مصرف روزانه آب رژیمی گازدار باعث زوال عقل می شودبر اساس گزارش ها جام جم آنلاینهمه ما در فعالیت های روزانه خود قدم های کوچکی برمی داریم که برای سلامت روحی و جسمی ما مفید است. کارهای کوچک مانند بالا رفتن از پله ها به جای استفاده از آسانسور و پله برقی یا خوردن نان سبوس دار به جای نان سفید. با انتخاب این گزینه های سالم در طول روز می توانیم احساس خوبی داشته باشیم.

اما به نظر می رسد که می توانیم کاری انجام دهیم که در نهایت برای سلامتی ما خوب نیست، اما در واقع می تواند منجر به زوال عقل شود. چیزی جز نوشیدن آب گازدار نیست. هم نوشیدنی های معمولی و هم نوشیدنی های شیرین شده با شکر مصنوعی.

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه‌ها و آبمیوه‌ها می‌تواند منجر به افزایش وزن شود و حتی به سایر مشکلات سلامتی مانند فشار خون بالا و دیابت کمک کند.

این حقایق سال هاست که بسیاری از مردم را نگران کرده است تا از نوشیدنی های معمولی به نوشیدنی های رژیمی بروند، که به نظر می رسد جایگزین سالم تری باشد. اما ممکن است بخواهیم نوشابه‌های غیرالکلی را به‌کلی کنار بگذاریم، خواه با شکر یا شیرین‌کننده‌های مصنوعی ساخته شوند.

مطالعه ای در سال 2017 که در مجله Stroke منتشر شد نشان داد که نوشیدنی های رژیمی خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهند. در این مطالعه 1484 فرد بالای 60 سال در یک دوره 10 ساله مورد بررسی قرار گرفتند و دریافتند افرادی که روزانه نوشیدنی های رژیمی مصرف می کردند (در مقایسه با افرادی که کمتر از یک بار در هفته نوشیدنی می نوشیدند) سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری بودند. دیوانه

در این مطالعه، محققان نه تنها زوال عقل، بلکه خطر سکته مغزی را نیز به دلیل مصرف منظم آب گازدار رژیمی مورد بررسی قرار دادند و به نتایج مشابهی دست یافتند. برای این منظور، محققان 2888 فرد 45 ساله و بالاتر را به مدت 10 سال مشاهده کردند.

آنها دریافتند افرادی که حداقل یک نوشیدنی رژیمی در روز می نوشند سه برابر بیشتر در معرض سکته مغزی ایسکمیک به دلیل انسداد رگ های خونی هستند. سکته مغزی ایسکمیک یا انسدادی یکی از سه نوع شایع سکته است. همچنین به عنوان ایسکمی مغزی یا سکته انسدادی شناخته می شود.

این نوع سکته در اثر انسداد شریان هایی است که خون را به مغز می فرستند. این انسداد جریان خون و اکسیژن به مغز را کاهش می دهد و منجر به آسیب یا مرگ سلول های مغز می شود. اگر گردش خون به سرعت بازسازی نشود، آسیب مغزی می تواند دائمی شود.

با این حال، نتایج این مطالعه به این معنی نیست که شما نمی توانید هر از گاهی یک نوشیدنی رژیمی بنوشید، بلکه مطلوب است که همه چیز را در حد اعتدال مصرف کنید. اما وقتی نوبت به مصرف منظم می رسد، آب کهنه باید همان چیزی باشد که می خواهید.

دکتر کریستوفر گاردنر، مدیر تحقیقات تغذیه در مرکز تحقیقات پیشگیرانه استنفورد، در بیانیه مطبوعاتی برای واشنگتن پست گفت: «بیشتر آب بنوشید و نوشیدنی های رژیمی کمتری بنوشید». “و برای آب گازدار واقعی تغییر نکنید. “

مطالعه دیگری در سال 2017 که در مجله بیماری آلزایمر و زوال عقل منتشر شد، نشان داد که مصرف بیشتر نوشیدنی های شیرین با حجم کل مغز ارتباط کمتری دارد. این مطالعه نشان داد که چه نوشابه های گازدار مصرف کرده باشید و چه نوشیدنی های گازدار معمولی، ممکن است با نوشیدن تنها دو نوشیدنی در روز، عوارض جانبی منفی شناختی را مشاهده کنید.