قانون مداری به جای تبلیغ و ظلم


1- سعید روستایی در اولین فیلم بلند سینمایی خود «کی و یک روز» در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر خوش درخشید و نوید حضور یک فیلمبردار اجتماعی را داد. اما در روز اختتامیه که برای اهدای جایزه دعوت شد، بی تفاوت و حتی با کمی بی احترامی به مسئولان و بزرگان سینما که حتی عجله نداشتند در ردیف اول سالن نشستند. به سن پیری برسد. در دسترس است)، گفتم، “یک جوان با استعداد کمی بی ادب!” می توان گفت شادی اولین حضور قدرتمندش به او طعم داد. اما هرگز چنین ظاهر قدرتمند و خیره کننده ای را ندیده بودیم. اما این جوان مغرور که با اولین حضورش موفق شد فراموش کرد که احترام به بزرگترها اولین قدم برای موفقیت است. بزرگانی که صاحب جشنواره هستند و اگر روی صحنه بدرخشد، شکی نیست که از حمایت همان بزرگان برخوردار بوده است. اما جوانی خوب و غرور و باد است.

2- سعید روستایی در اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر وقتی برای دریافت جایزه بهترین فیلم برای فیلم «شش و نیم متری» به سمت تماشاگران رفت، روی میکروفون گفت: دستم را گرم می کنم. فیلم دیگری بساز” حتی یادم می آید که چگونه گفت: حتی اگر پلیس پشت دوربین من باشد …). اما فراموش کرد که اگر امروز و امروز در صحنه می درخشد، تنها قدرت، تلاش، پشتکار و استعداد او نیست، بلکه این بستر و این آرامش به برکت حضور و تلاش کسانی است که در دفاع و آرامش ایستاده اند. این کشور قدرتمند حتی اگر اعتراض می کردند که تصویر صحیح روی صفحه نمایش آنها نباید پذیرفته می شد. این اولین بار نیست که فیلمی درباره قشر اجتماعی ساخته می شود که اعتراض این قشر را برانگیخته است. ما سینماگران باید فیلم شوکران ساخته بهروز افهمی و اعتراض پرستاران را به خاطر داشته باشیم. پس عذرخواهی یک آداب اخلاقی است، حتی اگر اینطور به نظر برسد. دانستن زبان خوب یکی از اصول اخلاقی است. به قول خودتان برای این افراد فیلم می سازید، اما به آنها احترام نمی گذارید.

3- سعید روستایی در نشست خبری فیلم «برادران لیلا» در هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم فجر و بعد از حاشیه هایی که تا آن روز ایجاد کردند، گفت: دوست دارم فیلمم توقیف شود تا سانسور. و آن جمله را چنان محکم گفت که انگار دلش می خواست این اتفاق بیفتد. توقیف فیلم یکی از عواملی است که باعث فروش بالای فیلم شده است.

4- روز گذشته سازمان سینمایی از عدم صدور پروانه نمایش این فیلم خبر داد و با وجود موارد فراوان دلایل آن را به صراحت بیان کرد. تهیه کننده و کارگردان فیلم مراحل قانونی حضور در جشنواره را رعایت نکردند و اصلاحات را اعمال نکردند. به همین دلیل جواد نوروزبیگی تهیه کننده فیلم از توقیف فیلمی درباره مشکلات مردم صحبت می کند و از مسئولان سینمایی می خواهد که تماشا کنند و از سینماگران کمک بخواهند. صفحه اینستاگرام او: دیگر مرا نسوزان. دست کم نگیرید و … بیشتر تبلیغات افسرده کننده است.

اگر چه به نظر من به عنوان یک معلم خوب است که چند نکته را به این کارگردان جوان بگویم: آقای روستایی ورود به عرصه حرفه ای تضمین کننده ادامه حضور ما نیست مگر اینکه با آداب اخلاقی، حرفه ای و قانونی همراه باشد. . کار شما خلاقانه ترین کار ممکن از ابتدا تا انتها است، اما تنها زمانی ادامه خواهید داد که اخلاق حرفه ای خود را به حساب آورید. افتخار و سربلندی برای موفقیت پارکت روی آب. کیست و آثاری که در یک طبقه ماندند و خیلی زود فراموش شدند. اما برای زنده ماندن باید در مدرسه بزرگان تحصیل کرد; مرید اخوان الصافی. به عکس بزرگان این سرزمین، از مردم همان اخوان، نگاه کنید. در برچسب عکس، هیچ تکنیکی مهم نیست، اخلاق مهم است.

آقای روستایی وقتی خوشحال می شوید به جشنواره های بین المللی می روید علاوه بر عکاسی و رژه جلوی دوربین به وضعیت این افراد نگاه کنید. به حاکمیت قانون نگاه کنید. کمی به عرق ملی آنها فکر کنید. در همان فرانسه که شما و عوامل فیلمتان لب به اعتراض علیه کشورتان گشوده اید، حفظ منافع ملی برای همه حرف و هدف اصلی است. با کارگردانان فرانسوی که ممکن است ملاقات کنید، کمی در مورد اجرای قانون در فرانسه صحبت کنید. بیایید کمی در مورد مجازات های قانون شکنی صحبت کنیم. کمی در مورد ساخت فیلم و قاب های هنری صحبت کنید تا بفهمید هیچ کشوری اجازه نمی دهد هنرمندانش از حمایت کشور برخوردار شوند و بعد آب به آسیاب یک غریبه (حتی دشمن) بریزند. شاید بد نباشد بدانید فرانسوی ها آمریکا را دوست دارند، آمریکا سرزمین موعود آنهاست. اما همین فرانسوی ها قوانین سختگیرانه ای برای نمایش فیلم های غیر فرانسوی و مخصوصا آمریکایی دارند. چرا؟ زیرا منافع ملی آنها با حضور سینمای آمریکا در تضاد است و همه کارگردانان خود را مقید به مرزهای فرهنگی خود می دانند. حالا تو برو به آن دنیا و فریب دیده را بخوری و شمشیر خود را بر سر کشورت بکشی و بعد از سوختن و آب شدن ناله کنیم. تا زمانی که به بزرگترهای خود احترام نگذارید و از مرزهای فرهنگی کشورتان حمایت نکنید، هیچ سوختی شما را بالا نمی برد.