«لیمون بنفش» ادای احترامی به مجریان است


کتاب «بنفشه آهکی» نوشته یاسمن خلیلی فرد زیر نظر انتشارات «ققنوس» منتشر شد.

به گزارش خبرنگار ادبی خبرگزاری صبا، کتاب “بنفشه آهکی” نوشته شده است یاسمن خلیلی فرد به تلاش انتشارات ققنوس منتشر شد.

اتفاقات این رمان در پاریس می گذرد. نادر، همسرش آیدا و پسرش پوجا مهمان شیانه فرازمند هستند. بازیگر تئاتر که سال ها در پاریس زندگی و کار کرده است، رابطه بین شخصیت های داستان زمانی جالب می شود که به رابطه آنها پی می بریم: نادر و شیان به دنبال دورنا هستند اما او را پیدا نمی کنند. دورنا دختر آنهاست، دختری از یک ازدواج ناموفق…

“بنفشه آهکی” به روابط انسانی در جامعه مدرن می پردازد و سه راوی دارد و هر سه این راوی ها به موازات هم پازل داستان را کامل می کنند.

عناصر روانشناختی در این رمان واقع گرایانه قابل مشاهده است.

به گفته نویسنده، این رمان قدردانی از هنرمندان سینما و تئاتر است.

پیش از این انتشارات «ققنوس» رمان «انگار خودم» و مجموعه داستان کوتاه یاسمن خلیلی فرد «اندیشه های خصوصی» را منتشر کرده بود.

در بخشی از متن این کتاب می خوانیم: «هدا گابلر هر روز غروب بعد از اجرای تئاتر سن ژرمن، یک دسته گل برای من در پشت صحنه می آورد. دسته گل بدون نام و بیانیه. روی گل ها کارت هایی با دست خط ثابت بود: «تو بهترین هدا گابلر در تاریخ تئاتر هستی». هر که بود یا از تئاتر خوشش نمی آمد یا خیلی به من محبت می کرد یا شاید دستم را از دست داده بود.

من قبلاً در مورد شخصیت او خیال پردازی می کردم: زن جوانی که آرزوی بازیگر شدن را در سر می پروراند، یک دانشجوی خارجی پیگیر و پرشور که مرا به عنوان الگو انتخاب کرد، یک هموطن خجالتی که از دیدن هموطنش در صحنه یکی از فیلم ها هیجان زده می شود. مهمترین تئاترهای پاریس آمدم و بعد مثل یک احمق فکر کردم که گل آوردن کار واعظی است.

فکر می کردم او می خواهد مرا تشویق کند. با این فرضیه نادرست حالم خوب می‌شد، فکر می‌کردم سان احتمالاً در گوشه‌ای می‌نشیند و نمایش را تماشا می‌کند و سپس آرام و بی‌صدا از درب ورودی بیرون می‌رود. اما واعظ آنقدر سخاوتمند نبود که هر شب پولش را خرج حرم کند!».

کتاب بنفش لیمویی در 351 صفحه با قیمت 140 هزار تومان راهی بازار کتاب شده است.

انتهای پیام/