ماسک های تیکی – چه معنایی برای فرهنگ پولینزیایی و آمریکایی دارند

ماسک‌های تیکی چوب‌هایی هستند که با دست حکاکی شده‌اند، با این حال وقتی چوب حک شده روح یا خدا را به خود می‌گیرد، ماسک تیکی به شخصیتی از قدرت و دانش پولینزیایی تبدیل می‌شود. بر خلاف فرهنگ‌های آفریقایی و دیگر فرهنگ‌هایی که خدایان را می‌پرستیدند، ماسک استفاده نمی‌شد، بلکه نمایش داده می‌شد و همیشه وجود داشت.

کلمه تیکی گاهی اوقات به عنوان یک فرهنگ ساختگی در نظر گرفته می شود. نمونه‌های آن عبارتند از اتاق طلسم شده تیکی در دیزنی لند، دزدان دریایی کارائیب، کافه‌های تیکی، نوشیدنی‌های گرمسیری و سایر مواردی که در نتیجه تجاری‌سازی ایجاد شده‌اند. پلی‌نزی بخش مهمی از اقیانوس آرام است. بنابراین اکثر تعاریف موجود در وب نمی توانند ماسک تیکی را با استفاده از یک اصطلاح گسترده مانند پلینزی توضیح دهند. فرهنگ پولینزی به هزاران نفر از مردم بومی در صدها جزیره اطلاق می شود که صدها خدای مختلف را با سیستم های اعتقادی متفاوت می پرستیدند و از سال 1000 بعد از میلاد معدودی بت هایی به نام تیکیس را می پرستیدند (که شامل جزیره ایستر، تونگا، فیجی و هاوایی می شود. ).

پلینزی ها ماسک های تیکی خود را با یک موضوع مشترک در عبارات با جزئیات ذاتی حک می کردند. این ماسک‌ها دهان‌های باز بزرگ، زبان‌های آویزان، سوراخ‌های بینی بزرگ، سر بزرگ، چشم‌های اخم‌شده، دندان‌های بزرگ، عصبانیت و مهم‌تر از همه نترسی دارند. در نتیجه، آن‌ها می‌توانند ظاهر و احساس یک اتاق را تغییر دهند و آن را اسرارآمیز، گرمسیری و یک صلح مکالمه به معنای آن کنند.

در فرهنگ پولینزی، بیشتر مردم در مورد چهار خدای اصلی تیکی می نویسند. کو خدای جنگ و شوهر هینا است. لونو خدای باروری و تامین کننده آرامش است. کین رهبر یا مردان مردان است. Kanaloa پادشاه دریا، دریاچه ها، رودخانه ها و باران است. در فرهنگ آمریکایی چهار خدا چندان محبوب نیستند. آمریکایی‌ها به دنبال ماسک‌های تیکی و مجسمه‌های تیکی می‌گردند که دارای روحیه‌ای هستند که می‌توانند در زندگی روزمره به آنها کمک کنند (نمونه‌هایی در پاراگراف بعدی)، آنها فقط برای دکوراسیون خانه نیستند.

آیا می خواهید برنده شوید؟ سپس یک وینر تیکی باستانی وجود دارد که در تمام کارهایی که انجام می دهید به شما ثروت می بخشد. آیا مشکل مالی دارید؟ سپس یک ماسک تیکی و مجسمه تیکی به نام خدای پول وجود دارد و با نگه داشتن او در حضور شما تصور می شود پول به سمت شما خواهد آمد. آیا نگران سلامتی خود هستید؟ تیکی Long Life وجود دارد که به شما کمک می کند قوی و سالم بمانید. آیا شما خوشحال هستید؟ تیکی شادی وجود دارد که نعمت، سلامتی و شادی را با هم ترکیب می کند. همیشه از خودت دفاع میکنی؟ آماکوا تیکی با موهای واقعی انسان وجود دارد که ادعا می کند از شما در برابر دیگران محافظت و دفاع می کند. آیا تو استرس داری؟ معبد تیکی وجود دارد، ماکتی از موزه بریتانیا که نشان دهنده قدرت و محافظت از خانه شما است. آیا شما بدشانس هستید؟ ادعا می شود که تیکی خوش شانس باعث رفاه می شود و محبوب ترین تیکی است. نمیشه بچه دار شد؟ تیکی باروری وجود دارد که ادعا می کند با مالیدن سر او به فرمان او بارورتر می شوید. در نتیجه، فرهنگ پولینزی هنوز زنده است، اما در فرهنگ آمریکایی این معنا در زندگی روزمره ما تعبیر می شود.