجران چوب و زغال سنگ نیز نمی توانند سودهای میلیاردی را نادیده بگیرند و این امر منجر به نابودی بلوط می شود. علیرغم اینکه همه می دانیم در سال های اخیر چقدر به جنگل ها خسارت وارد کرده است، هنوز تصمیم درستی گرفته نشده و بودجه ثابتی برای حفاظت در نظر گرفته نشده است.

همه منتظر برنامه های دولت هستند

پس از نشست فرمانداران زاگرس با محمد محبر معاون اول رئیس جمهور، تدوین برنامه جامع و عملیاتی احیاء و توسعه جنگل های زاگرس ضروری است، مشکلات اهالی این مناطق پایان یافته است. برای رفع مشکلات و چالش های جنگل های زاگرس علاوه بر اقدامات عاجل و عملیاتی، باید برنامه ها و برنامه های توسعه ای منطقه را نیز به موقع تدوین و با جدیت در دستور کار قرار دهیم.

وی از وزیر کشور خواست با تشکیل کارگروهی با حضور اعضای سازمان حفاظت محیط زیست و دستگاه های ذی ربط، برنامه عملیاتی و جامع پیشگیری از آسیب و توسعه جنگل های زاگرس را تدوین و برنامه جامع، عملیاتی و قابل اجرا را ارائه کند. دولت و دستگاه های اجرایی و نیز برآورد اعتبار مورد نیاز برای اجرای پروژه.

بیش از یک ماه از آن جلسه می گذرد اما هنوز نه برنامه و نه تعریفی از وظایف استانداران ارائه نشده است.

یکی از کارکنان هیئت علمی دانشگاه شهرکرد خاطرنشان کرد: در بررسی پدیده جنگل زدایی در سطح ملی و استانی مشاهده می شود که این روند بیشتر در مناطق و استان های محروم دیده می شود. درآمدها، بیکاری، درآمدهای شخصی و نهادی و همچنین عدم توسعه، فقدان زیرساخت های رفاهی روستایی یا برنامه های توسعه برخی از دلایل جنگل زدایی هستند. این در حالی است که طبق تحقیقات انجام شده حدود 50 درصد از پتانسیل زیستگاه های جنگلی استان هایی مانند چهارمحال و بختیاری به مرور زمان از بین رفته است.

به گفته بیت الله محمودی، قطع هر درخت و هر ضربه ای که در مرحله اول به جنگل وارد می شود، زندگی، معیشت و درآمد جنگل نشینان و سرعت و شدت فرسایش خاک در مناطق جنگلی را تحت تاثیر قرار می دهد. کاهش یافته و از نظر تراکم 4 برابر بیشتر از سایر سرزمین ها است.

آبگرمکن خورشیدی از قطع درختان جلوگیری می کند

طبق آمار، هر جنگل نشین به طور متوسط ​​در روز به هفت کیلوگرم چوب برای پخت و پز، گرما و سایر نیازها نیاز دارد که این مقدار در هفته به 49 کیلوگرم می رسد، بنابراین برای تامین نیاز خانواده به هیزم، هفته ای یک درخت نیاز است. لازم به ذکر است که این امر برای جنگل ها بسیار مضر است و خسارات جبران ناپذیری به این منابع وارد می کند.

اواسط سال گذشته اعلام شد که حدود 3700 جنگل در چهارمحال و بختیار برای بحث گرمایش، پخت و پز و سایر نیازها اقدام به قطع درختان می کنند.

اداره حفاظت منابع طبیعی اداره کل منابع طبیعی و حوزه آبخیز چاگرمحال و بختیاری برای جلوگیری از این امر تعداد 991 دستگاه آبگرمکن خورشیدی را بین جنگل نشینان توزیع کرد. این کار، اگر در مقیاس وسیع انجام شود، می تواند به نجات برخی از درختان کمک کند.

با این حال آمار دقیقی از تاثیر خشکسالی بر جنگل های بلوط رشته کوه های زاگرس وجود ندارد، اما خشکسالی به دلیل کاهش سطح آب های زیرزمینی روند کاهش این درختان را تسریع کرده است.

سال ها شعار و وعده نشان داده است که با این روش ها نمی توان از جنگل ها حفاظت کرد و حتی یک قطره اعتبار نیز مانع قطع و سوزاندن درختان نخواهد شد.

زمان زیادی از دست رفته است و اکنون عزم ملی برای حفاظت از جنگل های بلوط لازم است. به شرطی که دولت و نهادها هم کار کنند.

سید احمد هاشمی – ایران