محیط زیست و سازمان های غیردولتی در بنگلادش

متن مقدمه

با ایفای نقش مهم در توسعه، بخش NGO هویت خود را در سراسر جهان به دست آورد. در بنگلادش سازمان‌های غیردولتی در بخش‌های مختلف کار می‌کنند – آموزش، آموزش توسعه مهارت، بهداشت و تنظیم خانواده، کودک و حقوق بشر و غیره. اخیراً، محیط زیست، تغییرات آب و هوایی، حفاظت از طبیعت به مناطق مورد علاقه تعداد زیادی از سازمان های غیردولتی در بنگلادش تبدیل شده است.

در زیر عمده فعالیت های مرتبط با محیط زیست برخی از سازمان های غیر دولتی فعال در بنگلادش آورده شده است.

مرکز مطالعات پیشرفته بنگلادش

مرکز مطالعات پیشرفته بنگلادش (BCAS) یک مؤسسه مستقل، غیرانتفاعی، غیر دولتی، سیاست گذاری، تحقیقاتی و اجرایی است که بر روی توسعه پایدار در سطوح محلی، ملی، منطقه ای و جهانی کار می کند. BCAS به توسعه پایدار از طریق چهار موضوع تعاملی می پردازد:

(الف) ادغام محیط زیست-توسعه،
ب) حکمرانی خوب و مشارکت مردم،
ج) فقرزدایی و معیشت پایدار و
(د) رشد اقتصادی و مشارکت عمومی و خصوصی.

-BCAS توسعه پایدار مردم محور را با بکارگیری و پیشرفت دانش علمی، فنی و محلی از طریق تحقیق، با توسعه مدل‌ها، نمایش، حمایت از سیاست و اجرای پروژه در نظر می‌گیرد.

– متعهد به توسعه چشم اندازهای جنوبی، تضمین گفتگوی شمال-جنوب و عدالت زیست محیطی و دسترسی به منابع و دانش برای فقرا است.

رشته تخصصی BCAS

مدیریت منابع طبیعی (زمین، آب، شیلات، جنگلداری، کشاورزی و تنوع زیستی)
– افزایش انعطاف پذیری سیستم های طبیعی و انسانی
-تحلیل معیشت، استراتژی کاهش فقر و امنیت غذایی
– ارزیابی اثرات زیست محیطی (EIA) و ارزیابی اثرات اجتماعی (SIA)
فناوری پاک و مدیریت آلودگی
-انرژی (متعارف و تجدیدپذیر)
-آموزش و بهداشت محیط زیست
-مشارکت دولتی و خصوصی
-تغییر آب و هوای جهانی و بعد انسانی تغییرات جهانی
– موافقت نامه های زیست محیطی چند جانبه (MEAs)
-تجارت، محیط زیست و توسعه پایدار

کار BCAS در سطوح مختلف –

سطح محلی و مردمی
-در سطح محلی، BCAS با جوامع از طریق فرآیندهای مدیریت مشارکتی خاص اکو کار می کند. BCAS برای توسعه قابلیت مدیریت منابع طبیعی با مشارکت فعال جوامع محلی، شروع به انتشار فناوری انرژی های تجدیدپذیر، مراکز تحقیقاتی ویژه محیط زیست را در نقاط مختلف کشور مانند مرکز تحقیقات و آموزش تالاب ها (WRTC) در چاندا بیل در دشت سیلابی Modhumati ایجاد کرده است. [solar photovoltaic (generating current or voltage when illuminated)] در میان جزایر ساکنان رودخانه مگنا.

سطح ملی
-در سطح ملی، BCAS همراه با سایرین فعالیت های متعددی را رهبری و آغاز کرده است، از جمله برنامه اقدام ملی مدیریت محیط زیست (NEMAP)، برنامه مدیریت زیست محیطی پایدار (SEMP)، استراتژی حفاظت ملی (NCS)، برنامه های مدیریت شیلات جدید و بنگلادش. گزارش وضعیت محیط زیست 2001.

-همچنین چندین مطالعه در سطح ملی در مورد مسائل مربوط به تغییرات آب و هوایی از جمله ارزیابی آسیب پذیری برای بنگلادش در برابر تغییرات آب و هوا و افزایش سطح دریا انجام داده است.

-همچنین از نزدیک همکاری می کند و مطالعات و ورودی های مشاوره ای متعددی را برای دولت انجام داده است، به ویژه با وزارت محیط زیست و جنگل، وزارت محیط زیست، وزارت علوم و فناوری، وزارت کشاورزی، شورای تحقیقات کشاورزی بنگلادش، وزارت انرژی و مواد معدنی. منابع، اداره محلی و مهندسی.

-همراه با این BCAS همچنین در تعدادی از تحقیقات و ابتکارات مشترک با سازمان های غیردولتی پیشرو از جمله BRAC، Grameen Bank، Grameen Shakti، Proshika و غیره مشارکت داشته است.

سطح منطقه ای
-در سطح منطقه ای، BCAS دبیرخانه شبکه اقدام آب و هوایی جنوب آسیا (CANSA) است که روی مسائل مربوط به تغییرات آب و هوا کار می کند. BCAS شاخه بین المللی مرکز آموزش محیط زیست (CEE) است، همچنین عضو گروه شبکه های منطقه ای و بین المللی (RING) در جنوب آسیا است. BCAS تعدادی از تحقیقات مشترک و حمایت از سیاست ها را در مورد معیشت پایدار، تجارت و محیط زیست، تغییرات آب و هوا، ابتکارات جامعه مدنی در زمینه توسعه پایدار و اقدام اجتماعی، و مشارکت عمومی-خصوصی با مسئولیت اجتماعی و زیست محیطی انجام داده است.

سطح بین المللی

در سطح بین المللی، BCAS در تعدادی از تحقیقات مشترک، تجزیه و تحلیل سیاست و حمایت از جمله گفت و گوی شمال جنوب (NSD) در مورد تغییرات آب و هوا، ابتکار قرارداد جهانی تحت حمایت سازمان ملل مشارکت دارد. BCAS در تمام جلسات مقدماتی UNCED در ریو و WSSD در ژوهانسبورگ به عنوان نماینده سازمان های غیردولتی شرکت کرد و در آنجا نیز نقش کلیدی در ارائه مشاوره به هیئت های دولتی ایفا کرد. BCAS از انجمن جهانی محیط زیست و فقر (GFEP) که در خلال اجلاس زمین در ریو آغاز شد، پشتیبانی دبیری می کند. به عنوان یک مرکز برتر از جنوب، BCAS در فرآیند تدوین و گزارش در مورد تمام گزارش‌های چشم‌انداز جهانی محیط زیست (GEO) UNEP مشارکت داشته است.

انجمن وکلای محیط زیست بنگلادش (BELA)

– BELA، یک گروه وکالت از حقوقدانان، در سال 1992 با هدف گسترده ترویج عدالت زیست محیطی و کمک به توسعه قضایی زیست محیطی سالم تأسیس شد.

-بنگلادش را می‌توانست به خاطر رودخانه‌ها، مناطق ساحلی، جنگل‌ها، تنوع زیستی و فرهنگ مرتبط در جهان بشناسد، در عوض این کشور به عنوان سرزمینی با جمعیت متراکم، بلایای طبیعی به تصویر کشیده شده است. این امر عمدتاً به دلیل اولویت‌ها و رویکردهای سیاست‌گذاری نادرست و البته حکمرانی ضعیف است که علت آن عدم اجرای قوانین زیست‌محیطی است.

-تلاش های آن از طریق دعاوی مربوط به منافع عمومی مفهوم «عدالت زیست محیطی» را در کشوری که اکنون دادگاه های ویژه ای برای رسیدگی به جرایم زیست محیطی دارد، واقعاً حساس کرده است.

اهداف و استراتژی ها
-هدف گسترده BELA ترویج عدالت زیست محیطی و کمک به توسعه یک رویه قضایی سالم زیست محیطی است.
اهداف خاص سازمان عبارتند از:
– انجام مطالعات و تحقیق در مورد رژیم نظارتی محلی، ملی و بین المللی در مورد محیط زیست
– وکالت قانونگذاری را انجام دهید
-به دنبال کمک قضایی یا اداری برای اطمینان از اجرای قوانین زیست محیطی موجود باشید
– حل و فصل اختلافات زیست محیطی از طریق پرونده های قضایی، حل اختلاف جایگزین، میانجی گری و سایر روش ها
-ایجاد آگاهی بیشتر در مورد قوانین و مسائل زیست محیطی
– ارائه مساعدت حقوقی و حمایت از تلاش ها برای حفاظت از محیط زیست و حقوق بشر مرتبط
-توسعه شبکه ها با گروه ها/ ارگان ها/ آژانس های محلی، ملی و بین المللی که در زمینه محیط زیست کار می کنند
-توسعه و تشکیل گروه اصلی از فعالان محیط زیست

-به دلیل مشارکت در زمینه آموزش و آگاهی زیست محیطی، BELA جایزه محیط زیست 2007 را از دولت بنگلادش دریافت کرد.

پروشیکا

-یکی از فعالیت های عمده پروشیکا برنامه جنگلداری اجتماعی است. این یک مداخله سیستماتیک برای افزایش کشت، حفاظت و بازسازی منابع جنگلی است.

-همچنین در هنگام بلایای ملی مانند سیل، طوفان، سرما و غیره امداد رسانی می کند.

– طرح تنوع زراعی: برای اجرای طرح با اداره ترویج زراعت و راکب همکاری نزدیک دارد.

BRAC
Brac همچنین دارای دو برنامه مرتبط با محیط است:

بلایا و تغییرات آب و هوایی

این برنامه به دنبال این است:
– ارتقای آمادگی و مدیریت بهتر بلایا
– افزایش آگاهی در مورد تغییرات آب و هوا و تأثیر آن
– انجام تحقیقات برای شناسایی مکانیسم‌های کاهش ریسک و مقابله موفق

آب، فاضلاب و بهداشت

برای دسترسی جوامع به آب سالم، Brac فعالیت های مختلفی از جمله توسعه طرح ایمنی آب، نصب چاه های لوله عمیق، آزمایش های کیفیت آب و اعطای وام برای ساخت سکوی چاه لوله را انجام می دهد. در مناطق متاثر از آرسنیک و نمک، چاه‌های لوله عمیق را غرق می‌کنیم، حوضچه‌ها و فیلترها و فیلترهای حذف آرسنیک می‌سازیم و سیستم‌های تامین آب لوله‌کشی را برای تامین آب سالم نصب می‌کنیم.

-Brac آگاهی در مورد مسائل بهداشتی را افزایش می دهد، که باعث ایجاد تقاضای جامعه برای امکاناتی مانند سرویس بهداشتی می شود.
-Brac تأسیسات آبرسانی و بهداشتی را برای بهبود سلامت مردم نصب می کند.
-مدارس مناطق روستایی یا امکانات بهداشتی ضعیفی دارند یا اصلاً وجود ندارند. برای رسیدگی به این موضوع، با مقامات مدارس متوسطه همکاری می کند تا مستراح های جداگانه ای را فراهم کند که دارای امکانات کافی برای دفع آب و زباله باشد.

اعتماد حیات وحش بنگلادش

صندوق حیات وحش بنگلادش (WTB) یک سازمان غیرانتفاعی است که هدف آن حفظ تنوع زیستی کشور است.

فعالیت های WTB عبارتند از:
-تحقیق و نظارت
-توسعه نهادی و سیاستی
-ارتباطات و آموزش
-کاهش تعارض حیات وحش-انسان
-قانون و اجرای قانون

بنگلادش پوریبیش اندولون (BAPA)

بنگلادش Poribesh Andolon انجمن مشترک شهروندان و سازمان های مرتبط با محیط زیست بنگلادش است. BAPA که به عنوان یک گروه فشار علیه هر نوع تخریب محیط زیست عمل می کند، در تلاش است تا یک جنبش گسترده شهروندان برای حفاظت و بهبود محیط زیست در بنگلادش ایجاد کند.

– سمینارها، نشست‌ها، کنفرانس‌ها و کارگاه‌های آموزشی را برای جلب توجه به مشکلات عمومی و اختصاصی محیط‌زیست و آموزش عمومی در این زمینه برگزار می‌کند. برای ایجاد آگاهی عمومی و تضمین مشارکت گسترده مردم در مورد مسائل زیست محیطی، تجمعات و تظاهرات برگزار می کند.

اهداف

اهداف BAPA عبارتند از:
1. توقف روند تخریب بیشتر محیط زیست در بنگلادش.
2. در صورت امکان، آسیبی را که قبلاً به محیط زیست وارد شده است، معکوس کنید.
3. ایجاد یک جنبش مدنی سراسری، متحد برای دستیابی به اهداف توقف و معکوس کردن تخریب محیط زیست در بنگلادش.

نقش سازمان های غیردولتی در محیط زیست

بنگلادشی‌ها با فقر افسارگسیخته، تراکم بالای جمعیت، بلایای طبیعی مکرر و کاهش منابع طبیعی مواجه بودند. همه این عوامل یکپارچه سازی همه دغدغه های توسعه را برای کشور ضروری می کند. نقش سازمان‌های غیردولتی به‌ویژه سازمان‌های غیردولتی که به اهداف زیست‌محیطی اختصاص یافته‌اند، در پایان بسیار مهم است. نقش این سازمان های غیردولتی اعتبار و ستایش بیشتری را به خود اختصاص داده است زیرا آنها مطمئناً نقشی در افزایش آگاهی محیط زیست جامعه، ارتقاء حفاظت و نیازهای توسعه پایدار ایفا می کنند.

نقش سازمان های غیردولتی که بر روی مسائل زیست محیطی در بنگلادش کار می کنند را می توان به شکل زیر ترکیب کرد:
-اجرای برنامه (جنگلداری اجتماعی، تنوع محصول)
– شروع سیاست یا ارائه ورودی های خط مشی (برنامه اقدام ملی مدیریت محیط زیست)
-کمک در مذاکرات بین المللی
-پژوهش
-جنبش محیطی (غذای GM)
-نقش نگهبان (شکستن کشتی)