مسئولان افغانستان باید به حق آبه ایران احترام بگذارند/ تحلیل مشکلات سیستان در «میراب»


مستند میراب به کارگردانی محسن اسلام زاده و محصول سازمان اوج با حضور مدیران وزارت نیرو، سازمان حفاظت محیط زیست و نمایندگان مجلس در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی اوج مدیا آرت، مراسم افتتاحیه فیلم مستند «میراب» به کارگردانی محسن اسلام زاده که محصول اوج مدیا آرت است در رسانه فرهنگ سرا برگزار شد. این مستند داستانی متفاوت درباره مسئله آب در سیستان و بلوچستان و حق آبه رودخانه هیرمان است که بین ایران و افغانستان جریان دارد.
در این مراسم که نمایندگان سازمان ها و وزارتخانه های مختلف حضور داشتند، روسای سازمان حفاظت محیط زیست، نمایندگان شورای اسلامی، اساتید دانشگاه و… به ایراد سخنرانی پرداختند.
توسعه دشت سیستان در کنار دریاچه هامون
در ابتدای این مراسم عباس نورزی (استاد دانشگاه و رئیس مرکز جهاد سازندگی جهادگران استان سیستان و بلوچستان) گفت: هیرمند، فراه رود، دریاچه خوشرود، خسپارود و هامون در پهنه زمین شناسی سیستان قرار دارند. در بخش ایرانی آن 140000 هکتار زمین کشاورزی با تمدن بیش از 5000 سال به عنوان شواهدی از یافته های باستانی شکل گرفته و تسلسل، بقا و تداوم آنها به برکت نظام طبیعی گیرمند، دشت های کشاورزی سیستان و سیستان بوده است. هامونا.
وی افزود: یعنی قوام و پایداری توسعه دشت سیستان منوط به وجود 480 هزار هکتار دریاچه هامون است. همچنین بادهای موسمی 120 روزه که امروز به 220 روز تبدیل شده است، عبور از چنین سطحی و تلطیف هوا برای سکونت و پرورش گیاهان زراعی و باغی و سایر فعالیت های احتمالی، از موهبت های این منطقه به شمار می رود. .
این استاد دانشگاه تصریح کرد: از دیدگاه ما اقدامات پیشنهادی از جمله شیرین سازی آب عمان، پمپاژ آن و استفاده از منابع آبخیزداری شمال غرب و غرب حوزه سیستان ضروری است اما کافی نیست. برای بقای منطقه باید به دیپلماسی قوی، با انگیزه و متعهد نسبت به نیم میلیون نفری که تاریخ نشان داده حافظ ایران و نقاطی از جهان بوده اند روی آوریم.
رئیس مرکز جهادسازندگی جهاد سازندگی سیستان و بلوچستان با اشاره به اختلافات آبی در منطقه گفت: اختلافات آبی بین مردم سیستان و بالادست گیرمند از دیرباز حتی زمانی که افغانستان جزو خراسان ایران بود وجود داشته است.
نورزی در پایان گفت: با تشکر از زحمات جناب آقای محسن اسلام زاده کارگردان و مستندساز محترم در ساخت مستند میراب که در کنار تیم فنی خود را وقف مبارزه در این عرصه کرد و ریسک کرد و سعی کردم این مهم را روشن کنم، به نمایندگی از مردم سیستان تشکر می کنم و برای آنها در چنین فعالیت هایی آرزوی موفقیت دارم.
لزوم اقدامات همه جانبه برای تغییر شرایط سیستان و بلوچستان
امیر قلی جعفری (عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی شورای اسلامی) در بخشی دیگر از این مراسم گفت: تاکنون 4 بار به سیستان سفر کرده و در 2 دور مذاکرات آب در افغانستان شرکت کرده و کار را پیگیری کرده ام. آنچه انجام شد
وی تاکید کرد: باید بگویم ما بعد از انقلاب استراتژی جامع و کاملی در حوزه آب نداشتیم. نه تنها در سیستان و استان‌های شرقی، نمی‌توانستیم نقشه جامعی از اطراف خود داشته باشیم که بدانیم در همه جا چه کار کنیم. مثلاً در جنوب کشور، خط ساحلی چند صد کیلومتری با منابع آبی فراوان داریم، اما جمعیت را به فلات مرکزی منتقل کرده ایم.
عضو کمیسیون کشاورزی، منابع آب و منابع طبیعی مجلس تاکید کرد: کشورهای همسایه به ویژه افغانستان و ترکیه امروز اهدافی را برای منابع آبی خود ترسیم کرده اند. به عنوان مثال ترکیه دارای دو ابر پروژه «داپ» و «گپ» است که با نصب سدهای متعدد هم شمال و هم غرب کشور را تحت تأثیر قرار می دهد. اگر دیپلماسی فعال آب و چابکی در برخورد با کشورهای همسایه خود داشته باشیم، می‌توانیم از آب رودخانه‌ها و سرزمین‌های مرزی که با کشورهای دیگر مشترک است استفاده مؤثری کنیم.
دکتر صدیکی، معاون دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست از دیگر سخنرانان این نشست بود. وی درباره مشکلات آب در جنوب شرق کشور گفت: در چند دهه اخیر در زمینه دیپلماسی و مذاکره با کشورهای همسایه بسیار سهل انگاری کرده ایم و اساسا درگیر یک سری مذاکرات فرسایشی بوده ایم. ” علاوه بر این، مشکل دیگر پراکندگی و ضعف یکپارچگی مدیریت است. متأسفانه همه دستگاه ها به صورت مجزا کار می کنند و هر کدام می خواهند کار خود را انجام دهند.

وی تصریح کرد: در سال های اخیر از حوزه های دیپلماسی فعال غفلت کرده ایم. در داخل کشور در حوضه آبریز هامون شاهد برداشت بیش از حد و راندمان پایین هستیم. ما کشاورزی را کاملاً ناپایدار توسعه دادیم و مشکلات مصرف زیاد آب، عدم رعایت رژیم کشت و غیره را تشدید کردیم.
مسئولان باید کار خود را توضیح دهند
محسن اسلام زاده کارگردان مستند میراب در بخش پایانی این مراسم گفت: تاریخچه سد کمال خان و رودخانه هیرمند مربوط به امروز و دیروز نیست و به نظر من برخی از مسئولان باید دست از حرف زدن بردارند و بیایند صحبت کنند. در مورد عملکرد آنها”. جالب اینجاست که پرونده کمال خان در حالی مطرح می شود که همان فردی که در حال حاضر نماینده سیستان در مجلس است، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل بوده است. آیا باید بیاید و توضیح دهد که چه کار کرده است؟ آقای اشرف غنی صحبت های توهین آمیزی کرده است و باید از این نمایندگان پرسید که چرا بیانیه شان اینقدر شل و ول است؟ باید از او پرسید که در بندر چابهار چه می کرد؟ چرا در پاسخ به این رفتار هیچ اظهارنظری نشد و تا آخرین لحظه از اشرف غنی حمایت کردید؟ از زمانی که اشرف غنی رفت، شما دیپلماسی را بسته اید.
وی تاکید کرد: سیستان شرایط وحشتناکی دارد و دولت کنونی افغانستان باید حق آب را رعایت کند. این کار هم به درد او می خورد. من چند روز پیش در افغانستان بودم و دیدم که گرد و خاک به بامیان رسیده است. بسیاری از مردم منطقه نمی دانستند چه نوع گرد و غباری است؟ آب کمال خان نباید به گود زیره و… برود اما به مقام دیپلماتیک می گویم که مسئله آب فقط با مذاکره با وزارت نیرو حل نمی شود. در افغانستان عناوین زیادی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد.
جبار وطن فدا، مدیرکل رودخانه های فرامرزی وزارت نیرو در پایان این مراسم گفت: به نظر می رسد در حوزه مرزی سوءتفاهمات زیادی داریم و تا زمانی که این مسائل حل نشود، نخواهیم داشت. اگر بخواهیم به جای درستی برسیم و دغدغه های مشترک داشته باشیم، باید در یک چیز به توافق برسیم. من فکر می کنم دغدغه همه درست است، اما در آسیب شناسی راه را اشتباه می رویم. اگر درست پایین برویم. به هر حال نتیجه درستی میگیریم اولین فارغ التحصیلی پاتولوژی صفر و یک نوبت است که بگوییم مجموعه کاملاً خوب کار کرده یا اصلاً کار نکرده است.
وی در پایان تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات آسیب شناسی این است که اگر از فردی انتقاد کنیم فکر می کند ما دشمن داریم. ما به دنبال راه حلی برای مشکل هستیم.
در پایان این مراسم از رحمت الله دهمرده راوی این مستند، عباس نورزایی و محمدمهدی حبیبی تصویربردار این مستند تجلیل شد.
انتهای پیام/