سفر می کنم تا راز دل مردم را کشف کنم/ ماشینی که رادیو شد


صادق داوری فر مستندساز و گزارشگر درباره برنامه اختیاریه، سفرهایش و نحوه مستندسازی خود گفت.

صادق داوری فر

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون صبا، صادق داوری فر یکی از تهیه کنندگان مستند “اختیاری“از جانب رادیو تهران وی درباره این برنامه گفت: برنامه «اختیاریه» شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16 از رادیو تهران پخش می شود. برای انتخاب موضوعات برنامه کارگروهی از همکارانی تشکیل دادیم که به صورت روزانه مشغول تهیه این برنامه هستند. در این کارگروه موضوعات مختلف انتخاب می شود، ایده ها مطرح می شود و از طریق گفتگو و تعامل با همکاران موضوع پیدا می شود. در واقع ما به صورت گروهی فکر می کنیم و به موضوعات به صورت فردی برخورد می کنیم.

وی درباره ویژگی های این مستند ادامه داد: «اختیاریه» مستند پرتره ای است که افراد را به تصویر می کشد و سعی می کنیم افرادی را نشان دهیم که به نوعی بر زندگی خود مسلط هستند و در هر برنامه موفق بوده اند. و صحبت کنید و آنها را معرفی کنید.

همیشه در حرکت

داوریفر درباره سفرهای خود توضیح داد: من فقط برای ارتباط با مردم سفر می کنم و از طریق ارتباط با مردم به سوژه هایم می رسم. داستان های مردم مرا مجذوب خود می کند و برای کشف رازهای مردم سفر می کنم. من برای دیدن طبیعت سفر نمی کنم، اما آنها مرا به طبیعت و تاریخ می برند. سایر مستندسازان بیشتر در تهران مستند می سازند و تهران را پوشش می دهند، اما من در سفر مستند ضبط می کنم. من یک ماشین تور دارم که یک رادیو سیار است و از آن برای ارتباط با مردم در سفرهایم استفاده می کنم. گاهی مردم را به رادیو موبایلم دعوت می کنم. از آنجا که این ماشین یک سفر است، نام آن است رادیو کمپر شبکه مستند مستندی یک ساعته از رادیو کمپر تهیه و پخش کردم.

انتقال روحیه خوب زندگی به گردش

این مستندساز با تاکید بر اینکه رادیو کمپر یک رسانه تعاملی موبایلی است، گفت: با توجه به تجربه ای که در رادیو، تلویزیون، مستند و تئاتر داشتم، خودرو را به همه این ابزار در داخل مجهز کردم. در یک سفر فیلم می‌سازیم و سفر بعدی اجرا می‌کنیم، و خیلی وقت‌ها استودیوی رادیویی خود را راه‌اندازی می‌کنم تا با مردم صحبت کنم. هفت سال است که این شیوه زندگی ما بوده است و با همسر و دو فرزندم در سفر هستیم و بیشتر به گشت و گذار در ایران می پردازیم. تا به حال تمام جاده های ایران را طی کرده ایم. و هدف من این است که حال و هوای خوب زندگی را به گردش درآورم.

وی افزود: یکی از برنامه های من تماس گرفت “اینجا پایتخت نیست” برای تهیه آن چهار سال سفر کردم و سفرهایم را از رادیو پوشش دادم. من مستندساز هستم و سال ها با این ذهنیت که نمی توانم مخاطب را ببینم، برنامه های رادیویی می ساختم و فقط از طریق صدا با آنها ارتباط برقرار می کردم. به دلیل کار و سبک زندگی، سال هاست که برنامه های رادیویی را به صورت حضوری انجام می دهم. ما مدام سفر می کنیم و سفرهایمان از یک هفته تا 45 یا 50 روز طول می کشد.

صادق داوری فر

صادق داوریفر در پایان درباره سختی های سفرش گفت: در سفرهای ما میهمانان زیادی وجود دارد. از خانواده گرفته تا دوستان و آشنایان که در برخی سفرها ما را همراهی می کنند. سفر مانند زندگی سختی ها و چالش های خود را دارد، اما چالش هایی که منجر به رشد و تغییر می شوند جذاب هستند.

مخاطبان شبکه رادیویی تهران می توانند برنامه های این شبکه را با فرکانس 94 مگاهرتز FM بشنوند.

مریم کریمی

انتهای پیام/