سوال «نفس نکشیدن» آزادی بیان است/ دارم فیلمنامه می نویسم


میلاد نسیم سباخان فیلمنامه نویس و کارگردان درباره روند تولید فیلم کوتاه «نفس نکش» صحبت کرد.

میلاد نسیم صباحان فیلمنامه‌نویس و کارگردان فیلم‌های کوتاه “نفس نکش” که به زودی در پنجاهمین دوره جشنواره فیلم ترسناک، کورتاس وحشت و فانتزی وی در گفتگو با خبرنگار سینمایی صبا درباره شکل‌گیری ایده اولیه این اثر گفت: هدف من از ابتدا این بود که آن را شبیه دیگر فیلم‌های کوتاه نکنم، زیرا بیشتر فیلم‌های کوتاه من دیدم همه شبیه هستند آنها با هم بودند و به نظر من خیلی تازه و بدیع نبودند و از آنجایی که هدفم یک فیلم کوتاه بود دنبال یک ایده خیلی خاص و شکل گیری فیلمنامه برای این کار بودم. مردی که از دهانش دود بیرون می‌آمد، مثل جرقه به ذهنم رسید. او آمد و دیگر چیزی در مورد این ایده در ذهن من وجود نداشت. وقتی این ایده به ذهنم رسید، شروع به جستجوی فیلم های خارجی کردم تا مطمئن شوم که این ایده قبلاً جواب نداده و داستان مشابه دیگری وجود ندارد. بنابراین، من ایده مورد نظر را به هر فرد قابل اعتمادی بیان کردم، او مورد تایید و تعجب قرار گرفت.

او درباره سختی های خلق یک اثر فانتزی گفت: اولاً نوشتن داستان برای این ژانر کار بسیار سختی است، بنابراین برای چنین شخصیتی که دود از دهانش بیرون می آید، داستان های مختلفی نوشتیم. مثلا یکی از داستان هایی که برای چنین شخصیتی نوشتیم و به نتیجه نرسیدیم این بود که آلودگی هوا ناشی از چنین افرادی است و کارخانه ها و ماشین ها دود نمی آوردند. به همین دلیل نوشتن این فیلمنامه حدود یک و نیم تا دو سال طول کشید. دومین سختی که در کار ما مشکل ایجاد کرد، برداشت متفاوت از طرح این فیلم بود، زیرا ترس از تجدید نظر در کار وجود داشت.

نسیم سبحان با بیان اینکه ساخت فیلم نفس نکش حدود 10 روز به طول انجامید، گفت: قبل از تولید و تصویربرداری این اثر به اکران آن به عنوان فیلم فکر می کردم زیرا داستان این فیلم متفاوت است. از فیلم های قبلی من که لوکیشن ثابت بود، در چند لوکیشن مختلف شکل گرفت و با اینکه این فیلمنامه در قالب یک فیلم کوتاه ساخته شد، روند تولید آن بسیار متفاوت بود و مثلا در چهار لوکیشن مختلف فیلمبرداری شد. لوکیشن هایی در فاصله هشتاد کیلومتری از یکدیگر و این آزمایش بسیار بزرگی بود که ساخت این اثر برای من مثل ساختن فیلم بود و من به تنهایی در پروژه ای شرکت کردم که برایم کاملا سینمایی بود. تولید «نفس نکش» حدود 10 روز به طول انجامید و تمام کارها از تولید تا صحنه بر عهده من بود.

وی در خصوص حضور این فیلم کوتاه در جشنواره های بین المللی و بازخوردهای دریافتی از سوی مخاطبان خارجی گفت: در واقع به دلیل مشغله کاری نتوانستم در این جشنواره ها حضور داشته باشم و از آنجایی که از سوی این جشنواره ها دعوت شده بودم، نمایندگانی را در جشنواره خود تعیین کردم. جایی که فرستادم همچنین تابلوهای فیلم «نفس نکش» و به دلیل فضاسازی و لوکیشن آن، رنگ ایرانی ندارد و بیشتر جهانی است و به همین دلیل دوستانی که در این جشنواره ها حضور داشتند، گفتند که زیاد بوده است. بازخورد خوبی گرفتند و علیرغم اینکه در کنار انگلیسی، آمریکایی و… قرار گرفتند، همگی احساس کردند که از نظر تولید، فیلمبرداری و فنی بر سایر فیلم ها برتری دارند. علاوه بر این ایده درخشان فیلم برای مخاطب بسیار جذاب است و آن را دوست دارند. همچنین لازم به ذکر است که «نفس نکش» در کره جنوبی با استقبال بسیار خوبی مواجه شد و در واقع قبل از اینکه چیزی مصرف کنم یا فیلم را برایشان بفرستم، خودشان برای من دعوت نامه فرستادند. همچنین بعد از اکران این فیلم در کره جنوبی متنی برای من نوشتند که در بخشی از متن آن نوشته بود این فیلم استعاره های بسیار زیبا و جذابی دارد.

این کارگردان و کارگردان درباره پیام اصلی این فیلم توضیح داد: خروج دود از دهان شخصیت نشانه آزادی بیان بود و این فرد تحت تاثیر این پیام درگیر یک سری اتفاقات می شود و می تواند می توان گفت که تاکنون اکثر بینندگان به این درک از داستان این فیلم رسیده اند، زیرا همانطور که گفتم داستان «نفس نکش» یک داستان جهانی است. به عنوان مثال، تعدادی از داوران در چین که فیلم را دیدند، به قول خودشان که فکر می کردند موضوع «نفس نکش» یک افسانه است، همین پیام را دریافت کردند. خوبی این کار این است که درباره یک کشور نیست و تمرکزش روی افرادی است که می خواهند حقیقت را بگویند.

کارگردان فیلم کوتاه “او شبیه من است” وی در پایان به کارهای جدیدش اشاره کرد و گفت: در حال حاضر مشغول نگارش فیلمنامه یک فیلم بلند هستم و امیدوارم همه چیز خوب پیش برود.

پریسا محیلیان

انتهای پیام/