عده ای از درون به سینمای خانواده آسیب می زنند/ در حال بررسی شکایت از «عنکبوت مقدس» هستیم.


رئیس سازمان سینمایی در نشست با نماز جمعه گفت:

رئیس سازمان سینمایی در دیدار با امام جمعه کوما و دبیر شورای عالی حوزه های علمیه با بیان اینکه مخالف فیلم «عنکبوت مقدس» است و به جایگاه اجتماعی سینمای ایران لطمه می زند، توضیح داد.

به گزارش صبا به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی و سمعی و بصری، محمد هزائی رئیس سازمان سینمایی همزمان با دهه کرامت با جمعی از مدیران این سازمان دیدار کنید آیت الله حسینی بوشهری امام جمعه و دبیر شورای عالی حوزه علمیه رفتند.

توهین به حرمت خط قرمز ما

محمد خزایی در این نشست با ارائه گزارشی از فعالیت ها و فعالیت های این سازمان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم، با اشاره به جشنواره کن و فیلم سینمایی «عنکبوت مقدس» گفت: سازمان سینمایی و مقام رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. در مقابل فیلم توهین آمیز در اختتامیه جشنواره کن 2022، زیرا معتقدیم تصویر حرمین اسلامی خط قرمز ماست و سپس سایر نهادها و اشخاص حقیقی و حقوقی و اقشار مختلف جامعه به محتوای مغرضانه این موضوع واکنش نشان خواهند داد. فیلم، و ما به بررسی مسائل ضد دینی و رفتار از طریق دستگاه دیپلماسی ادامه می دهیم.

معاون فرهنگی و ارشاد اسلامی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی درباره هتک حرمت امام رضا (ع) در فیلم «عنکبوت مقدس» گفت: از چنین مواردی اجتناب کنید.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی به طور کلی هجمه ای به سینما وارد شده است که نیاز به مدیریت و مراقبت دارد. سینمای ایران به برکت فرمایشات حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری و نیز به برکت انقلاب اسلامی مسیر تحول و تعالی را طی کرده و جوایز بسیاری را برای کشور دریافت کرده است.

به گفته خزاعی، ممکن است در داخل و خارج از کشور افراد معدودی باشند که مشکل و چالش ایجاد کنند، اما این تعداد در مقایسه با اکثریت و اکثریت خانواده فیلم، جایگاه و تأثیری ندارد.

رئیس سازمان سینمایی گفت: بدون شک اگر محصولات سینمای ایران نبود، بسیاری از روایت‌های چهار دهه گذشته ناقص بود. و ما نباید تصویر را دست کم بگیریم، زیرا غرب از این ابزار برای گسترش فرهنگ سلطه خود استفاده می کند.

وی افزود: در همه عرصه ها به مدیرانی متعهد و دلسوز نیاز داریم. در این راستا نیازمند بسترها، شبکه‌های خانگی و وب‌سایت‌هایی برای ارائه محتوای جدید رسانه‌ای هستیم و برای تقویت زیرساخت‌های تمدنی به کار و عصاره زحمات مدیران و هنرمندان خود نیازمندیم.

برخی از افراد خانواده سینما خشمگین هستند

هزائی گفت: اکثر خانواده سینمای ایران به عنوان یک سرمایه ارزشمند انسانی و اجتماعی در خدمت منافع ملی و رشد فرهنگ اجتماعی عمل می کنند و از درون به خانواده فیلم و جایگاه اجتماعی آن آسیب می رسانند، هرچند این افراد تنها از جنبه شخصی و فردی عمل می کنند. نیات سیاسی و ژست های مخالف علیه جریان اصلی و مردم، ماهیت آنها را تقریباً فیلمسازان درک می کنند.

وی با اشاره به رفتارها و سخنان نسنجیده و ضد ملی برخی کارگردانان در جشنواره های خارجی و توهین به فرهنگ و آداب و رسوم اجتماعی، تصریح کرد: بحث خانواده فیلم جدا از این افراد. ما باید مراقب باشیم که از فیلمسازان به عنوان سرمایه های ارزشمند انسانی مراقبت کنیم و با معدود افرادی که به دنبال کسب و کار شخصی و منافع شخصی خود هستند، قوانین را زیر پا بگذاریم و رعایت نکنیم. بدون شک متوجه خواهد شد.

رئیس سازمان سینمایی گفت: متأسفانه امروز عده‌ای در داخل سینما هجوم آورده‌اند و به خانواده فیلم لطمه می‌زنند و چهره این نهاد فرهنگی و اجتماعی را خراب می‌کنند که این امر مستلزم صنوف و سینما برای حفظ حرمت آنهاست. «جایگاه اجتماعی و اجتماعی سینما باید خوب اندیشیده و معقول باشد، زیرا اگر این کار برنامه ریزی نشود، محبوبیت و کارکرد سینما را از بین می برد.

وی درباره نقش کارگردانان در تبیین دستاوردها و آرمان های انقلاب اسلامی گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون حدود 4000 فیلم ساخته شده که از این تعداد حدود 1000 فیلم مربوط به دفاع مقدس بوده است. فیلم‌ها و نقش کارگردان‌ها در این زمینه را نمی‌توان نادیده گرفت. تبیین جهاد متأسفانه در جریان حمله به سینما، چهره‌های بسیار خوب سینما و کل خانواده فیلم نادیده گرفته شدند.

معاون فرهنگی وزارت ارشاد با اشاره به راهبرد سازمان سینمایی با تاکید بر اخلاق، آگاهی و امید و همچنین تدوین و تدوین برنامه های پنج ساله برای آینده گفت: قوانین و مقررات اصلاح شده است. یکی از اولویت‌های اصلی ما در این زمینه، تلاش برای تسهیل در روند تولید و نمایش آثار، شفاف‌سازی و تدوین ضوابط مشخص برای تابلوی پروانه ساخت و نمایش و جلوگیری از مشکلات احتمالی است.

هزائی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به رویکرد عدالت محوری دولت سیزدهم، در راهبرد سازمان سینمایی تمرکز بر فرصت های استانی و شناسایی استعدادهای جوان و فداکار را در نظر گرفته ایم.

انتهای پیام/