مجموعه «اسلام دیلمی» را می نویسم/ سرنوشت یک ایرانی در کربلا


کریم مقدسی «قصه مسافران» را اتفاقی مثبت دانست که می تواند آرزوی دیرینه خوانندگان تعزیه را برای اجرا در راه بهشت ​​برآورده کند.

به گزارش خبرنگار تئاتر صبا، کریم مقدیسی، قاری و سرپرست گروه تعزیه در اراک استان مرکزی ششمین همایش بین المللی تئاتر مردمی پیاده روی اربعین “رویت راهیان”اجتماعات تعزیه‌های «بازار شام»، «شهادت حضرت رقیه (س)، «فجر عاشورا» و «حضرت علی اکبر (ع)» در محوطه تالار سیار «من الغریب علی الحبیب» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خراسان رضوی واقع در عمود 161 در مسیر نجف به کربلای معلی اجرا کرد.

کریم مقدیسی در گفتگو با خبرنگار صبا درباره حضور این گروه تعزیه در ششمین همایش بین المللی تئاتر مردمی پیاده روی اربعین «رویت راهیان» گفت: سال ها پیش با «رویت راهیان» آشنا بودم. اما به دلایل مختلف از جمله دلایل شخصی و مشغله کاری موفق به حضور نشدم. تا اینکه امسال از یک ماه قبل برای این مراسم اقدام کردم و فیلم اجراهایم را به تعزیه ارسال کردم. سپس دبیرخانه خواستار شرکت در رویت راهیان شد و مقدمات نهایی انجام شد.

این هنرمند درباره تأثیر نمایش‌های فارسی زبان بر زائرانی که برخی از آنها به زبان عربی صحبت می‌کنند و مشکلاتی که این موضوع برای گروه‌های نمایشی ایجاد می‌کند، گفت: زمانی که مرثیه سیاوش در قدیم روی صحنه می‌رفت و قبل از اسلام اجرا می‌شد. ایران، اجراهایشان بر اساس حرکات رسمی و بدون استفاده از دیالوگ بود. با تشکیل ساختار اجرایی تعزیه و ورود آن به ایران، دیالوگ نیز به این نوع اجراها اضافه شد.

وی افزود: از آنجایی که تعزیه گفت و گو محور است، عرب زبان ها ممکن است زبان فارسی را درک نکنند، اما از آنجا که واقعه کربلا برای همه مسلمانان آشناست، می توانند با اجراها همذات پنداری کنند، هرچند عدم تشابه زبانی ممکن است باعث ایجاد مشکل در درک شود. روایات ایجاد کردن

این کارگردان تعزیه، برگزاری مراسمی مانند روایت راهیان را یک اتفاق مثبت دانست و گفت: روایت راهیان یک اتفاق مثبت است زیرا برای تعزیه خوانانی است که در نقاط مختلف ایران به اجرای برنامه می پردازند و می خواهند در شهرهایی مانند کربلا، نجف اجرا کنند. و حتی در راه بهشت، رفتن، می تواند فرصتی برای برآوردن آرزوی دیرینه آنها باشد. خدا را شکر می کنم برای اتفاقی که امسال برای من و گروهم افتاد.

وی در تشریح مصائب خود و گروهش در این سفر گفت: این سفر سخت تلقی می شود زیرا هنرمندان نیز مانند زائران در مسیر با اتفاقات غیرمنتظره ای از جمله خروج از ایران، بازدید از مرز صفر، هیجان و گرمای طاقت فرسا مواجه می شوند. خارج از. گرما تاثیر بیشتری دارد مخصوصا برای کسانی که از نظر آب و هوای ایران از مناطق معتدل تری این سفر را انجام می دهند. هنرمندان شرکت کننده در «روایت راهیان» شیفته امام حسین (ع) می شوند و این چالش ها سفر و اجرایشان را برایشان شیرین دو چندان می کند.

کریم مقدیسی در آخرین سخنان خود درباره برنامه های خود برای آینده گفت: در حال نوشتن نامه تسلیت به اسلم دیلمی هستم که تنها ایرانی حاضر در حادثه کربلا بود و جان باخت. در نظر دارم این مجلس تعزیه را در استان گیلان و همچنین در صورت امکان در دوره هفتم رویت راهیان برگزار کنم.

گروه تعزیه از اراک استان مرکزی به سرپرستی کریم مقدسی با اجرای مرتضی باقری، علی اصغر مجاوری، محمود مجاوری، عباس مجاوری، تعزیه مجلس «بازار شام»، «شهادت حضرت رقیه (س)»، «فجر عاشورا». و «حضرت علی اکبر(ع)» را در ششمین همایش بین المللی تئاتر مردمی اربعین «روایت راهیان» اجرا کردند.

فرزاد جمشیددانی

انتهای پیام/