مشروبات الکلی ممکن است خطر ابتلا به برخی بیماری ها را کاهش دهد، اما خیلی هیجان زده نشوید، تگزاس

بر اساس مطالعات اخیر، نوشیدن زیاد الکل ممکن است بیش از اعتیاد به الکل منجر شود. گزارشی که به صورت آنلاین ظاهر شد و بعداً در نسخه چاپی مجله بین المللی سرطان منتشر شد، نشان داد که زنانی که به طور متوسط ​​بیش از دو نوشیدنی الکلی در روز می نوشند، در مقایسه با افرادی که مشروبات الکلی می نوشند، احتمال ابتلا به سرطان آندومتر در آنها دو برابر می شود. کمتر با این حال، فوایدی در مطالعات دیگر برای کسانی که فقط در حد متوسط ​​الکل می نوشند دیده شده است.

این مطالعه بر روی یک گروه چند قومیتی متشکل از 41574 زن یائسه انجام شد که هر فرد را به طور متوسط ​​8 سال دنبال کردند. در آن زمان، 324 نفر مبتلا به سرطان آندومتر یا سرطان پوشش داخلی رحم تشخیص داده شدند و عادات نوشیدن و خوردن بر اساس پرسشنامه‌ها مورد ارزیابی قرار گرفتند. پس از کنترل متغیرهایی مانند شاخص توده بدنی (BMI)، سن، هورمون درمانی و سابقه بارداری، محققان دریافتند کسانی که بیش از دو نوشیدنی الکلی در روز مصرف می‌کنند – خواه آبجو، شراب یا مشروبات الکلی سفت – دو برابر این میزان هستند. احتمال ابتلا به سرطان آندومتر در افرادی که دو یا کمتر نوشیدنی می‌نوشیدند.

برای زنان تگزاس، این می تواند از اهمیت حیاتی برخوردار باشد. تگزاس دقیقاً به دلیل عدم مصرف الکل شناخته نشده است و هر ساله هزاران زن در این ایالت به سرطان های زنان مبتلا می شوند. در حالی که سرطان سینه از آندومتر برای تعداد سالیانه افرادی که در تگزاس تشخیص داده می‌شوند، پیشی می‌گیرد – سینه سومین تشخیص سرطان پیشرو پس از ریه و روده بزرگ/رکتال است – همچنین شانس بیشتری برای درمان بدون جراحی بزرگ دارد. و با این حال، طبق مطالعات اخیر انجام شده توسط صندوق مشترک المنافع، یک چهارم ایالت بدون بیمه درمانی زندگی می کند، شرایطی که معمولاً منجر به دسترسی کمتر به مراقبت های بهداشتی می شود. با وجود داشتن برخی از بهترین امکانات پزشکی کشور در دالاس، هیوستون و آستین، بسیاری از زنان بدون بیمه دسترسی آزاد به آنها ندارند.

هیچ کس مطمئن نیست که چرا مصرف زیاد الکل خطر را تا این حد افزایش می دهد. این تئوری این است که الکل باعث افزایش سطح استروژن می شود که به نوبه خود باعث افزایش جهش ها و خطاهای تکثیر DNA – پیش سازهای سرطان – در مدت زمان طولانی می شود.

ورونیکا وندی ستیاوان، محقق ارشد این مطالعه و استادیار تحقیقات در دانشگاه می گوید: «مطالعات نسبتا کمی رابطه بین سرطان آندومتر و نوشیدن الکل را بررسی کرده اند…اگر این یک ارتباط واقعی باشد، یکی دیگر از تغییرات سبک زندگی زنان است که می توانند ایجاد کنند. دانشکده پزشکی کک دانشگاه کالیفرنیای جنوبی.

طبق گزارش موسسه ملی سرطان، سالانه 40000 زن در این کشور به سرطان آندومتر مبتلا می شوند و بیش از 7000 نفر جان خود را از دست خواهند داد. در حال حاضر، هیچ درمان شناخته شده ای برای این بیماری وجود ندارد، اگرچه اگر زود تشخیص داده شود، بسیار قابل درمان است. راه حل معمولاً برداشتن خود رحم است و امیدواریم سرطان متاستاز نداشته باشد (یعنی به سایر قسمت های بدن سرایت کند). درمان همچنین می‌تواند شامل برداشتن لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها، انجام تشریح غدد لنفاوی لگنی، و/یا نمونه‌برداری از غدد لنفاوی لاپاروسکوپی، پرتودرمانی، شیمی‌درمانی، هورمون‌درمانی و روش‌های طبیعی مانند گیاهان دارویی و طب سوزنی باشد.

ممکن است (منطقی) تصور شود که هرگونه مصرف الکل احتمال ابتلا به اکثر بیماری ها را افزایش می دهد، اما مطالعات مختلف ادعا می کنند که مصرف دو یا کمتر نوشیدنی الکلی در روز خطر بیشتری برای سرطان آندومتر ندارد و در واقع می تواند سلامت کلی و حافظه را بهبود بخشد. و همچنین احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد. دکتر گراهام مک دوگال، دانشیار پرستاری در دانشگاه تگزاس در آستین، و نویسنده اصلی این مطالعه با عنوان «پاسخ شناختی و عاطفی زنان مسن به نوشیدن متوسط ​​الکل» دریافت که زنان مسن‌تری که در حد متوسط ​​الکل مصرف می‌کردند در تست‌های شناختی نمرات بهتری کسب کردند. مانند به خاطر سپردن یک داستان، مسیر، یا شیء پنهان، مقاصد آینده، و اتصال اعداد و حروف تصادفی. سایر مزایای شناختی و روانی نیز مشاهده شد.

مک‌دوگال می‌گوید: «مصرف‌های معتدل افسردگی کمتری را گزارش کردند، از سلامت خود گزارش بالاتری داشتند، در کارهای روزمره ابزاری بهتر عمل کردند، خودکارآمدی حافظه قوی‌تری داشتند و عملکرد حافظه را بهبود بخشیدند». مطالعه مک دوگال، بخشی از پروژه بزرگتر دانشگاه تگزاس که توسط مؤسسه ملی بهداشت تامین می شود، بسیاری را شوکه کرد. او ادعا کرد که مصرف کنندگان متوسط ​​الکل همچنین در آزمون های طراحی شده برای اندازه گیری توجه، تمرکز، مهارت های روانی حرکتی، ظرفیت های کلامی-تداعی و روانی شفاهی نمرات بالاتری کسب کردند. مک‌دوگال گفت: «علاوه بر عملکرد واقعی آنها در تست‌ها، اعتماد به نفس افرادی که مشروب می‌نوشیدند بالاتر بود و از استراتژی‌های بیشتری برای تسهیل حافظه استفاده می‌کردند».

اما دکتر مک دوگال مراقب بود که مصرف الکل را تشویق نکند و به مردم یادآوری کرد که مسائل جسمی و روانی در واقع با نوشیدن زیاد مشروبات الکلی تشدید می شود. یعنی بیش از دو نوشیدنی در روز. به نظر می رسد که این موضوع در مورد خطر سرطان آندومتر نیز صادق است، زیرا دو نوشیدنی درست در آستانه “خطرناک” قرار دارند. به عبارت دیگر، افراد غیر معتاد ممکن است از نظر روحی و جسمی بهتر باشند، یک لیوان شراب در شب بخورند، اما نباید خیلی هیجان زده شد. به هر حال، مشروبات الکلی زیاد همچنان نوشیدنی سنگین است.

آگاهی از تحقیقات جدید در مورد عادات سبک زندگی پرخطر بخش مهمی از حفظ سلامت شما است.