واکنش مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان به ماجرای پرتره مظفرالدین شاه


مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان گفت: مشخص نیست چه زمانی تصویر مظفرالدین شاه از کاخ گلستان برداشته شد، اما به زودی اسناد مربوط به دوره پهلوی را بررسی خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار تصویری خبرگزاری صبا، افشین پروش این هنرشناس که به کاوش در عرصه هنرهای زیبا معروف است، عصر دیروز ششم تیرماه در صفحه مجازی خود عکسی از تالار درخشان کاخ گلستان که در آن پرتره ای از مظفرالدین شاه اثر کمال الملک نصب شده است، منتشر کرد. . وی با انتشار این عکس نوشت: پس از اطلاعاتی که توسط دکتر رضا کسروی و خانم الناز بایرام زاده پژوهشگر تاریخ قاجار منتشر شد، به این نتیجه رسیدم که پرتره رنگ روغن مظفرالدین شاه کمال آل. – مولک که در تالار درخشان کاخ گلستان تهرانی است، به گفته دو تن از کارمندان سابق موزه، در سال ۱۳۷۸ و پس از انتشار عکس او در کاتالوگ حراج کریستیز لندن در فروردین ماه، این کاخ را ترک کرد. 23 1379 مطابق با 11 آوریل 2000 در این مزایده به مبلغ 44650 «پوند انگلیس فروخته شد».

این سوال و بازتاب آن باعث شد تا از سید محمد بهشتی، یکی از اعضای شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری درباره این حادثه جویا شویم و او نیز توضیحاتی را ارائه کرد. گفتگوی صبا با بهشتی را اینجا می خوانید.

این موضوع را نیز دنبال کنید آفرین امامی مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان گفتگویی داشتیم و او به خبرنگار صبا گفت: از آنجایی که درهای کاخ گلستان باز بود و اموال شماره گذاری شده بود، هرگز چنین سرقتی گزارش نشد و این کار جزو درهای باز هیچ یک از املاک ما نبود. نگهبانان، و معلوم نیست این اثر چه زمانی حذف شده است. ممکن است این اثر در زمان قاجاریه هدیه شده باشد یا به هر دلیلی از کاخ گلستان حذف شده باشد و نمی توان تاریخ دقیقی ارائه کرد، اما آنچه مشخص است این است که سال ها دزدی در گذشته صورت نگرفته است.

وی درباره سند فروش این اثر در حراج کریستیز در سال 2000 توضیح داد: به طور قطع نمی توان گفت که آیا اثری که در حراج کریستی در سال 2000 فروخته شده است معتبر است یا خیر. از زمانی که همکاران ما تالار برلیان را اشغال کردند، همیشه تابلوهای خارجی در تالار برلیان وجود داشت و هیچ وقت تابلویی روی آینه نبود.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان گفت: این احتمال وجود دارد که این اثر مدت ها پیش از ایران خارج شده باشد و از سال 61 که این ملک شماره گذاری و در فهرست آثار قرار گرفت، جزو آثار کاخ گلستان نبوده است. ما یک لیست مربوط به دوره پهلوی داریم و قرار است در چند روز آینده این لیست را بررسی کنیم و ببینیم آیا این اثر در دوره پهلوی وجود داشته است یا خیر؟

وی ادامه داد: باز هم می گویم که هیچ یک از متولیان ملک ما از زمان اولین متولی کاخ گلستان پس از انقلاب چنین اثری را ضبط نکرده اند، بنابراین اکنون می توان گفت این اثر از بین رفته است.

امامی درباره زمان دقیق خروج این اثر از کاخ گلستان گفت: نمی توان گفت دقیقا چه زمانی این اثر از کاخ گلستان خارج شده است. می تواند زمان قبل از انقلاب یا زمان شاهان قاجار باشد، زیرا آنها عکس های خود را به یکدیگر می دادند. بر اساس آنچه که مشخص است این اثر سرقتی نبوده و به همین دلیل در حال حاضر به دنبال سارق هستیم، اما اگر در مدارک خود شواهدی پیدا کنیم که چنین اثری در کاخ گلستان بوده است، می توانیم از طریق مکاتبه آن اثر را برگردانیم، اما ابتدا باید ثابت کند که چنین تأثیری وجود داشته است.

در پاسخ به این سوال که آیا می توان شکایت کرد و کار را در صورتحساب فروش در کریستیز پس گرفت؟ او گفت: «ما مطمئن نیستیم که آیا اثری که در حراج کریستی فروخته شد، یک اثر اصلی بوده است یا خیر. این اثر در سال 2000 فروخته شد و اکنون 22 سال از پرونده می گذرد و ما برای بررسی اصل یا تقلبی بودن آن به این اثر دسترسی نداریم.

امامی در پایان خاطرنشان کرد: مشخص است که بعد از انقلاب چیزی از کاخ گلستان گم نشده است و بر اساس عکسی که در دوره قاجار منتشر شده، تابلویی در آنجا وجود داشته که نمی دانیم چه اتفاقی برای آن افتاده است. همان دوره قاجار اما در همان عکس آثاری هست که الان در کاخ گلستان نیست و نمی توان گفت دزدیده شده است چون در آن زمان مدام مناظر را عوض می کردند و حتی در اوایل انقلاب برخی از آثار کاخ گلستان به موزه ملی جواهرات و تعدادی نیز به کاخ های سعدآباد و نیاوران منتقل شد و این انتقال صورت گرفت.

انتهای پیام/