طوفان گرد و خاک در مناطق غربی و جنوبی تهران


گزارش جام جم آنلاینبر اساس اطلاعات پیش‌بینی هوا و نقشه‌های هواشناسی استان تهران تا روز سه‌شنبه (14 مرداد) آسمان صاف با آسمانی نیمه ابری در نیمه شمالی و آسمانی نیمه ابری در ارتفاعات، وزش باد، وزش باد شدید در برخی نقاط همراه با افزایش گرد و خاک و احتمال یک طوفان گرد و غبار پیش بینی می شود دید و کیفیت هوا به ویژه در مناطق غربی و جنوبی استان بدتر شود.

از سه شنبه شب در شمال شرق و ارتفاعات و در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه (5 و 16 مرداد) در بیشتر مناطق استان افزایش ابر، رگبار باران و وزش باد شدید و احتمال رگبار و رعد و برق در مناطق خطرناک پیش بینی می شود.

کاهش تدریجی دما تا روز دوشنبه و سپس افزایش نسبی دما به ویژه در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه پیش بینی می شود.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان تهران، ورامین با بیشینه دمای 42 درجه سانتیگراد گرمترین نقطه استان تهران در 24 ساعت گذشته بود.

آسمان تهران فردا (12 مرداد) صاف و وزش باد با حداقل دمای 23 درجه سانتیگراد و بیشینه 35 درجه سانتیگراد پیش بینی می شود و روز سه شنبه (14 مرداد) صاف تا نیمه ابری با حداقل دمای هوا پیش بینی می شود. دمای 25 درجه سانتیگراد و حداکثر دمای آن 36 درجه سانتیگراد است.

اداره کل هواشناسی استان تهران نسبت به وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک از شامگاه یکشنبه (دوم مرداد) تا دوشنبه (3 مرداد) در استان تهران بویژه در نواحی جنوبی و غربی هشدار نارنجی داد.

در نتیجه این خطر شکسته شدن درختان و سازه های ضعیف و نیمه کاره، سقوط اجسام از ارتفاع، بالا آمدن گرد و غبار، احتمال نفوذ گرد و غبار معلق در هوا و بدتر شدن کیفیت و دید هوا دور از انتظار نیست.

اداره کل هواشناسی استان تهران با استحکام بخشی سازه های موقت و خودداری از پارک خودروها در کنار درختان و سازه های نیمه کاره، احتیاط در تردد، پرهیز از فعالیت در فضای باز برای افراد دارای مشکلات تنفسی، حفاظت از تاسیسات حساس، خسارات احتمالی را کاهش می دهد. او گردو را توصیه می کند.

در هشدار نارنجی سازمان هواشناسی پیش بینی شده است که پدیده جوی پیامدهای منفی و خسارت های احتمالی به همراه داشته باشد. هشدار نارنجی برای آمادگی دستگاه های مسئول برای مقابله با پدیده زیانبار صادر می شود.