ما در حال مذاکره با ایران برای تبادل نفت و گاز هستیم


گزارش جام جم آنلاینالکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه روز جمعه به خبرنگاران گفت که مسکو و تهران در حال مذاکره درباره گزینه های مبادله نفت و گاز هستند.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، نواک گفت: ما در حال حاضر با آنها کار می کنیم و در حال ارزیابی راه ها و مکانیسم های خاصی هستیم. این مربوط به سوآپ برای گاز و نفت است.

جواد اوجی وزیر نفت امروز که به همراه معاون اول رئیس جمهور و هیئت ایرانی برای شرکت در دومین کنفرانس اقتصادی خزر به روسیه سفر کرده بود، گفت: ایران و روسیه به عنوان کشورهای صادرکننده گاز، در زمینه سوآپ انرژی و در طول مدت خود همکاری فعال داشتند. سفر به روسیه همچنین توافقات جدیدی برای ایجاد ظرفیت و بهره برداری از میادین مشترک گازی منعقد خواهد شد.

وی درباره جایگاه شرکت روسی گازپروم در صنعت نفت و گاز در جهان از سرمایه گذاری مشترک در تولید LNG (گاز طبیعی مایع) و فناوری های مربوط به تاسیسات گازی خبر داد و گفت: خوشبختانه مذاکرات خوبی صورت گرفت. محل. با این شرکت و سایر شرکت ها گزارش شده که سقف تفاهم نامه های آن بالغ بر 40 میلیارد دلار است و این شرکت ها در حال سرمایه گذاری در میادین نفت و گاز کشورمان هستند و پس از بهره برداری از آن هزینه ها را دریافت خواهند کرد. بخش تولید

وزیر نفت همکاری ایران و روسیه در میادین پارس شمالی، کیش و افزایش فشار در میدان پارس جنوبی را موضوع مهمی دانست و گفت: همچنین تفاهم نامه هایی در زمینه صادرات گاز به پاکستان امضا کرده ایم. و عمان و همچنین احداث خط لوله صادراتی به این دو کشور همسایه. به طور مشترک بین ایران و روسیه انجام خواهد شد.

اوجی درباره تبادل فرآورده های نفتی از جمله بنزین در دریای خزر و همچنین مبادله فرآورده های غیرنفتی با نفت گفت: دو کشور توانایی تبادل 10 میلیون تن نفت و فرآورده های غیرنفتی را دارند. که خوشبختانه زیرساخت ها را دارد.»

وی همکاری ایران با کشورهای حوزه دریای خزر را در زمینه نفت، گاز و انرژی راهبردی خواند و افزود: توقف صادرات گاز روسیه به اروپا و تغییر شرایط بین المللی باعث شد که ایران به پلی برای انتقال فرآورده های نفت و گاز روسیه به سایر کشورها و گاز لهستان در منطقه.

منبع: فارس