قهرمانان امروز ما نوجوانان دیروز بودند / داستان هفتم آزاده در «اردوگاه هفت»


نشست خبری مجموعه مستند «اردوگاه هفت» امروز ۲۹ شهریور با حضور مدیر شبکه افق و تهیه کننده این مستند و همچنین سه آزاده دفاع مقدس برگزار شد.

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون صبانشست خبری چرخه مستند “کمپ هفت” با موضوع پاسداشت مقدس و جوانان آزاده امروز چهارشنبه 30 شهریور 1401 با حضور صادق یزدانی مدیر شبکه افقخجت الله اسحقی اطرابی تهیه کننده فیلم مستند «اردوگاه هفت» و سه آزاده جنگ تحمیلی بازداشت شدند.

این نشست خبری با قرائت قرآن کریم و انتشار تیزر مستند “کمپ هفت” آن آغاز شده.

خجت الله اسحقی اطرابی تهیه کننده این مستند در ابتدای این مراسم اظهار داشت: قهرمانان امروز ما نوجوانان دیروزی بودند که وارد جنگ و اسارت شدند، شکنجه شدند تا جامعه امروز آرام شود. بنابراین می‌خواستیم ببینیم نوجوانان ما امروز چه می‌کنند و کجا هستند. نوجوانان دیروز، بزرگسالان امروزی هستند، در سنگرهای مختلف بار را از دوش ملت برمی دارند. شور جوانی این مردم به شعور امروز تبدیل شده است، ایستادگی و پایبندی آنها به نظام مایه افتخار جمهوری اسلامی ایران است و این مواردی که گفتم ایده اصلی شکل گیری مستند «اردوگاه هفت» بود. ، که در اینترنت محبوب و مورد استقبال قرار گرفت

وی درباره افرادی که در این مستند از زندگی آنها روایت می شود، گفت: این مستند به هفت نفر اشاره می کند که هشت سال در جنگ تحمیلی اسیر بودند که برخی از آنها 9 سال از اسارت جان سالم به در بردند و با همان اعتقادات به وطن بازگشتند. تن از آنها جلیل هاشمی که امروزه در زمینه ساخت خودرو و تولید اتوبوس های شهری، مینی بوس و آمبولانس و همچنین حمید رضایی آزاده یکی دیگر از مشاغل آزاد است که در زمینه برق و ساختمان در شرکت مینو فعالیت می کند. خوجت مالک همچنین به حفاظت از محیط زیست گیلان مشغول است. داریوش نظرزاده وی همچنین از استادان کونگ فو بود که در سال های پاسداشت و تشویق مقدس حضور داشت زندگانی سید علی اکبر ابوترابی فرد او در دوران اسارت قصد داشت ورزش کونگ فو را در ایران بومی کند. این افراد همچنان در تلاش برای بهبود تولید و تجارت این کشور هستند.

ایشاگی ترابی ادامه داد: رایگان احمد یوسف زاده اکنون فعالانه به فعالیت های فرهنگی می پردازد و کتاب هایی در مورد برده داری نوشته است که بسیار به آن افتخار می کند. خوشبختانه نگاه شبکه افق یک طرفه نیست و مدیر گروه به ما هشدار داد که فقط به بسیج و سپاه نگاه نکنیم و به ارتش هم نگاه کنیم. به همین منظور در دو قسمت به آزادی های ارتش و تلاش آنها پرداختیم. حسن نوری با اشاره های زنده ترابی که به او می گفت تو روحیه شوخ طبعی داری و اجازه نده بچه ها در سختی ها بشکنند، آزادگان را در دوران اسارت می خنداند و در مقابل دشمنان مقاومت می کند و دشمنان را مسخره می کند و دشمنان را مسخره می کند. روحیه رزمندگان ایرانیان را به اسارت گرفت. همچنین سردار جهانگیری آزاده آن زمان در پزشکی امروز بهترین است.

وی در پایان گفت: کمپ هفت در قالب مستند بلند تولید شده و آماده اکران است. ما 50 آیتم داشتیم و فقط برای 7 مورد می توانستیم راوی باشیم.

در ادامه این جلسه صادق یزدانی مدیر شبکه افق گفت: نشست امروز ارائه یک فیلم مستند است که از دیدگاهی متفاوت ساخته شده است. ما در دنیا حماسه های ماندگار کمی داریم که بهترین آنها حماسه هایی بود که با شکل گیری مناسب ماندگار شد. اولین مولفه این حماسه ها این است که رهبر باید در میدان باشد و به مردم دستور دهد. علاوه بر این مولفه دوم پیوند ملت و رهبر است تا حماسه ادامه یابد. خوشبختانه در انقلاب ما این دو مولفه حضور داشتند و مردم برای حفظ خاک و ناموس جان باختند.

وی درباره کمپ هفت گفت: رسانه ها باید به موضوعاتی که در حماسه انقلاب اسلامی پرداخته نشده است نگاه کنند و آن موضوعات و برنامه های ویژه برای رسیدن به اهداف را بیابند. این مستند به آزادگان دوران دفاع مقدس می پردازد که بدون سلاح و در فضای بسته با دشمنان روبرو شدند و ناگفته های دفاع مقدس را روایت می کند.

یزدانی گفت: بیشتر مطالب مربوط به آزادگان جنگ تحمیلی در سالگرد بازگشت آزادگان و یا پس از درگذشت سید علی اکبر ابوترابی فرد پخش می شود اما ما این مستند را برای ارائه در دوران دفاع مقدس آماده کرده ایم. هفته حفاظت و از هفته آینده روی قاب شبکه افق پخش می شود

مدیر شبکه افق در پایان موضوع این مستند را بیان کرد: با خواندن وصیت نامه های نوجوانان آن زمان می توان به ذهن و دانش آنها پی برد. شور و هیجانی از جانب امام به وجود آمد و با هوش و دانش خود با امام همراهی و موافقت کردند. این مستند درباره نوجوانان مقاوم و مبارزی است که در جنگ و صلح با دشمن جنگیده اند و همچنان برای خدمت به کشور خود تلاش می کنند و تمام تلاش خود را برای حفظ کیان کشور در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به کار می گیرند.

در ادامه نشست خبری مجموعه مستند «اردوگاه هفت» سه تن از آزادگان دفاع مقدس به بیان خاطراتی از دوران اسارت در عراق پرداختند.

حمید رضایی یکی از اسرا می گوید: «جادوی این مستند این است که ما خاطرات را تعریف می کنیم و این مستند شیوه خاصی برای به تصویر کشیدن آن دوران دارد. همه ما نوجوانان کمپ هفت هستیم که سید علی اکبر ابوترابی فرد رهبر آن نقش بسزایی در مسیر ما داشت. ابوترابی فرد به ما هشدار داد که از فرصت اسارت استفاده کنیم زیرا پس از رهایی از اسارت اهداف دیگری خواهید داشت. ما از صلیب سرخ کتاب امانت می‌گرفتیم، قرآن می‌خواندیم، ورزش می‌کردیم و کارهای هنری و صنایع دستی مثل گلدوزی انجام می‌دادیم و آنچه ابوترابی‌فرد می‌گفت درست بود و جهاد امروز شغل ایجاد می‌کند.

جلیل هاشمی در ادامه گفت: شبکه افق از منظر دیگری به موضوع اسرای ایرانی در عراق نگاه می کند و در این مستند به وضوح میهن پرستی را می بینیم. تلاش ما در جنگ ایران و عراق این بود که در برابر تهاجم نظامی، فرهنگی، مذهبی و سیاسی مقاومت کنیم و سخنان رهبرمان را حفظ کنیم. اکنون که 30 سال از آزادی ما می گذرد، از منظر دیگری به موضوع اسارت نگاه می شود و این امر جامعه را با حوادث آن چند سال بیشتر آشنا می کند. همچنین امروزه شاهد فشار و ناراحتی زیادی در برخی از عرصه های جامعه هستیم. طبق دیدگاه سید علی اکبر ابوترابی فرد که به ما آموخت، رسالت انسان خدمت به فردی است که در کنارش نشسته است و با انجام این رسالت می توان کشور را به سر منزل مقصود رساند.

داریوش نظرزاده در پایان این مراسم گفت: عراقی ها معتقد بودند اگر سید علی اکبر ابوترابی فرد نبود با فرزندان آزاده مشکل داشتند. ایشان نماینده امام در جبهه بودند و خیلی به ما کمک کردند و آموزش های خوبی به ما دادند. یک رزمنده باید روحیه جنگندگی داشته باشد. جنگجو قطعا برنده فیض است. می توانستم شش بار کشته شوم، اما این کار را نکردم، یا لیاقتش را نداشتم، یا ماموریت دیگری برای زنده ماندن بر دوش من گذاشته شد.

انتهای پیام/