هیلاری مانتل برنده دوبار جایزه بوکر درگذشت


هیلاری مانتل نویسنده مشهور بریتانیایی در سن 70 سالگی درگذشت.

به گزارش صبا به نقل از بی بی سی، هیلاری منتل نویسنده مشهور بریتانیایی و خالق رمان سه گانه “سالن گرگاو در سن 70 سالگی درگذشت.

هیلاری منتل او اولین زنی است که دو بار برنده جایزه بوکر شده است. یک بار در سال 2009 برای Wolf Hall در سریال توماس کرامول و بار دیگر در سال 2012 برای Bring the Condemned. بدست آورد

ناشر آثار مانتو در بیانیه‌ای که مرگ او را تایید می‌کند، آمده است: «ما از درگذشت نویسنده محبوبمان، دیم هیلاری مانتل، متأسفیم. قلب ما برای دوستان و خانواده او، به ویژه همسرش جرالد، می سوزد. این یک فقدان وحشتناک است و ما فقط می توانیم سپاسگزار باشیم که او چنین حجم عظیمی از کار را برای ما به جا گذاشته است.”
آینه و نور، آخرین کتاب سه گانه او، در سال 2020 منتشر شد که با تحسین منتقدان مواجه شد، به پرفروش ترین کتاب داستان تبدیل شد و در فهرست نهایی جایزه من بوکر 2020 قرار گرفت.
ولف هال روایتی تخیلی از رویداد تاریخی به قدرت رسیدن توماس کرامول در دربار هنری هشتم، پادشاه انگلستان بود.
مانتل در مصاحبه ای با روزنامه گاردین گفت که سال ها تحقیق طول کشید تا این سه گانه از نظر تاریخی دقیق شود.
او گفت هدف او این بود که خواننده را «در آن زمان و مکان، در محیط هنری هشتم» قرار دهد.
او گفت: «اصل این است که در گذشته قضاوت نکنیم، در قرن بیست و یکم از نقطه نظر قضاوت نکنیم، زمانی که می دانیم در گذشته چه اتفاقی افتاده است.
کیتلین موران نویسنده در توییتر نوشت: «ذهن هیلاری مانتل یکی از نیرومندترین و جادویی ترین نیروهای محرک در جهان بود. ما خوش شانسیم که او تا آنجا که می توانست نوشت، اما اوه وای، ضایعه بزرگی است که همه ما چنین ذهن درخشانی را از دست داده ایم.
نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند، گفت: «این خبر بسیار ناراحت کننده است. اهمیت میراث ادبی هیلاری مانتل را نمی توان نادیده گرفت. تالار سه گانه گرگ درخشان او، افتخار مجموعه عظیم آثار او بود. روحش قرین آرامش باشد.”
استیگ بل، مجری برنامه، درباره او گفت: «هیلاری مانتل رمان‌های تاریخی نوشته است که برای قرن‌های آینده خوانده خواهند شد. درخشان، تاثیرگذار، جذاب، مدرن و در عین حال هیجان انگیز. از بزرگان بود. او چه کمک بزرگی به زندگی و فرهنگ ملی ما کرد.”

انتهای پیام/