موسیقی کودکان – جادوی موسیقی برای کودکان

چه چیزی در مورد موسیقی عالی است؟ همه ما می دانیم که موسیقی می تواند ما را به پریدن، رقصیدن و ضربه زدن به پاهایمان وادار کند. اما آیا می دانستید که موسیقی با نمرات ریاضی، رشد مغز و تسکین اضطراب مرتبط است؟ در سنین جوانی بحرانی یادگیری در حالی که مغز هنوز در حال رشد است، تأثیر موسیقی در بالاترین سطح خود است. اما حتی فراتر از سال‌های جوان‌تر، موسیقی همچنان می‌تواند نقش مهمی را ایفا کند و آموزش‌هایی را برای پیش‌نوجوانان، تسکین اضطراب برای بزرگسالان و حتی درمان بیماران آلزایمر ارائه می‌کند.

روانشناسان و مربیان به تازگی در حال کشف مزایای بسیاری هستند که موسیقی برای سلامت روان ما فراهم می کند. در حالی که همه ما ممکن است تا حدودی با این ایده آشنا باشیم که موسیقی بلند و سریع باعث می شود احساس متفاوتی نسبت به موسیقی آرام و آهسته داشته باشیم، تحقیقات نشان می دهد که روش های قابل پیش بینی که موسیقی می تواند بر ما تأثیر بگذارد فراتر از تغییر حالات ما است. برخی از مطالعات نشان می دهد که ما می توانیم به طور قابل پیش بینی بسیاری از حالات ذهنی خود را تغییر دهیم و حتی مغزهای آسیب دیده را درمان کنیم. مطالعه دیگری نشان داد که دانش‌آموزان مبتلا به اختلال کمبود توجه (ADD) با توجه به نتایج نوروفیدبک در حین گوش دادن به موسیقی پس‌زمینه، توانستند تمرکز خود را بهبود بخشند.

ژانرهای موسیقی زیادی وجود دارد، و برای دانش آموزی که می خواهد از عناصر انگیزشی و آموزشی موسیقی بهره مند شود، اولین قدم این است که سن و علاقه خود را به طور مناسب با یک سبک موسیقی خاص هماهنگ کند. والدین و معلمان می دانند که کودکان پیش از نوجوانی با گوش دادن به موسیقی که در دوران کودکی توجه آنها را حفظ کرده است، گرفتار نمی شوند. اما در حالی که ژانرها و آهنگ های زیادی برای انتخاب برای افراد بسیار جوان و بزرگسال وجود دارد، انتخاب های کمتری برای کسانی که در وسط قرار دارند، که می توانند بیشترین بهره را از ارزش آموزشی موسیقی ببرند، وجود دارد.

موسیقی آموزشی برای بچه‌ها می‌تواند برای آموزش ارزش‌ها، به عنوان مثال برای به خاطر سپردن الفبای آموزشی و انگیزه‌ای برای تمایل به یادگیری بیشتر در مورد یک موضوع تأثیرگذار باشد. برخی از معلمان هنگام ورود کودکان به کلاس، “موسیقی خوشامدگویی” را پخش می کنند که توجه و تمایل آنها را برای یادگیری بیشتر در مورد موضوع آهنگ آموزشی جلب می کند.

بچه‌ها به سختی می‌خواهند یاد بگیرند، و رویکردهای آموزشی که بهترین عملکرد را دارند با فرآیند یادگیری طبیعی و علایق یادگیرنده همسو هستند. موسیقی برای بچه‌ها روشی قدرتمند برای برقراری ارتباط، ایجاد انگیزه و آموزش دانش‌آموزان جوان است، به روشی که اجباری نیست، اما با علایق و تمایل طبیعی آن‌ها به یادگیری همسو است.