شب پرشور با ارکستر سمفونیک تهران / بهترین سمفونی های ایرانی و آلمانی


ارکستر سمفونیک تهران شب گذشته دومین شب اجراهای خود را به سرپرستی نصیر حیدریان در تالار وحدت روی صحنه برد.

به گزارش خبرنگار موسیقی صبا ارکستر سمفونیک تهران وی شب گذشته 12 خرداد 1401 به سرپرستی یک نوازنده ایرانی بهترین سمفونی ها و اپراهای ایرانی و بین المللی را در تالار وحدت تهران با حضور بهترین نوازندگان هنرستان تهران اجرا کرد.

بیش از یک ماه پیش، ارکستر سمفونیک تهران به عنوان رهبر میهمان در 14 تا 16 اردیبهشت 1401 به سرپرستی ولفگانگ ونگنروت، نوازنده آلمانی روی صحنه رفت و شب گذشته بار دیگر با رقص چوبی توسط نصیر حیدریان، که رهبری بیشتر موسیقی را بر عهده داشت. اجراهای ارکستر بعد از شهرداد روحانی. او روی صحنه رفت و سه نمایش “زیگفرید ایدیل” ساخته ریچارد واگنر، “پروانه” ساخته امانوئل مالک اصلانیان و “سمفونی شماره 1 در سلطه” ساخته فلیکس مندلسون را اجرا کرد.

مثل همیشه ساعت 18:30 ارکستر آماده اجرا بود.

پس از چند ماه غیبت از روی صحنه تالار وحدت، نصیر حیدریان با ادای احترام به حضار، باتوم را به دست گرفت و ارکستر را برای اجرای اثری خلاقانه از آهنگساز و آهنگساز آلمانی ریچارد واگنر آماده کرد.

سمفونی ایدیل زیگفرید سومین اپرای درام یا موزیکال در یک گروه چهار قسمتی است که به حلقه Niblung معروف است که توسط واگنر به عنوان هدیه تولد برای همسرش ساخته شد و توسط نوازندگان اجرا شد.

کار با فراز و نشیب همراه بود و با اجرای سازهای زهی قوه تخیل مخاطب را بالا می برد، روح را تا اعماق رویا آرام می کند.

هارمونی عالی همه نوازندگان منجر شد نصیر حیدرزیبایی تماشا و گوش دادن به این سمفونی که یکی از بهترین آثار کلاسیک جهان است را افزایش داد.

در پایان یدیل زیگفرید، نصیر حیدریان تک تک اعضای ارکستر را بلند کرد تا حضار را تحت تأثیر قرار دهد و مورد تشویق حضار قرار گیرد و نوازندگان زهی آرشه خود را برای تماشاگران تکان دادند و تشویقشان کردند. به آرامی به زمین

دفاع از جایگاه علمی ابن سینا با اثر «پروانه»

دومین قطعه اجرا شده روی صحنه نمایش کوتاه «پروانه» اثر امانوئل مالک اصلانیان، آهنگساز، نوازنده و پیانیست ارمنی، ایرانی و ایرانی بود.

اجرای «پروانه» که به مناسبت سینا خزریه در چهارگی برای پیانو اجرا شد، شب گذشته توسط حیدریان و ارکستر اجرا شد.

در اجرای این اثر یک نوازنده چنگ به ارکستر اضافه شد تا آهنگسازی این اجرا به موسیقی شرقی نزدیک شود.

دیشب نصیر حیدر به گروهی از رهبران مانند فرهاد مشکات، حشمت سنجری و علی رهبری اضافه شد که آثاری از امانوئل مالک اصلانیان را با ارکستر سمفونیک تهران رهبری کردند.

«پروانه» با شور شروع شد و با شور و شوق به پایان رسید، به طوری که پس از اجرا، نوازندگان و رهبر ارکستر برای استراحتی کوتاه به پشت صحنه رفتند و دوباره چهار قسمت از «سمفونی جی 1» را اجرا کردند. فلیکس مندلسون در «دومینور روی» یک صحنه را تصور کنید.

صحنه بعد از چند دقیقه دوباره نوازندگان را دید. در تمام مدتی که دو نمایش قبلی روی صحنه می رفتند آنقدر تخیل بودند که همه حاضران در سالن مانیکور دست ها و حرکات منحصر به فرد نصیر حیدریان با اجرای جذابشان بودند.

صدای سالن نسبت به اجراهای قبلی در تالار وحدت از کیفیت بالایی برخوردار بود و نور سالن استاندارد و استاندارد بود که تا به حال نبوده است.

اجرای سمفونیک پسر 15 ساله در تالار وحدت

زمانی فرا رسید که ارکستر سمفونیک آخرین قطعه کنسرت را اجرا کرد و حاضران به چهار قسمت از آهنگساز آلمانی که در سن 15 سالگی سمفونی را نوشت گوش کردند.

سمفونی شماره 1 فلیکس مندلسون در حالی روی صحنه اجرا شد که چهار قطعه از اورتور Hebrides این نوازنده در کنسرتو ارکستری قبلی به رهبری ولفگانگ ونگنروت اجرا شد.

سمفونی شماره 1 مندلسون که یکی از بهترین آثار در مرحله دوم مینور است با اجرای مهیج تحت فشار بالا توسط نصیر حیدریان رهبری شد تا حسن خاتم شبی فراموش نشدنی برای ارکستر سمفونیک تهران به رهبری نصیر حیدریان باشد. .

ارکستر سونیک تهران پس از استعفای شهرداد روحانی در خرداد 1395، پس از چهار سال رهبری و رهبری این کنسرت، رسماً مانند دوره‌های قبل منحل شد و در شرایطی که رهبر ارکستر و رهبر ارکستر هیچ مشکلی نداشتند، به وضعیت نابسامانی بازگشت. هر کدام یک نفر ارکستر سمفونیک 90 ساله تهران.

ارکستر سمفونیک تهران پس از انقلاب چندین سال را بدون مشکل و مشکل سپری کرد و تنها در دوره های کوتاهی با حضور فریدون ناصری، علی رهبری، شهرداد روحانی و نادر مرتضی پورپورا به حداقل نظم و ثبات رسید.

آیا زمان انتخاب رهبر دائمی ارکستر سمفونیک تهران نرسیده است؟

رهبران متعدد در سالهای پس از انقلاب ارکستر سمفونیک تهران مسئول آنچه ممکن است باشد نصیر حیدرفریدون ناصری علی رهبریاز نازنین آقاهانی، نادر مشایی، نادر مرتضی پور، منوچهر صهبایی و شهرداد روحانی نام برد.

اکنون با تغییر سرپرستی بنیاد فرهنگی هنری رودکی و روی کار آمدن مجید زین العابدین، زمان آن فرا رسیده است که به نحوه رهبری این ارکستر فکر کنیم و مشخص کنیم که چه کسی مدیر دائمی ارکستر سمفونیک تهران خواهد بود. . ارکستر

پس از اجرای طولانی ارکستر سمفونیک تهران، صدای موسیقی فروکش نکرده است. روبه‌روی خروجی تالار وحدت، جوان سیاه‌پوستی شبیه به جوانان جنوب ایستاده بود و برای مردم اثر «جان مریم» یکی از ماندگارترین آثار زنده است. محمد نوری انجام؛ مثل اون شب ها تالار وحدت تماشاگران و ارکسترهای موسیقی اینجا پذیرایی می شوند، مرکز تهران غرق در موسیقی است.

عکس های مهدی عبدی فرد.

محمد ابیلی

انتهای پیام/