سرطان پروستات چقدر شایع است؟

سرطان پروستات در حال حاضر دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان در بیشتر کشورهای غربی است. مردان یک در پنج شانس ابتلا به سرطان پروستات دارند در حالی که زنان یک در هشت شانس سرطان سینه دارند. با این حال، مردم نسبت به علائم، علائم و درمان سرطان سینه بسیار بیشتر آگاه هستند. شاید به این دلیل که بودجه دولتی برای تحقیقات سرطان سینه بیشتر از مبلغی است که برای سرطان پروستات هزینه می شود!

ما هنوز نمی دانیم چرا سرطان پروستات ایجاد می شود یا دقیقاً چه چیزی باعث ایجاد آن می شود. به نظر می رسد سن عامل اصلی است (با افزایش سن خطر شما به طور قابل توجهی افزایش می یابد)، اما رژیم غذایی، ژنتیک و عوامل محیطی نیز نقش دارند.

سن: سرطان پروستات قبل از 50 سالگی نادر است. تعداد موارد در مردان بالای 70 سال به طور چشمگیری افزایش می یابد. نتیجه این است که با افزایش عمر ما، افراد بیشتری در آن گروه خطر قرار می گیرند.

رژیم غذایی: می دانیم که رژیم غذایی پرچرب همراه با ورزش نکردن منجر به چاقی می شود. همچنین خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. سرطان پروستات، مانند سرطان سینه، در کشورهایی مانند ژاپن بسیار کمتر شایع است. می توانید فکر کنید که این نتیجه ژنتیک است. اما هنگامی که مردان ژاپنی به ایالات متحده نقل مکان می کنند و رژیم غذایی خود را با رژیم غذایی پرچرب ما عوض می کنند، میزان ابتلا به این بیماری در آنها به طور قابل توجهی افزایش می یابد. در خانواده های ژاپنی نسل دوم و سوم، احتمال ابتلای مردان به این بیماری فقط اندکی کمتر از همتایان اروپایی آنهاست.

آیا می‌دانستید که فقط مردان نیستند که به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند، بلکه سگ‌های خانگی نیز به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند. برخی از پزشکان معتقدند که این ثابت می‌کند که رژیم غذایی یک عامل است، زیرا سگ‌ها می‌توانند با همان غذای صاحبانشان تغذیه شوند.

نژاد: نژادهای خاصی بیشتر در معرض خطر ابتلا به این نوع سرطان هستند، اما اینکه آیا این به نژاد بستگی دارد یا غربالگری ناکافی هنوز مشخص نشده است. در ایالات متحده، خطر برای آمریکایی های آفریقایی تبار تقریباً دو برابر همسایگان آنها است.

مردان سوئدی نسبت به مردان آلمانی در معرض خطر بالاتری نسبت به اسرائیلی ها برای ابتلا به این بیماری هستند. چرا؟ هیچ کس مطمئن نیست، اما به نظر می رسد که رژیم غذایی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و محتوای خاک ممکن است برخی از عوامل دخیل باشند.

خلاصه: سن، رژیم غذایی و نژاد در خطر ابتلا به سرطان سجده نقش دارند. در واقع، برخی از مردم به شما این باور را می دهند که اگر هر مردی به اندازه کافی عمر کند، در نهایت به این نوع سرطان مبتلا می شود. این روش تفکر به طور بالقوه بسیار خطرناک است زیرا می تواند از افرادی که به دنبال غربالگری سرطان هستند و از آنها سود می برند جلوگیری کند.