نگاه مثبت بحران به “گل”


بر اساس گزارش ها جام جم آنلاینافزایش مصرف «گل» در بین نوجوانان و جوانان امروزه به یکی از دغدغه های اصلی خانواده ها تبدیل شده است که تماس با خط ملی ترک اعتیاد گواه آن است.

چندی پیش فرهاد اکتر، معاون پیشگیری و درمان مواد مخدر مرکز توسعه بهزیستی در گفت و گو با جام جم آنلاین گفت: 39 درصد از کسانی که در سال 1400 با خط ملی ترک اعتیاد تماس گرفته اند نسبت به «گل» ابراز نگرانی کرده اند. «مصرف افراد خانواده

دکتر محمدرضا قدیرزاد، کارشناس و درمانگر اعتیاد در گفت وگو با جام جم آنلاین درباره اینکه چرا رشد مصرف گل در بین نوجوانان و جوانان معضلی است که امروزه برای برخی تبدیل به یک معما شده است، می گوید.

همانطور که خودش توضیح می دهد مشکل اصلی این است که جوانان و نوجوانان ما اصلا نظر منفی نسبت به این ماده ندارند.

دکتر گدیرزاده ادامه می دهد: مثلاً فردی که تریاک، شیشه یا حتی سیگار مصرف می کند می داند که با استفاده از این مواد به جسم و روان خود آسیب می رساند. اما در بین افرادی که گل مصرف می کنند چنین باوری وجود ندارد.

دکتر کدیرزاده تاکید می کند که در کشور ما این موضوع به حدی جدی است که به یک بحران تبدیل شده است.

موضوع دیگری که نباید فراموش کرد کاهش نشاط و شادابی در جامعه است. در واقع وقتی نوجوانان و جوانان فضای لازم برای این کار را ندارند، مجبور می شوند برای رسیدن به شادی های زودگذر از موادی مانند گل استفاده کنند.

چرا مصرف «گل» در برخی کشورها رایگان است؟

بسیاری از کارشناسان معتقدند آزادی خوردن گل در برخی کشورها باعث شده است که بسیاری از نوجوانان و جوانان کشورمان فکر کنند که خوردن گل ضرری برای آنها نخواهد داشت. دکتر کدیرزاده گفت: نوجوانان باید بدانند که این تصمیمات با توجه به شرایط این کشورها و اولویت های آنها اتخاذ می شود. به عنوان مثال برخی از کشورها که درآمدی جز گردشگری ندارند با آزادسازی مصرف این ماده سعی در جذب هر نوع گردشگری دارند.

مشکل دیگری که این کارشناسان و درمانگران مواد مخدر به آن اشاره می کنند این است که در برخی کشورها مصرف این ماده نیز به قدری افزایش یافته که مصرف «گل» به جرمی آشکار تبدیل شده است. به همین دلیل حاکمان این کشورها تصمیم گرفتند با تسخیر بازار و کاهش میزان مواد مخرب در گل و لای، از آسیب های وارده به جامعه بکاهند.

او می گوید: «هرچه سطح تتراهیدروکانابینول (THC) در گل بیشتر باشد، مخرب تر است. به همین دلیل در این کشورها، دولت تلاش می کند تا محتوای THC موجود در گل و لای را کاهش دهد و در نتیجه از افزایش هزینه های جامعه جلوگیری کند.

قد دکتر.

آن طور که او توضیح می دهد، در کشور ما مافیای مواد مخدر از نوع اصلاح ژنتیکی این گیاه برای وابستگی بیشتر جوانان به آن استفاده می کند.

این دارودرمانگر می گوید: مافیای مواد مخدر پا را فراتر گذاشته و با وارد کردن THC به گل، وابستگی خود را به مصرف کنندگان افزایش می دهد.

آسیب مغزی و تحریک به بیماری روانی

به گفت وگوی متخصصان اعصاب و روان که اغلب آنها از درمان سخت و طولانی مدت اعتیاد می گویند و اینکه مصرف کنندگان این ماده توهم زا آنقدر بی تفاوت می شوند که تمایلی به درمان ندارند، بشنوید.

دکتر کدیرزاده توضیح می‌دهد: TGC موجود در گل‌ها بر مغز تأثیر می‌گذارد و کار آن را مختل می‌کند.

اختلال عملکرد مغز تنها ضرر ناشی از خوردن گل نیست.

این متخصص اعصاب و روان به دیگر عواقب مصرف این ماده اشاره می کند. عواقبی که باعث بروز مشکلات روحی حاد برای مصرف کنندگان این ماده می شود.

وی تصریح می کند: برخی از بیماری های روانی در برخی افراد علت ریشه ای دارد و در این میان برخی از عوامل مانند مصرف گل، محرکی دارد که این بیماری ها را شعله ور می کند. وضعیتی مانند اسکیزوفرنی که بر احساسات، افکار و رفتار فرد تأثیر می گذارد. ‌

علائم مصرف “گل”.

با توجه به افزایش مصرف گل در بین نوجوانان و جوانان، یکی از سوالات متداول والدین، نشانه های مصرف این ماده توسط کودکان است.

علائمی مانند قرمزی چشم که نوجوانان برای آن از نافازولین استفاده می کنند. علاوه بر این، والدین باید بدانند که امروزه اکثر فروشندگان گل، این مواد را در زیپ های پلاستیکی کوچک به فروش می رسانند. به همین دلیل اگر چنین پلاستیکی را در وسایل کودک خود مشاهده کردند، بهتر است به فکر استفاده از آن باشند.

علاوه بر این، والدین باید توجه داشته باشند که امروزه موادی مانند شکلات، کیک، آدامس و نوشیدنی‌ها نیز در اختیار نوجوانان و جوانانی است که حاوی حشیش هستند.

دکتر گادرزاده درباره علائم مصرف این مواد می گوید: از دست دادن حافظه کوتاه مدت، تغییر خلق و خو، قرمزی چشم، خنده های گاه و بی گاه، افسردگی، خواب آلودگی و بی اشتهایی و همچنین خواب زیاد و کم خوابی از علائم غذا خوردن است. گل ها. .

آنطور که این متخصص اعصاب و روان توضیح می دهد، استفاده طولانی مدت از گل باعث بی انگیزگی در انسان می شود.

وی ادامه می دهد: در این مرحله انسان به جایی می رسد که دیگر انجام کارهای مختلف دیگر برایش مهم نیست. مثلا شرکت در کنکور یا حضور در کلاس ها بی تفاوت می شود

به گفته وی، این طرز تفکر فرد را وادار می کند که به موقع به دنبال درمان نرود و روند درمان طولانی تر و پیچیده تر می شود، زیرا درمان روان نیازمند روان درمانی بیشتری است.

این متخصص اعصاب و روان در پاسخ به این سوال که اگر والدین متوجه شوند فرزندشان گل مصرف می کند، چه واکنشی نشان دهند؟ وی گفت: اگر والدین متوجه شدند فرزندشان گل می خورد نباید با آن برخورد کنند. بهتر است قبل از هر اقدامی با یک روانشناس یا متخصص اعصاب و روان مشورت کنید تا با مطالعه شرایط یک فرد بهترین اقدام را مشخص کنید.

به گفته وی، اگر روش درمانی مناسب انتخاب نشود، ممکن است فرد تمایلی به درمان نداشته باشد و شرایط به درستی درمان نشود.

به گفته کارشناسان، باید توجه داشت که مسئولان می توانند با ایجاد شرایط مناسب برای نوجوانان و جوانان در جهت کاهش میل به مصرف این مواد گام های جدی بردارند چرا که امروزه نوجوانان و جوانان در زمینه یادگیری، اشتغال و تفریح ​​با مشکل مواجه هستند. .

مهدی عینی خبرنگار جام جم آنلاین