همه تیم ها باید برای مجوز حرفه ای اقدام کنند


گزارش جام جم آنلاینسال گذشته عدم صدور مجوز حرفه ای برای استقلال و پرسپولیس باعث شد تا این دو تیم با وجود کسب سهمیه از لیگ قهرمانان آسیا کنار گذاشته شوند.

همچنین در اسفندماه سال گذشته کنفدراسیون فوتبال آسیا فعالیت بخش مجوزهای حرفه ای فدراسیون فوتبال ایران را تا رفع کامل نواقص و اصلاح نکات مورد نظر در انتظار تایید و تایید کنفدراسیون فوتبال آسیا به حالت تعلیق درآورد.

در چنین شرایطی نگرانی هایی در مورد روند صدور مجوز حرفه ای که یکی از الزامات کنفدراسیون فوتبال آسیا است، مطرح شده است، اما عدم میزبانی لیگ قهرمانان آسیا در سال جاری که به دلیل سازگاری این موضوع است. رقابت با لیگ قهرمانان اروپا باعث شده تا فوتبال ایران فرصت بیشتری برای رفع محرومیت کمیته صدور مجوز حرفه ای و همچنین رفع نواقص باشگاه هایی که مجوز دریافت نکرده اند داشته باشد.

تیم ها باید مدارک را برای فرودین ارسال کنند

مصطفی زارعی مدیر صدور پروانه حرفه ای فدراسیون فوتبال در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره آخرین اقدام این کمیته برای رفع محرومیت و همچنین جلسه با باشگاه ها برای صدور مجوز گفت: لیگ قهرمانان و لیگ قهرمانان را نداریم. فصل آینده از شهریور سال آینده آغاز می شود و به همین دلیل کنفدراسیون فوتبال آسیا. زمان صدور مجوز حرفه ای تغییر کرده و این روند از ژانویه یا فوریه آغاز می شود و تیم ها احتمالا تا اوایل آوریل فرصت دارند تا درخواست های خود را ارسال کنند و پس از آن داوران پس از بررسی درخواست ها نظر خود را اعلام خواهند کرد.

زارعی افرود: بر اساس این زمان بندی، اینکه برخی رسانه ها اعلام کرده اند لیگ برگزار نمی شود و مراحل صدور مجوز در هیچ کشور آسیایی آغاز نشده است، صحت ندارد.

از 102 امتیاز فدراسیون فوتبال 85 امتیاز را رد کرد

مدیر صدور مجوزهای حرفه ای فدراسیون فوتبال درباره علت تعلیق کمیته صدور مجوزهای حرفه ای توضیح داد: بر اساس آیین نامه کیفیت صدور مجوز AFC، کمیته های مربوطه باید استانداردهای لازم را در 14 نکته، الزامات مدیریتی، سیاست های صدور مجوز، صدور مجوز ارتباطات خارجی داشته باشند. ، آیین نامه ها و قوانین و مقررات صدور مجوز، ساختار سازمانی صدور مجوز، محرمانه بودن، استقلال، کمیته های تصمیم گیری، فرآیندهای صدور مجوز، فرآیندهای تصمیم گیری، مدیریت اسناد، ارتباط با باشگاه ها در مورد مسائل صدور مجوز، جلسات سالانه و تجزیه و تحلیل داده ها و اسناد ارائه شده 14 بخشی از آنها هستند که کنفدراسیون فوتبال آسیا عملکرد فدراسیون فوتبال را در کمیته صدور مجوزهای حرفه ای بر اساس معیار 102 بررسی کرد. و فدراسیون تنها با 17 معیار تایید شد و در 85 معیار دیگر رد و توسط هیات صدور مجوز حرفه ای تعلیق شد.

زارعی با بیان اینکه کار جمع آوری اسناد برای رفع نواقصی که باعث تعلیق شده بود شروع شده است، خاطرنشان کرد: در حال جمع آوری اسناد برای رفع 85 مورد شکایت کنفدراسیون فوتبال آسیا هستیم و سهیل مهدی و خانم شهریاری مشغول به کار بودند. تا آخر هفته تمام اطلاعات را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال می کنیم و روند رفع محرومیت تا دو ماه طول می کشد. لغو یک تعلیق ابتدا توسط کمیته مسابقات انجام می شود و سپس توسط هیئت مدیره AFC رای گیری می شود و همان روندی که برای یک تعلیق نیز انجام می شود برای لغو آن باید طی شود.

یکی از دلایل تعلیق هیئت صدور مجوز حرفه ای، مصاحبه زیاد با اعضا بود.

وی با اشاره به اینکه مصاحبه اعضای کمیته بدوی و استیناف در خصوص فرآیند صدور مجوزهای حرفه ای یکی از ایراداتی بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا می تواند به آن رسیدگی کند، تصریح کرد: یکی از مواردی که کنفدراسیون فوتبال آسیا از آن شکایت کرده است، محرمانه بودن صدور مجوز است. مذاکرات کمیته تمام تصمیمات کمیته صدور مجوز و مذاکرات کمیته های اصلی و تجدیدنظر باید محرمانه بماند و اعضای این کمیته ها باید این محرمانه بودن را رعایت کنند، اما سال گذشته اینگونه نبود و مصاحبه های مختلفی با اعضای کمیته منتشر شد که تحت نظارت کمیته نظارت بود. کنفدراسیون فوتبال آسیا، همچنین در سایت فدراسیون، بخش مجوزهای حرفه ای وجود نداشت که این نیز یکی از کاستی های AFC بود.

زارعی با اشاره به اینکه جلسات صدور مجوز حرفه ای از هفته آینده با سه تیمی که سال گذشته موفق به کسب مجوز نشدند آغاز می شود، افزود: اولویت اول ما رفع تعلیق کمیته صدور مجوز حرفه ای بود که تا پایان هفته تکمیل می شود. . اولویت دوم ما دیدار با سه باشگاه «استگل»، «پرسپولیس» و «گل گل» است که سال گذشته موفق به کسب مجوز حرفه ای نشدند. از هفته آینده جلسات مستمری را با این سه باشگاه خواهیم داشت و پس از بررسی دلایل رد شدن آنها، راهکارهایی برای کمک به آنها پیشنهاد خواهیم کرد.

وی افزود: علاوه بر این باید در هر باشگاه یک هیئت صدور مجوز حرفه ای راه اندازی شود تا از تکرار اتفاقات سال گذشته جلوگیری شود.

همه تیم ها باید برای مجوز حرفه ای اقدام کنند

مدیر مجوزهای حرفه ای فدراسیون فوتبال در نهایت تغییر زمان صدور مجوزهای حرفه ای را می تواند هم فرصت و هم چالش برای فوتبال ایران دانست و گفت: تا سال گذشته با پایان لیگ و جام حذفی، تیم هایی که به لیگ قهرمانان راه یافته اند. و این تیم ها برای دریافت مجوز حرفه ای اقدام کردند. در برنامه جدید و با توجه به اینکه پروسه صدور مجوز در اواسط لیگ است اینگونه نخواهد بود. و در فصل زمستان وظایف قهرمانان لیگ و جام حذفی و تیم های سهمیه مشخص نیست و بنابراین تمامی تیم ها باید برای دریافت مجوز حرفه ای اقدام کنند.

زارعی افرود: این در حالی است که سال گذشته تنها 5 تیم برای دریافت مجوز حرفه ای اقدام کردند و 11 تیم نیز درخواست ندادند.