سوالات احمقانه

یادم می‌آید سال‌ها پیش آهنگ احمقانه‌ای را شنیدم که توسط جانی کش در سال 1984 نوشته و ضبط شده بود. بسیاری از ما می‌توانیم با دو خط اول ارتباط برقرار کنیم که عبارتند از:

«خب حالا از همه شما سؤالات احمقانه ای پرسیده شده است و فکر می کنم همه شما می دانید

این که هرجا که می‌روی بیشتر با آنها برخورد می‌کنی”

من به شدت توصیه می کنم که شعر و حتی یک قطعه ضبط شده را پیدا کنید زیرا آهنگ لبخند بر لبان شما می آورد.

در طول سال‌ها، شنیده‌ام که مردم می‌گویند هیچ سؤال احمقانه‌ای وجود ندارد و برای یادگیری سؤال پرسیدن مهم است. به این فکر کنید که چگونه کودکان چیزهایی مانند “چرا آسمان آبی است؟” “آیا نوزادان از تخم مرغ مانند اردک می آیند؟” “چه زمانی می توانم ماشین را برانم؟” هر پاسخ به کودک کمک می کند تا جهان را درک کند و به پایگاه دانشی کمک می کند که در طول زندگی او استفاده می شود.

بنابراین، تقریباً یک سال از زمانی که سازمان بهداشت جهانی شروع به مسدود کردن کشورها کرده است، می گذرد و من مطمئناً شنیده ام که مردم سؤالات زیادی در مورد وضعیت ما می پرسند. فکر کردم برخی از آنها را با شما به اشتراک بگذارم:

  1. چرا ما این ویروس را یک سندمیک و نه همه گیر نمی نامیم؟ Medicinenet.com بیان می کند که اصطلاح “سندمیک” در سال 1990 توسط مریل سینگر ابداع شد. این نشان دهنده تجمع دو یا چند خوشه همزمان بیماری است که دارای فعل و انفعالات بیولوژیکی هستند. یک بیماری همه گیر به یک بیماری اطلاق می شود که در سراسر جهان سفر می کند، در حالی که سندرم تشخیص می دهد که مناطق و جمعیت های خاصی به دلیل شرایط زندگی شان بیشتر از سایرین تحت تأثیر قرار می گیرند. به عنوان مثال، به ما گفته شده است که برخی از افراد در برابر ویروس COVID-19 آسیب پذیرتر هستند، از جمله افراد مسن و کسانی که مشکلات سلامتی دیگری دارند. بنابراین به نظر می رسد Syndemic یک اصطلاح دقیق تر از بیماری همه گیر باشد.

  2. وقتی به دنبال راه حل به “علم” هستیم، چه کسی را باید باور کنیم؟ هر کشوری دارای امکانات تحقیقاتی، تولیدکنندگان دارویی و متخصصان در زمینه بیماری است، اما به ندرت موافق هستند. در واقع، در سال گذشته پیام های متفاوتی از «علم» دریافت کرده ایم. ابتدا به ما گفته شد که ماسک نزنیم و دلایل متعددی برای این موضوع بیان شد. اخیراً به ما گفته شده است که باید ماسک بزنیم و برخی افراد در واقع دو نقاب می زنند. کدام منبع علمی بهترین پاسخ را برای محافظت و درمان ما دارد؟

  3. چه ترکیباتی در واکسن وجود دارد و آیا موثر خواهد بود؟ آیا اسناد تحقیقاتی وجود دارد که آزمایشات بالینی انجام شده را مشخص کند؟ بسیاری از مردم اولین تزریق خود را انجام داده اند و سپس به آنها گفته شده است که لوازم کافی برای تزریق مورد نیاز وجود ندارد؟ حالا چی؟ آیا واکنش های منفی وجود دارد که ممکن است بیشتر از مثبت ها باشد؟ همه ما گزارش های خبری در مورد افرادی که در گذشته تجربیات بدی با داروها داشته اند شنیده ایم. به اتفاقی که با تالیدومید افتاد فکر کنید.

  4. احتمال مرگ من در اثر COVID-19 چقدر است؟ جمعیت کانادا در سال 2019، 37.59 میلیون نفر بوده است. تا 29 ژانویه 2021، بهداشت کانادا 778927 مورد مثبت (حدود 2٪ از جمعیت) را ثبت کرده است. از این تعداد، 20032 فوت کرده اند که حدود 2.5 درصد از کسانی است که آزمایش آنها مثبت بوده است. بنابراین، به زبان ساده، از 1875 کانادایی، یک نفر می مرد. بهداشت کانادا همچنین اعلام کرده است که 68.1 درصد موارد و 79.8 درصد مرگ و میرها در انتاریو و کبک است.

  5. در گذشته ما افراد بیمار را ایزوله می کردیم. حالا آنهایی را که سالم هستند قفل می کنیم. کی و چرا این تغییر کرد؟

لطفا من را اشتباه نگیرید. من قطعاً معتقدم که ویروسی وجود دارد و بسیار مسری است. من همچنین معتقدم که ما به عنوان کانادایی باید به خوبی آگاه باشیم و این بدان معنی است که انجام تحقیقات مهم است.

داشتن “سوالات احمقانه” اشکالی ندارد، اما مهمتر از آن این است که پاسخ های دقیقی داشته باشیم.

سالم بمان و خوب باش!