وزیر فرهنگ آذربایجان نظامی گنجوی را یکی از بزرگان فرهنگ آذربایجان خواند


وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان در راستای گسترش همکاری های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش صبا، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کرم انار F. وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان علی علیزاده سفیر جمهوری آذربایجان در ایران جاوید رمضان معاون سازمان حفاظت، توسعه و بازسازی میراث فرهنگی کشور: آکیل جونش و رئیس اداره روابط بین الملل و عیسی کمک کرد او مدیر همکاری با کشورهای خارجی در معاونت بین الملل وزارت فرهنگ جمهوری آذربایجان، ص. علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دیدار و گفتگو کرد.

علیرضا مختارپور با ابراز خرسندی از حضور وزیر فرهنگ آذربایجان در کتابخانه ملی ایران، این دیدار را در راستای افزایش سطح همکاری های دو کشور در زمینه کتابخانه ها و اسناد دانست.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان اینکه روابط عمیق، باستانی و فرهنگی ایران و جمهوری آذربایجان برقرار است، افزود: این تعامل همیشه برقرار بوده و دو کشور هرگز از هم جدا نبوده اند. تاریخ”.

وی همچنین به تاریخچه قراردادهای همکاری بین کتابخانه های ملی ایران و جمهوری آذربایجان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در مقاطع مختلف قراردادهای همکاری بین این دو کتابخانه منعقد شده است که این کتابخانه که دائمی نیز می باشد از در سال گذشته باید کارگروه هایی برای اجرای این تفاهم نامه تشکیل شود.

مختارپور در این خصوص خاطرنشان کرد: این تفاهم نامه به امضای آقای کریم طاهروف رئیس کتابخانه ملی جمهوری آذربایجان رسید و تمهیدات قابل توجهی برای پیشبرد برنامه های مشترک، همکاری های پژوهشی و تبادل منابع کتابخانه ای پیش بینی شد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با ابراز خرسندی از مهار بحران کرونا در جهان، افزود: بر این اساس امیدوارم بتوانیم بخشی از برنامه های پیش بینی شده در تفاهم نامه را در کوتاه مدت اجرایی کنیم. زمان. زمان، از جمله این برنامه ها. بازدید از کتابداران، دوره های آموزشی و … متداول خواهد بود.

وی در پایان تاکید کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تا حد امکان با جمهوری آذربایجان همکاری خواهد کرد، زیرا ما هرگز این کشور را جدا از ایران ندانسته ایم و این دو کشور در طول تاریخ همواره دوست و همراه بوده اند. بر این اساس، بدون شک کمک، کمک و تبادل وجود خواهد داشت.

انار کریم اف وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان با بیان اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گنجینه ارزشمندی است، گفت: متأسفانه پس از فروپاشی شوروی از این منابع دور مانده ایم. بر این اساس، ما خواهان تقویت و تحکیم همکاری ها برای آشنایی با آثار و کتاب های متعلق به گمرک آذربایجان هستیم.

وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان با بیان اینکه ارتش گنجه یکی از چهره های برجسته فرهنگی آذربایجان است، افزود: رئیس جمهور سال گذشته را سال نظامی گنجه نامید که شامل برنامه های مشترک با سفارت ایران بود.

وی در خاتمه تصریح کرد: به اطلاع ما رسیده است که کتابخانه ملی ایران نسخه های خطی نظام گنجوی را در اختیار دارد. پیشنهاد ما تشکیل کارگروه های مشترک برای نظارت بر تبادل اطلاعات و منابع بین دو کشور است.

در ادامه این نشست عصمت مومنی معاون کتابخانه ملی گفت: تاریخ تمدن ایران و آذربایجان در عرصه فرهنگ و ادب بسیار طولانی است و امیدواریم این نشست نتایج خوبی برای ارتقای پژوهش به همراه داشته باشد. آموزش و مشاوره علمی و فرهنگی کتابخانه های ملی. آنها دو کشور دارند.

همچنین فاطمه صدر سرپرست معاونت پژوهشی و منابع دیجیتال گفت: جمهوری آذربایجان دارای نسخه های خطی، کتاب و منابع غیرکتابی خوبی است و سابقه برادری و برادری بین کشورها وجود دارد که امیدوار است گام های موثری برداشته شود. “

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در پایان با اهدای لوح یادبودی به همراه آثار هنری ایرانی به وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان و تعدادی کتاب کهن نیز توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اهدا شد. جمهوری آذربایجان به رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران.

انتهای پیام/