شباهتی بین من و پوتر بود / این شخصیت بیرون می خندید و درونش گریه می کرد


سیروس همتی بازیگر نمایش شهید پیتر اویا درباره این نمایش و شباهت آن به شخصیت این نمایش گفت.

به گزارش خبرنگار تئاتر IA “صبا” سیروس همتی این بازیگر، کارگردان، نمایشنامه نویس و طراح صحنه اخیرا در یک نمایش کمدی به نام «شهادت پیتر او» نقش پیتر او را بازی کرد. نمایش «شهادت پیتر اُخا» به کارگردانی غلامرضا اعرابی از اول اردیبهشت تا 31 خرداد 1401 در تالار حافظ به روی صحنه رفت. سیروس همتی او درباره این نمایش با ما صحبت کرد.

* دلیل موافقت شما برای بازی در نقش پوتر او چه بود؟

– چون این متن امروز خیلی مفید بود. من به عنوان بازیگر نقش پیتر او، موقعیت یک باجگیر را در زندگی واقعی خود احساس کردم، بوروکراسی را حس کردم، این که افراد مختلف در موقعیت های مختلف وارد زندگی یک فرد می شوند و ناخواسته آرامش او را به نفع خود بر هم می زنند. حریم خصوصی او در پنجاه سال زندگی از بین می رود و در این جامعه و زمانی که می گذرانم، احساس درستی داشتم. چه چیزی بهتر از ایفای نقشی که در جامعه و زندگی واقعی به خوبی قابل مشاهده است؟ از سوی دیگر، برای هر بازیگری ایفای نقش اصلی مهم و مطلوب است، به خصوص که بازی در کمدی سیاه، دقیقاً در جایی که باید حس خنده و گریه درونی را به مخاطب القا کرد، نیاز به مهارت و تجربه دارد. می خواستم توانایی خود را برای بازی در این نقش محک بزنم.

* فکر می کنی از پس این نقش بربیایی؟

– من هرگز خودم را با قیاس در معرض آزمایش قرار نمی دهم، اما صادقانه بگویم، اگر واکنش مردم، پیام ها و نظرات آنها و همچنین نوع تشویق را در نظر بگیریم، می بینید که آیا توانستم در این زمینه موفق شوم یا خیر. نقش. یا نه. وقتی مردم بعد از تماشای نمایشی از من عکس می گیرند و آن را با دیگران در فضای مجازی به اشتراک می گذارند و آنها را تشویق به تماشای نمایش می کنند، به این نتیجه می رسم که موفق شدم. اما می توانم بگویم این نقش را سر و گردن بالاتر از همه نقش هایی که قبلا بازی کرده ام می دانم.

* این اولین تجربه شما با کارگردان این نمایش بود، این همکاری را چطور دیدید؟

– گلمرضا عربی را از قدیم می شناسم. او فصل جدیدی را در تئاتر نابینایان و ناشنوایان گشود. همیشه دوست داشتم با او کار کنم، اما این اولین بار است که این فرصت را پیدا می کند. او اصرار داشت که من این نقش را بازی کنم و ابتدا فکر می کردم این ماندگاری به خاطر بازی در چند پروژه اخیر است اما وقتی این نقش را پذیرفتم متوجه شدم شباهت های من و پیتر او را به درستی تشخیص داده است. .

* شوخی های این نمایش تماماً از روی متن بود یا فقط راهی برای جذب مخاطب بیشتر؟

– ما کاملاً به متن وفادار بودیم. البته اجرای متن شامل کار بازیگر و کارگردان می شود اما آنچه شما اشاره کردید مربوط به جذب بیننده نبود و برای ارتقای هدف و مفهوم متن ضروری بود. شاید حتی اگر دستمان بازتر بود، در این شوخی ها کمی اغراق می کردیم تا مخاطب حضور کلامی داشته باشد. به هر حال همه دیالوگ های ما در متن بود.

* با توجه به موارد فوق آیا برای بررسی اثر با مشکل مواجه شدید؟

– نه بگذارید صادقانه بگویم. این بازنگری در زمانی صورت گرفت که هنوز تغییرات اساسی مانند تغییر رهبری صورت نگرفته بود. فکر می کنم یکی از آخرین نمایش های دوره قبل از تغییر هستیم. اخیرا شنیدم بعد از بررسی ها تعدادی از روحانیون حضور خواهند داشت و البته مشکلی وجود ندارد اما بهتر است افراد متخصص در این زمینه شرکت کنند. در هر صورت نمی دانم این متن در آینده مجاز خواهد بود یا خیر.

* آیا شغل جدیدی برای آینده دارید؟

– اکنون مشغول تمرین نمایش «خانه بد» به کارگردانی حمیدرضا پورحکیم هستم که قرار است در تماشاخانه ملک روی صحنه برود. همچنین در حال نوشتن فیلمنامه ای به نام عامل هستم که در ابتدا توسط آقای اشکان درویشی ساخته شد. در سریال شهباز حمیدرضا لوافی هم نقشی کوتاه اما دیدنی بازی می کنم و امیدوارم این پروژه ها با موفقیت به پایان برسد.

من شما را نمی شناسم

انتهای پیام/