علائم سکته قلبی زنان

زنان اغلب علائم فیزیکی جدید یا متفاوتی را تا یک ماه یا بیشتر قبل از تجربه حمله قلبی خود تجربه می کنند. این علائم اغلب با علائم مردان متفاوت است. علاوه بر علائم معمولی که هر دو جنس تجربه می کنند، زنان می توانند ناراحتی شکمی یا سوء هاضمه و شاید احساس سوزش در قفسه سینه یا بالای شکم را تجربه کنند. علائم آنها نیز معمولاً ظریف تر است. زنان کمتر از مردان درد قفسه سینه را تجربه می کنند. پزشکان باید مراقب باشند که در طول معاینه مطب علائم زن را از دست ندهند. از آنجایی که علائم زنان اغلب اشتباه تشخیص داده می شود، احتمال کمتری دارد که با آسپرین، بتا بلوکرها و سایر داروهای پیشگیری از حمله قلبی درمان شوند. این امر آنها را به دلیل از دست دادن زمان برای مراجعه به پزشک در معرض خطر بیشتری قرار می دهد. دانستن این علائم باعث ایجاد آگاهی برای پزشکان و عموم مردم می شود.

این علائم عبارتند از:

 • ناراحتی جزئی در قفسه سینه
 • فشار ناخوشایند
 • تنگی نفس
 • خستگی غیرمعمول
 • عرق سرد
 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • غش کردن
 • درد زیر تیغه شانه چپ
 • کمر درد
 • سوزن سوزن شدن در فک، آرنج، بازو یا گلو
 • دردی که به شانه ها، گردن، فک یا بازوها سرایت می کند

علائم کمتر شایع در زنان:

 • درد غیر معمول قفسه سینه
 • درد معده یا شکم
 • ضعف غیر قابل توضیح
 • خستگی
 • تپش قلب اضطراب
 • عرق سرد یا رنگ پریدگی

هم زنان و هم مردان ممکن است ناراحتی، فشار یا سفت شدن قفسه سینه «کلاسیک» داشته باشند که قفسه سینه را گرفته و به شانه‌ها، گردن یا بازوها گسترش می‌یابد. با این حال، زنان همچنین می توانند این موارد را تجربه کنند: ناراحتی شکمی/سوء هاضمه احساس سوزش در قفسه سینه یا بالای شکم. علائم زنان نسبت به مردان کمتر آشکار است. علائم زنان شامل درد سوزش یا فشار شدید در قفسه سینه به جای فشاری مانند فشاری است که بسیاری از مردان به آن وارد می‌شوند.

بیماری قلبی همچنان اولین دلیل مرگ در مردان و زنان است. از آنجایی که بسیاری از زنان حتی نمی دانند که به بیماری قلبی مبتلا هستند، مهم است که علائم هشدار دهنده اولیه و زمان مراجعه به پزشک را بدانید. حمله قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی عروقی سالانه جان بیش از نیم میلیون زن را در ایالات متحده می گیرد. بیماری قلبی زمانی به شما حمله می کند که اصلاً انتظارش را ندارید. حملات قلبی یا انفارکتوس میوکارد (MI)، چشمگیرترین تظاهرات بیماری قلبی عروقی است. MI در سال جاری تقریباً 345000 زن آمریکایی را تحت تأثیر قرار خواهد داد. این علائم راهی است که بدن شما به شما می گوید مشکل در راه است. زنان برای پوشاندن علائم MI، ساعت‌ها یا روزها از داروهای ضد اسید و مسکن‌های بدون نسخه استفاده می‌کنند. زنان تمایل بیشتری به تهوع، سوء هاضمه، خستگی و درد دارند که سینه، گردن، فک، شانه ها و قسمت بالای کمر را تحت تاثیر قرار می دهد. زنان در 62 درصد مواقع خود را با علائم غیرسنتی سکته مغزی نشان می دهند – بسیار بیشتر از مردان. زنان بیشتر احتمال دارد که درد را به عنوان علامت سکته مغزی خود از جمله درد قفسه سینه و درد ناگهانی صورت یا اندام گزارش کنند. زنان ممکن است در طول سکته مغزی دچار سکسکه و تپش قلب شوند که در مردان همتایانشان نادرتر است. زنان نیز بیشتر در معرض مرگ ناشی از حمله قلبی هستند. زنان زیر 50 سال که به دلیل حملات قلبی در بیمارستان بستری شده بودند، دو برابر بیشتر از مردان در معرض خطر مرگ ناشی از حمله قلبی بودند. زنان نیاز دارند و باید به دنبال تشخیص تهاجمی برای علائم حمله قلبی باشند.

تشخیص

تشخیص از طریق الکتروکاردیوگرام انجام می شود که تغییرات متمایز را نشان می دهد. سوء هاضمه یا “حمله پانیک” یک تشخیص رایج است. تست استرس می تواند تشخیص دهد که شریان های شما مسدود شده است. در گذشته زنان هنگام تشخیص، تشخیص و درمان بیماری قلبی که منجر به پیامدهای منفی برای سلامتی می شد نادیده گرفته می شدند. امروزه دیگر زنان مجبور نیستند این نابرابری ها را بپذیرند. آگاهی کلی از علائم سکته قلبی در زنان می تواند در غلبه بر تشخیص نادرست زنان در گذشته موثر باشد.

رویه ها

زنان کمتر از مردان از داروها و روش‌های توصیه‌شده دریافت می‌کنند و دریافت آن‌ها بیشتر طول می‌کشد. زنان بسیار بیشتر از مردان در طی یک سال پس از حمله می میرند. به نظر می رسد زنان پس از مصرف داروهای لخته شکن یا انجام برخی اقدامات پزشکی مرتبط با قلب، به خوبی مردان عمل نمی کنند. در حالی که زنان بیشتر از مردان بر اثر بیماری قلبی جان خود را از دست می دهند، زنان کمتر تحت عمل جراحی قلب قرار می گیرند. کشف اخیر این است که قلب و مویرگ های زنان کوچکتر از مردان است. این امر منجر به طراحی مجدد کاتترها و دستگاه های مورد استفاده در آنژیوپلاستی و سایر روش ها برای رفع نیازهای زنان شده است.

خلاصه

علائمی که در زنان شایع‌تر است عبارتند از خستگی، اختلال خواب و مشکل در تنفس، از جمله تنگی نفس، ناراحتی در تیغه‌های شانه، سرگیجه، حالت تهوع و سوء هاضمه دردناک. علائم حمله قلبی از یک الگوی رایج پیروی می کند. به نظر می رسد علائمی مانند تنگی قفسه سینه و تنگی نفس در زنان کمتر دیده می شود. علائم را می توان با استراحت در رختخواب و با هیدراته نگه داشتن خوب کاهش داد. از سوی دیگر، علائم کرونری شامل درد شدید در قفسه سینه و سایر نقاط بالای تنه، تنگی نفس، حالت تهوع و مرگ است. تشخیص زودهنگام این علائم شانس زنده ماندن یک زن از حمله قلبی را افزایش می دهد. در درازمدت، باید در تشخیص زودهنگام بیماری قلبی در زنان بهبودی حاصل شود.