مشاوره کودک – نیاز در دوران مدرن

اکثر مردم فکر می کنند که بیماری روانی فقط مربوط به بزرگسالان است. با اداره جامعه، ایجاد تعادل بین یک زندگی خانوادگی سالم و زندگی کاری دشوار می شود و به بزرگسالان مبتلا به اضطراب و افسردگی می انجامد. درست است که بزرگسالان با مشکلات روانی روبرو هستند، اما سلامت روان کودکان از اهمیت یکسانی برخوردار است.

در حالی که بیشتر بزرگسالان برای مبارزه با استرس و نگرانی های روزانه تلاش می کنند، ما اغلب تمایل داریم که سلامت روان فرزندان خود را نادیده بگیریم. بسیاری از ما تصور می کنیم که دوران کودکی آرام ترین زمان است. بسیار بعید است که کودکان از مشکلات و بیماری های روانی رنج ببرند. زندگی دانشجویی روز به روز پیچیده تر می شود. دوران کودکی باید دوران شادی در زندگی یک فرد باشد. با این حال، مقابله با بیماری های روحی و روانی می تواند مانعی برای این زمان بی دغدغه باشد. همچنین می تواند در بزرگسالی تأثیر بگذارد و منجر به مشکلات بیشتری شود.

کودکان می توانند به اندازه بزرگسالان استرس و افسردگی را تجربه کنند، علائم ممکن است با بزرگسالان متفاوت باشد. برای مثال، کودکی که از افسردگی رنج می‌برد، به جای ساکت شدن، ممکن است طغیان‌ها و نگرانی‌های رفتاری غیرقابل توضیحی داشته باشد.

ممکن است دلایل مختلفی برای نگرانی های ذهنی و عاطفی در کودکان وجود داشته باشد. اینها ممکن است شامل مواردی مانند ملاقات با افراد جدید، برخورد با طلاق والدین، مرگ، غم و اندوه، سوء استفاده، فقر، مشکلات در مدرسه و مشکل با همسالان باشد. با این حال، برخی از اختلالات ممکن است ارثی باشند و به دلیل عوامل ژنتیکی نیز ایجاد شوند.

مشاوره کودک یا مشاوره جوانان نوعی از مشاوره است که بر کودکانی متمرکز می شود که از اختلالات روانی یا نگرانی های رفتاری رنج می برند. برای کمک به کودکان برای دستیابی به موفقیت مطلوب و تعدیل کافی در موقعیت های مختلف زندگی، راهنمایی لازم است. مشاوران کودک می توانند به کودکان کمک کنند تا از نظر ذهنی و عاطفی ثبات داشته باشند، که می تواند به آنها کمک کند تا بزرگسالانی سالم تر و شادتر شوند.

امروزه مشاوران با استفاده از انواع مختلف درمان مانند بازی درمانی، مشاوره فردی، گروه درمانی و هنر و کاردستی با کودکان کار می کنند. از طریق این فعالیت‌ها، کودکان تمایل دارند بسیاری از افکار و احساسات خود را آشکار کنند و مشاور نیز می‌تواند روی نگرانی‌ها ضربه بزند. کودکان امروزی از خدمات مشاوره ای که در مدارس به آنها ارائه می شود آگاه هستند، با این حال، آنها همچنین تصورات کلیشه ای در مورد مراجعه به مشاور دارند زیرا نمی خواهند زیر برچسب “دیوانه” قرار بگیرند. اینجاست که به عنوان والدین باید تفاوت بین دیوانه بودن و واقعیت را درک کنند. این تنها زمانی می تواند اتفاق بیفتد که خودمان بفهمیم که مشاوره رسانه ای است که از طریق آن می توانند به خود کمک کنند و زندگی سالمی داشته باشند.

کودکان در مدرسه با مسائل مختلفی روبرو هستند، از شرمساری بدن گرفته تا قلدری و فشار همسالان. امتحانات به این منظور است که به کودکان بفهمانند چگونه در یک موضوع بهتر می شوند، اما سناریوی امروزی آنها را به دلیل نمرات پایین با استرس و افسردگی سوق می دهد.

مشاوران کودک برای کودکان و با کودکان کار می کنند. محیط یک جلسه مشاوره به جای محیطی که ترس از صحبت کردن را در آن تطبیق می دهد، دوستانه تر و راحت تر می شود. مشاوره به کودکان کمک می کند تا در حین بیان افکار و نیازهای خود جدای از نزدیکان و عزیزان، بهتر ابراز نظر کنند و احساس امنیت کنند. همانطور که بزرگسالان، کودکان امروزی نیز برای زندگی بر اساس هنجارهای جامعه بر اساس گروه های سنی خود تحت فشار هستند. گاهی نیاز به جا افتادن در گروه افزایش می‌یابد و ناتوانی در انجام آن منجر به افکار مزاحم و شک به خود می‌شود. این به نوبه خود بر خودپنداره و شخصیت سازی آنها تأثیر می گذارد.

مراجعه به مشاور تصمیمی است که فرد برای حال بهتر خود و فرزندش می گیرد که سپس به آینده ای بهتر و سالم منجر می شود.