قوی ترین میدان مغناطیسی جهان اندازه گیری شد


گزارش جام جم آنلاینرکورددار جدید یک سیستم ستاره ای دوتایی به نام Swift J0243.6+6124 بود که در کهکشان راه شیری قرار داشت. این سیستم دوتایی از یک ستاره نوترونی تشکیل شده است که گاز ستاره همراه خود را می مکد و یک قرص از مواد در اطراف آن ایجاد می کند.

پلاسما در این دیسک در امتداد خطوط مغناطیسی به سطح ستاره نوترونی جریان می یابد و انفجارهای عظیمی از تابش اشعه ایکس ایجاد می کند. همانطور که ستاره می چرخد، از دیدگاه ما، این شراره ها نیز به نظر می رسد که می چرخند. با در نظر گرفتن همه اینها، به نظر می رسد که یک نوع خاص از ستاره نوترونی به نام تپ اختر برافزایش اشعه ایکس باشد.

این ستاره نوترونی بسیار درخشان است که به آن خاصیت ابردرخشندگی داده است. محققان مدت‌ها تصور می‌کردند که روشنایی ستاره مربوط به یک میدان مغناطیسی قوی‌تر است، اما میدان مغناطیسی این تپ‌اختر پرتو ایکس در حال افزایش هرگز اندازه‌گیری نشده است.

ستاره شناسان با مطالعه طیف اشعه ایکس، میدان مغناطیسی این ستارگان را اندازه گیری می کنند. الکترون های پلاسما بخشی از تابش اشعه ایکس را جذب کرده و آن قسمت را پراکنده می کنند. به این ترتیب جلوه خاصی ایجاد می کنند که با آن می توان قدرت میدان مغناطیسی را اندازه گیری کرد.

محققان با استفاده از ماهواره نجوم چینی Insight-HXMT، میدان مغناطیسی سویفت J0243.6+6124 را اندازه‌گیری کردند و دریافتند که 1.6 میلیارد تسلا است. این قوی ترین میدان مغناطیسی مشاهده شده در جهان است.

اگرچه این رکورد مربوط به قوی ترین میدان مغناطیسی است که به طور مستقیم اندازه گیری شده است، اما احتمالا قوی ترین میدان مغناطیسی در جهان نیست. این رکورد متعلق به نوع دیگری از ستارگان نوترونی، مگنتارها است که قدرت میدان مغناطیسی آنها 10 میلیارد تسلا تخمین زده شده است.

منبع: مهر