معرفی شربتی که از سرماخوردگی جلوگیری می کند


گزارش جام جم آنلاینمحمود خداپرست متخصص طب سنتی و از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با برنامه نبض شبکه بهداشت و درمان در خصوص فعالیت ها و توصیه های طب سنتی در فصل پاییز گفت: طب ایرانی به عنوان داروی مزاج شناخته می شود.

وی ادامه داد: از دیدگاه حکما همه دنیا و انسان دارای مزاج هستند و حفظ سلامت مردم با ایجاد تعادل در مزاج وظیفه یک پزشک طب سنتی است. بخش اصلی مداخله طب سنتی، آموزش شیوه صحیح زندگی به مردم است.

این متخصص طب سنتی یادآور شد: علل سلامت و تندرستی افراد را می توان در شش اصل خلاصه کرد: 1- آب و هوا 2- غذا و نوشیدنی 3- خواب و بیداری 4- حرکت و ورزش 5- پاکسازی بدن از آلودگی ها 6 – علائم جسمی (قلب شاد و آرام است.)

شهیده بهشتی از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گفت: در صورت عدم تعادل این 6 اصل، راهکارهای بهداشتی تهیه می شود.

وی تصریح کرد: بوعلی سینا هزار سال پیش به این واقعیت سلامت بدن توجه کرد که اصل سلامت بر اساس تعادل مزاج است و اولین قدم پیشگیری و درمان است و منوط به رعایت این 6 اصل است.

این متخصص طب عامیانه گفت: فصل ها خلق و خوی خاص خود را دارند; مثلاً تابستان گرم و خشک، بهار گرم و مرطوب، زمستان سرد و مرطوب و پاییز سرد و خشک است.

وی بیان کرد: افراد با مزاج سرد و خشک ممکن است در پاییز گوشه گیرتر شوند و احساس افسردگی و ناراحتی کنند. برعکس، این افراد در بهار، زمانی که مزاج گرمتر و مرطوب تر است، احساس بهتری دارند.

خداپرست خاطرنشان کرد: این افراد باید در فصل پاییز از غذاهای سرد و خشک پرهیز کنند و غذاهای گرم و مرطوب را ترجیح دهند. مصرف سوپ و آبگوشت با افزودن ادویه های تند توصیه خوبی در این فصل است. سوپ طبیعتی مرطوب دارد و هر چیزی که مرطوب است باید با چاشنی های گرم چاشنی شود.

یک استاد طب سنتی گفت: در فصل پاییز به دلیل اختلاف دمایی که در ساعات مختلف شبانه روز وجود دارد، تعادل در بدن کاهش می یابد. در نتیجه بیماری هایی مانند آنفولانزا، سرماخوردگی و آلرژی شایع تر است.

وی افزود: در این فصل استفاده از کلاه در صبح ها و عصرها که هوا سردتر است و پوشیدن لباس مناسب فصل توصیه می شود. همچنین در این فصل کاهش مصرف گوشت گاو و غذاهای تند توصیه می شود.

کارشناس برنامه گفت: در بحث خواب و بیداری، توصیه می شود که شب راحت بخوابیم، زیرا خواب خوب به آرامش و بهبودی کمک می کند. اگر بهتر بخوابیم هضم بهتری هم خواهیم داشت، خواب خوب باعث افزایش تولید رطوبت در بدن می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: در بین اصول شش گانه ذکر شده، مهم ترین عامل حفظ سلامت، ورزش است. بنابراین در فصل پاییز قبل از هر چیز به تحرک بیشتر نیاز است

وی گفت: پیاده روی روزانه یکی از بهترین ورزش ها است; به خصوص پیاده روی در فضای شاد کوهستانی و…

این کارشناس برنامه به افراد مبتلا به شرایط روحی و روانی توصیه کرد که درگیری های ذهنی و فکری خود را به حداقل برسانند و با دید مثبت به رویدادها نگاه کنند.

خداپرست یکی از توصیه های ساده و آسان برای پیشگیری از سرماخوردگی را نوشیدن نوعی شربت به جای آب دانست و گفت: این شربت باعث پاکسازی مداوم بدن می شود. ترکیبات اصلی شربت شامل نصف لیوان آب، نصف لیوان گلاب، نصف قاشق چایخوری دانه بالنگو و یک قاشق چایخوری عسل است.

وی تاکید کرد: برای افزایش ایمنی بدن به مصرف این شربت ادامه دهید.

یک استاد طب سنتی خاطرنشان کرد: وی همچنین مصرف شربت لیموترش تازه و عسل در آب جوش با یک قاشق چایخوری زردچوبه و نصف قاشق چایخوری زنجبیل را از دیگر نوشیدنی های مناسب در فصل پاییز عنوان کرد.

خداپرست با بیان اینکه برای پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا مصرف این نوشیدنی با معده خالی توصیه می شود، افزود: پیاز کندر رنده شده در آب جوش یکی از راه های خوب باز کردن مجاری تنفسی است.