زرشک را برای مبارزه با سرطان ریه مصرف کنید


بر اساس گزارش ها جام جم آنلاینسرطان ریه دومین سرطان شایع در جهان است که در سال 2020 باعث مرگ 1.8 میلیون نفر شده است.

محققان دانشگاه صنعتی سیدنی دریافتند که ترکیب گیاهی بربرین به طور موثری رشد سلول های سرطانی ریه را در آزمایشگاه متوقف می کند.

بربرین یک ترکیب گیاهی طبیعی است که هزاران سال است در طب سنتی چینی استفاده می شود. این ترکیب را می توان در گیاهان مختلفی از جمله زرشک، میله طلایی، انگور و زردچوبه یافت.

در طول سال ها، مطالعات نشان داده اند که بربرین به طور موثر به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند تا سطح گلوکز را تنظیم کنند و به درمان سندرم متابولیک کمک می کند.

محققان همچنین بربرین را به عنوان یک درمان بالقوه برای انواع سرطان ها از جمله سرطان تخمدان، سرطان معده و سرطان سینه شناسایی کرده اند.

دکتر کمال دوآ، سرپرست تیم تحقیق، گفت: «بربرین دو فرآیند کلیدی در پیشرفت سرطان، تکثیر سلولی و جابه‌جایی را مهار می‌کند».

او گفت: «بربرین به دلیل فراهمی زیستی ضعیف، استفاده بالینی محدودی دارد. هدف اصلی این مطالعه بهبود پارامترهای فیزیکوشیمیایی بربرین با ترکیب آن در نانوذرات کریستال مایع و مطالعه پتانسیل ضد توموری آن در شرایط آزمایشگاهی در برابر سلول‌های اپیتلیال آدنوکارسینوم آلوئولار-بازال انسانی، A 549 بود.

محققان دریافته‌اند که بربرین به توقف تولید گونه‌های فعال اکسیژن کمک می‌کند. مواد شیمیایی التهابی در طی واکنش های سلولی خاص به تهاجم باکتری ها و سایر رویدادهای استرس زا که می توانند به سلول ها آسیب برسانند، تولید می شوند.

علاوه بر این، بربرین به تعدیل ژن های دخیل در استرس اکسیداتیو و التهاب کمک می کند و پیری زودرس سلول ها را کاهش می دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران