مهم ترین مشکل ایجاد مناطق آزاد جدید در کشور حمایت های مالی است


کردستان- جام جم آنلاین- سعید محمد در حاشیه سفر رئیس جمهور و جمعی از معاونین و وزرای دولت سیزدهم به کردستان در گفت و گو با رسانه های استانی اظهار داشت: برای استقرار حداکثر نیاز به منابع مالی داریم. هفت منطقه آزاد جدید» که تکمیل آب، برق، گاز و سایر زیرساخت‌های لازم نیاز به منابع مالی کلانی برای تأمین همه این زیرساخت‌ها دارد.

وی با بیان اینکه رقمی برای این منظور در بودجه سال 1401 از پالایشگاه نفت دیده شده است افزود: این رقم در کمیسیون تلفیق شورای اسلامی رد شد و به دنبال راه های دیگری برای تامین این منابع مالی هستیم.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی کشور افزود: در مرحله بعدی منابعی را از مناطق آزاد موجود تخصیص دادیم تا مناطق موجود به ایجاد مناطق جدید کمک کند و اسلامی ۱۵ تیرماه اجرای آن را ممنوع کرد.

محمد با بیان اینکه هر دو مسیر در شورای اسلامی مسدود شد، تاکید کرد: از طرفی توقعات زیادی در بین مردم وجود دارد و به دنبال اجرای این مسیرها هستند.

وی توان منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان را بسیار بالا عنوان کرد و گفت: برای ایجاد این منطقه به منابع مالی نیز نیاز داریم که در سفر به استان به اطلاع رئیس جمهور خواهیم رساند تا تدبیری اندیشیده شود. .

دبیر شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی کشور با اشاره به رهبری کردستان در تدوین اساسنامه مناطق آزاد تجاری بانه و مریوان در کشور افزود: اساسنامه مناطق آزاد به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. سازمان مناطق آزاد و هیات دولت به شورای نگهبان اعزام شود و در صورت تایید اعضا هیات مدیره و مدیر کل به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کنند چرا که کار این مناطق در دولت تمام شده است.

محمد با تاکید بر اینکه نگاه ما به کردستان نگاه ویژه ای است، یادآور شد: قبل از تدوین قانون اساسی جلسات خوبی با شرکای خارجی این منطقه داشتیم و آنها برای سرمایه گذاری اعلام آمادگی کردند.

وی گفت: تفاهم نامه ها از قبل آماده است و تنها مشکل ما این است که چون منشور تصویب نشده و رئیس منطقه حق امضا ندارد نمی توانیم از فرصت های کشورهای خارجی استفاده کنیم.