قیمت ها به دلار در صرافی های بانکی


قیمت دلار کاهش. قیمت دلار امروز 17 تیرماه چه اتفاقی برای صرافی های بانکی افتاد؟ قیمت دلار بعد از مذاکرات جدید هسته ای چقدر هزینه می شود؟ با آغاز مذاکرات برجام در قطر قیمت دلار کاهش می یابد؟ روند رو به پایین قیمت دلار دوام خواهد داشت یا موقتی است؟

بر اساس گزارش ها جام جم آنلاین به گزارش ایرنا، نرخ یورو امروز در صرافی های بانکی با کاهش 20 هزار و 28 هزار و 642 تومانی نسبت به روز گذشته معامله شد.

قیمت خرید هر دلار امروز از سوی صرافی های بانکی ۲۷ هزار و ۴۲۱ تومان و ارزش هر یورو ۲۸ هزار و ۳۵۷ تومان اعلام شد.

همچنین قیمت خرید دلار در بازار متشکل ارز ۲۷ هزار و ۳۰۶ تومان و نرخ فروش ۲۷ هزار و ۵۵۴ تومان بود.

این در حالی است که نرخ خرید یورو در این بازار ۲۸ هزار و ۷۷۳ تومان و نرخ فروش ۲۹ هزار و ۳۵ تومان بود.

همچنین در سامانه نیما مدرن حواله های یورو 26 هزار و 960 تومان و حواله های دلاری 25 هزار و 585 تومان معامله می شد.

پیش بینی قیمت دلار پس از مذاکرات جدید

دور قبلی مذاکرات هسته ای دلار را به 25000 تن رساند. اکنون دور جدیدی از مذاکرات آغاز شده است که قیمت دلار از 30 هزار تن گذشت. آیا آغاز مذاکرات جدید منجر به سقوط مجدد دلار می شود؟

به گزارش تجارت نیوز، مقامات اروپایی امروز عازم قطر هستند و دور جدید مذاکرات هسته ای این بار در قطر برنامه ریزی شده است. همزمان با آغاز مذاکرات، روند بازار تهران کاهش یافت.

قیمت کانال سکه 15 میلیون تومان کاهش یافت و 14 میلیون تومان وارد کانال شد. هر گرم طلای 18 عیار یک قدم به عقب سقوط کرد و در محدوده یک میلیون و 300 هزار تن قرار گرفت.

قیمت دلار اما به کندی و با احتیاط در حال تغییر است و دلار گام های بسیار کوچکی برای کاهش برمی دارد. این نشان می دهد که بازار ارز بسیار محتاطانه عمل می کند و نسبت به هیچ خبری از مذاکرات هسته ای واکنشی مانند گذشته نشان نمی دهد.

قیمت دلار در مذاکرات هسته ای و پس از آن

این احتمالا به دلیل تجربه قبلی در بازار مذاکرات هسته ای است. در دولت روحانی هرگونه خبری از مذاکرات هسته ای به ویژه در دو سال اخیر بر قیمت دلار تاثیر می گذاشت و دلار کاهش می یافت. حتی در شب چندین صف دلاری ایجاد شد و تقاضا برای دلار، دلار را پایین آورد.

اما بازار به تدریج نسبت به اخبار مذاکرات محتاط تر شده است. در بسیاری از موارد خبر از سرگیری مذاکرات هسته ای تاثیر قابل توجهی بر قیمت دلار نداشت.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که دلار نسبت به اخبار برجام بی تفاوت شده و تنها یک خبر می تواند مسیر بازار را تغییر دهد; اخباری مانند امضای نهایی برجام و بازگشت طرفین.

مذاکرات هسته ای تاکنون دو بار از کانال 30 هزار تومانی قیمت دلار را کاهش داده است. در سال 1378 قیمت دلار در دولت روحانی به 30 هزار تومان رسید. رکورد بی سابقه قیمت ارز.

قیمت دلار در مبادلات بانکی دلار کاهش یافت

اما شروع مذاکرات هسته ای باعث کاهش قیمت دلار شده است. در بهار 1400 امیدها به توافق هسته ای افزایش یافت و قیمت دلار به 24 هزار تن رسید.

برای دومین بار در دولت ابراهیم رئیسی بود که مذاکرات هسته ای توانست دلار 29 هزار تومانی را در بازار آزاد به 25 هزار تومان برساند. با وجود مقاومت شدید دلار، خبر مذاکرات وین در فوریه گذشته آنقدر امیدوارکننده بود که رسانه ها منتظر امضا و عکس یادگاری مذاکره کنندگان بودند. قیمت دلار در این زمان کاهش یافت و در دور قبلی مذاکرات، قیمت دلار بازار آزاد به تدریج از 29 هزار تن به 25 هزار تن کاهش یافت.

پیش بینی نرخ دلار پس از مذاکرات با قطر

اما روند افزایشی قیمت ها در سال جاری از سر گرفته شد و یک ماه پیش به اوج خود رسید و رکورد سال 1999 را شکست. اکنون خبر از سرگیری مذاکرات در قطر می شنویم و مقامات اروپایی به دوحه می روند.

برخی نسبت به آینده این مذاکرات بسیار خوشبین هستند و برخی دیگر می گویند اختلافات ایران و آمریکا آنقدر زیاد است که نمی توان انتظار احیای برجام را داشت.

کارشناسان به نقش مهم روسیه اشاره می کنند و می گویند که لغو تحریم ها علیه ایران در شرایط کنونی ضربه جدی به بازار انرژی روسیه وارد می کند و شاید تسلیم شدن روسیه در بازار انرژی اروپای ایران به راحتی امکان پذیر نباشد.

دلار همچنان مردد است و از اخباری که در روزهای آینده با قطر آغاز خواهد شد کاملا آگاه است. اگر این خبر نهایی منتشر شود یا مذاکرات به این مرحله برسد، احتمال کاهش قیمت دلار وجود دارد. اما در غیر این صورت، احتمالاً باید منتظر بمانید تا بازارها تغییر کنند.

چندی پیش اکونومیست گزارشی منتشر کرد که پیش بینی کرد مذاکرات هسته ای در سال 2022 به پایان می رسد و این توافق قیمت دلار را به 18 هزار تن خواهد رساند. اما کارشناسان داخلی معتقدند در صورت کاهش قیمت دلار، قیمت به زیر 25 و 26 هزار تن نمی رسد. زیرا اقتصاد ایران هوس دلار ارزانتر ندارد.

دو پیش بینی متفاوت از قیمت دلار

ماه ها انتظار برای از سرگیری مذاکرات هسته ای به پایان رسیده و احتمال سقوط دلار وجود دارد.

به گزارش تجارت نیوز، به نظر می رسد در حال حاضر معامله گران بازار ارز تهران به دو دسته تقسیم می شوند. برخی از معامله گران تلاش می کنند تا سخنان جوزف بورل را روشن کنند و برجام را احیا کنند. این معامله گران معتقدند پس از ماه ها انتظار برای از سرگیری مذاکرات هسته ای به پایان رسیده و احتمال کاهش قیمت دلار وجود دارد.

در عین حال برخی معامله گران اعلام کردند که هنوز مسائل حساس حل نشده است. به گفته این گروه از واحدهای ارزی، باید «مسائل مربوط به اجرا، تضمین، جایگاه سپاه پاسداران» حل و فصل شود.

بورل گفت: من نمی توانم تاریخ دقیق قرارداد نهایی را به شما بگویم. همچنین نمی‌دانم که آیا ایران و آمریکا می‌توانند بر مشکلات سیاسی خود فائق آیند یا خیر.

ابراهیم رئیسی همچنین در گفت و گوی تلویزیونی درباره احیای برجام و سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران گفت: از مواضع خود کوتاه نخواهیم آمد.

بنابراین این دلالان معتقدند که نباید به آب نپرند و بیشتر مراقب باشند.

برخی فعالان بازار به نرخ تورم خرداد اشاره کردند. آنها معتقدند که دلار همچنان پتانسیل رشد دارد. به گزارش این گروه بازار، دلار با عرضه زیاد ارز از مقاومت بالایی عقب مانده است (اقتصادنیوز)