وزش باد شدید و گرد و خاک در برخی استان ها


گزارش جام جم آنلاینسازمان هواشناسی کشور نسبت به رگبار، رعد و برق، رگبار و گرد و غبار موقت از فردا شنبه (4 تیرماه) تا یکشنبه (5 تیر) در جنوب سیستان و بلوچستان هشدار نارنجی صادر کرده است.

در نتیجه این خطرات رواناب و طغیان جاده، طغیان فصلی رودخانه، رعد و برق، خسارات ناشی از وزش باد شدید لحظه ای همراه با خیزش موقت گرد و غبار و کاهش دید، احتمال اختلال در پرواز پیش بینی می شود.

در این راستا سازمان هواشناسی به منظور کاهش خسارات احتمالی، پرهیز از تردد و ماندن در حاشیه و مسیل رودخانه های فصلی، عدم صعود به ارتفاعات، پارک خودروها در کنار درختان فرسوده و پرواز با هواپیماهای سبک و غیره را توصیه می کند. بالگردها. ، آمادگی دستگاه های اجرایی مانند امداد و نجات، راه، شهرداری، وزارت نیرو و … توصیه می شود.

همچنین این سازمان هشدار نارنجی دیگری نسبت به وزش باد شدید و گرد و خاک در مناطق مستعد طوفان شن و گرد و خاک طی امروز جمعه (24 تیرماه) تا یکشنبه (5 تیر) در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، جنوب و شرق رضوی صادر کرده است. خراسان. گزارش شده است

در نتیجه این خطرات، افزایش گرد و غبار، کاهش شدید دید و کیفیت هوا، احتمال آسیب به تاسیسات حساس به گرد و غبار و صنعت کشاورزی و احتمال تاخیر یا لغو پروازها پیش‌بینی می‌شود، بنابراین سازمان هواشناسی به جلوگیری از خسارات احتمالی، پرهیز از فعالیت در فضای باز، احتیاط در تردد به ویژه در خارج از شهرها، آموزش دستگاه های اجرایی ذیربط از جمله نیروهای امدادی، دانشگاه علوم پزشکی، استانداری ها و … و همچنین پرهیز از پرواز با بالگرد و هواپیمای سبک توصیه شد. .

هشدار زرد سازمان هواشناسی کشور برای رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید و احتمال بارش تگرگ در مناطق مستعد در جنوب سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان امروز جمعه (4 تیر) و در هرمزگان و جنوب کرمان از طریق «کشتارگاه» ادامه دارد. ” (24 ژوئیه). روز یکشنبه (26 ژوئیه).

در نتیجه این مخاطرات، احتمال رعد و برق، احتمال آبگرفتگی محدود و موضعی معابر و جریان آب، احتمال افزایش ناگهانی سطح آب در سطوح فصلی پیش‌بینی می‌شود و به همین دلیل سازمان هواشناسی کشور نسبت به صعود به ارتفاعات هشدار می‌دهد. خودروها را پارک نکنند وی توصیه کرد از ایستادن در بستر رودخانه ها در اطراف درختان فرسوده خودداری و در عبور از حاشیه کانال ها احتیاط کنند.

همچنین این سازمان نسبت به افزایش گرد و غبار، نفوذ گرد و غبار و وزش باد شدید در استان های فارس، کوگیلوه و بویراحمد، شمال بوشهر، خوزستان، ایلام، یزد، کرمان، سمنان و خراسان رضوی طی روز جمعه (24 تیرماه) هشدار زرد دیگری صادر کرده است. خوزستان، ایلام، فارس، شمال بوشهر، کوگیلو و بویراحمد و شرق کرمان روز شنبه (4 تیر) و خوزستان و ایلام یکشنبه (5 تیر)

کاهش دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال ریزش سنگ از ارتفاع، احتمال آسیب به سازه‌های موقت و احتمال خرابی ناوگان حمل‌ونقل از پیامدهای این خطرات است و به همین دلیل توصیه سازمان هواشناسی کشور از مکان‌های آسیب‌پذیر خودداری می‌کند. ظهور گرد و غبار، پایش شاخص آلودگی توسط مراجع ذیربط و تصمیم گیری طبق مقررات، مالچ پاشی و سایر اقدامات پیشگیرانه در سلول های مجاور مناطق پرجمعیت، عدم توقف و پارک خودروها در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره مانند همچنین استحکام سازه های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش توصیه شده گلخانه ها.