فواید کورکومین برای سلامتی چیست؟

کورکومین یک ماده فعال موجود در زردچوبه است. زردچوبه یک ادویه محبوب است که در آشپزی هندی استفاده می شود و به غذا رنگ زرد تیره می بخشد. مقدار کمی از این ادویه که به یک فنجان شیر اضافه می‌شود برای تسکین درد، درد، سرماخوردگی و سرفه شناخته شده است. در چند سال اخیر، محققان پزشکی با تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که این ادویه شگفت‌انگیز می‌تواند در پیشگیری و کنترل تعدادی از شرایط سلامتی مفید باشد، به فواید پزشکی این ادویه شگفت‌انگیز علاقه نشان داده‌اند.

فواید آن برای سلامتی

محققان توانسته‌اند ثابت کنند که مصرف روزانه کورکومین فواید بی‌شماری دارد، از دور نگه‌داشتن برخی از مشکلات مرتبط با افزایش سن گرفته تا درمان سایر شرایط تهدیدکننده زندگی. این مزایا عبارتند از:

ممکن است به پیشگیری از سرطان کمک کند

البته مهمترین مزیت کورکومین توانایی آن در جلوگیری از پیشرفت سرطان است. مطالعه ای که بر روی حیوانات انجام شد نشان داد که یک دوز کورکومین در روز می تواند از سرطان پوست، روده بزرگ و سینه جلوگیری کند. این احتمالاً می تواند به دلیل خواص آنتی اکسیدانی آن باشد که با رادیکال های آزاد که عامل اصلی توسعه سرطان است، مبارزه می کند. با این حال، هنوز کشف نشده است که آیا می توان همین تأثیر را بر روی انسان ها نیز تکرار کرد یا خیر.

موثر در درمان آرتریت روماتوئید و آرتروز

در آسیای شرقی، زردچوبه همیشه برای درمان درد ناشی از انواع مختلف آرتریت استفاده می‌شود. از طریق مصرف موضعی و همچنین مصرف تجویز شد. کورکومین التهاب ناشی از آرتروز را کنترل می کند زیرا دارای خواص ضد التهابی قوی است.

سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

زردچوبه اغلب در مراقبت از سرفه و سرماخوردگی بسیار موثر بوده است. این به خاطر این واقعیت است که کورکومین به وفور در آن وجود دارد، ترکیبی که دارای خواص آنتی اکسیدانی بسیار خوبی است که همچنین قدرت سیستم ایمنی ما را افزایش می دهد و ما را کمتر مستعد ابتلا به بیماری می کند.

کلسترول را کاهش می دهد

یکی دیگر از مزایای بزرگ کورکومین در توانایی آن در کاهش کلسترول “بد” و در عین حال افزایش کلسترول “خوب” است. این امر به پیشگیری از مشکلاتی مانند بیماری های مزمن قلبی و فشار خون کمک زیادی می کند. به همان اندازه می تواند به جلوگیری از پیشرفت آترواسکلروز کمک کند، وضعیتی که در آن شریان ها سخت می شوند و سپس باعث مشکلات قلبی می شوند.

ممکن است به پیشگیری از بیماری آلزایمر کمک کند

تحقیقات مداومی در مورد احتمال موثر بودن خواص ضد التهابی کورکومین در جلوگیری یا به تاخیر انداختن پیشرفت بیماری آلزایمر وجود دارد. همچنین یک مکتب فکری وجود دارد که نشان می دهد مصرف منظم کورکومین ممکن است پیشرفت چندین بیماری عصبی دیگر را به تاخیر بیندازد.

دیابت را کنترل می کند

مطالعات انجام شده بر روی حیوانات دیابتی نشان داده است که در مدت کوتاهی علائم اصلی دیابت در آنها کاهش یافته است. سایر فواید کورکومین عبارتند از:

به سم زدایی کبد با پاکسازی آن از سموم مضر کمک می کند که ممکن است به دلیل عواملی مانند مصرف زیاد الکل، مصرف برخی داروها و مسمومیت های شیمیایی باشد.

از آنجایی که باعث افزایش تولید صفرا می شود، می تواند مشکلات سوء هاضمه حاد را درمان کند.

ممکن است به بهبود عملکرد کلیه کمک کند، و همچنین از پیشرفت بیماری های کلیوی جلوگیری می کند.

عوارض جانبی شناخته شده

این هیچ عارضه جانبی عمده ای ندارد مگر برای عوارض معدودی در صورت مصرف بیش از حد، مانند سوزش سر دل و افزایش میزان گرما در بدن.

کورکومین را می توان به شکل طبیعی خود، به عنوان زردچوبه، یا از طریق چندین مکمل موجود در بازار مصرف کرد. مکمل ها ممکن است گزینه بهتری باشند زیرا کورکومین مشتق شده از غذاهای ارگانیک ممکن است برای ارائه تمام مزایای ذکر شده کافی نباشد. با این حال، هنوز هم یکی از بهترین داروهای گیاهی برای شرایط بهداشتی رایجی است که بشریت را رنج می دهد.