پروتئین کامل ناقص VS: تفاوت چیست؟

پروتئین کامل ناقص VS: تفاوت چیست؟


همه ما می دانیم که پروتئین یک درشت مغذی مهم در رژیم غذایی ما است. با بسیاری از عملکردهای مهم به بدن ما کمک می کند رشد عضلات، سلامت استخوانو حتی کاهش وزنبه و بیایید با آن روبرو شویم با انتخاب های بی پایان برای میله ها ، پودرها و تنقلات پر از پروتئین ، هیچ کمبود پروتئینی در چشم نیست. اما آیا همه منابع پروتئینی برابر هستند؟ نه دقیقا! قبل از تصمیم گیری در مورد منابع پروتئینی که باید در رژیم غذایی خود بگنجانید ، خوب است تفاوت بین پروتئین کامل و ناقص را درک کنید.

مطالب مرتبط: 6 نکته که شما به اندازه کافی پروتئین مصرف نکرده اید

پروتئین کامل و ناقص

پروتئین های کامل و ناقص بر اساس آمینواسیدهای خاص (مصالح ساختمانی پروتئین) طبقه بندی می شوند. هنگامی که شما یک وعده غذایی غنی از پروتئین می خورید ، پروتئین به اسیدهای آمینه جداگانه تجزیه می شود ، که سپس برای عملکردهای مهم مانند ساخت و بازسازی ماهیچه ها ، حمایت از متابولیسم و ​​اشتعال سایر فرآیندها مورد استفاده قرار می گیرد.

بدن برای تشکیل پروتئین به 20 اسید آمینه مختلف نیاز دارد. برخی از اسیدهای آمینه می توانند توسط بدن (اسیدهای آمینه ضروری) تشکیل شوند ، برخی دیگر (اسیدهای آمینه ضروری) باید از طریق رژیم غذایی دریافت شوند.

چه غذاهایی اسیدهای آمینه ضروری و ضروری را تأمین می کنند؟ و آیا یکی از دیگری بهتر است؟

برای آشنایی کامل با پروتئین کامل و ناقص و اینکه چگونه این دو منبع پروتئینی می توانند بر رژیم غذایی شما تأثیر بگذارند ، ادامه مطلب را بخوانید.

پروتئین های کامل چیست؟

بنابراین پروتئین های کامل چیست؟ پروتئین های کامل ، که به پروتئین کامل نیز معروف هستند ، منابع غذایی هستند که حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری مورد نیاز برای تولید پروتئین ها هستند. برای درک این موضوع ، بیایید لحظه ای به اسیدهای آمینه برگردیم. نه از این بیست اسید آمینه توسط بدن تولید نمی شود – این آمینو اسیدها (هیستیدین ، ​​ایزولوسین ، لوسین ، لیزین ، متیونین ، فنیل آلانین ، ترئونین ، تریپتوفان و والین) باید از منابع خارجی مانند غذا تامین شوند.

آن را به عنوان یک معمای 20 تکه در نظر بگیرید. یازده قطعه در بدن (اسیدهای آمینه ضروری) وجود دارد ، برای کامل شدن باید نه قسمت از دست رفته (اسیدهای آمینه ضروری) را پیدا کنید! بنابراین ، منابع پروتئینی که حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری هستند ، پروتئین کامل محسوب می شوند.

مطابق با بهداشت هاروارد، همه غذاهای با منشا حیوانی حاوی نه اسید آمینه ضروری هستند و بنابراین کامل تلقی می شوند.

برخی از پروتئین های کامل با منشاء حیوانی عبارتند از: بeef ، sطیور ، fبه این معنا کهggs ، جهیس ، ماولین

اگرچه بیشتر غذاهای گیاهی پروتئین های ناقص هستند ، برخی از آنها حاوی 9 آمینو اسید ضروری هستند و می توان آنها را منبع کامل پروتئین در نظر گرفت.

این غذاهای گیاهی عبارتند از: سuinoa ، saybağa ، hدانه های دانه

کمبود پروتئین چیست؟

وقتی صحبت از پروتئین های کامل و ناقص می شود ، پروتئین های ناقص فاقد یک یا چند مورد از نه اسید آمینه ضروری هستند ، یا حاوی تعداد کمی اسیدهای آمینه ضروری هستند.

همانطور که پروتئین های حیوانی کامل ترین منبع پروتئین هستند ، پروتئین های گیاهی نیز بیشتر پروتئین های ناقص هستند. با این حال ، پروتئین های ناقص گیاهی می توانند در داخل بدن ترکیب شوند! از خوردن گیاهان نترسید – تا زمانی که هر 9 آمینو اسید در یک کاسه قرار دارند ، می توانید تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را برای ساختن یک پروتئین کامل به بدن خود برسانید.

برخی از منابع پروتئین ناقص عبارتند از: vگیاهان ، lتخم مرغ ، nنتایج ، صبخور ، wدانه های سوراخ

چگونه مطمئن شوید که تمام اسیدهای آمینه مورد نیاز خود را دریافت می کنید

دریافت همه اسیدهای آمینه ضروری در رژیم غذایی بسیار مهم است. از رشد بافت گرفته تا عملکرد سیستم ایمنی و حتی جذب مواد مغذی ، پروتئین ها نقش های کلیدی زیادی در بدن ایفا می کنند. اما نیازی نیست همه چیزهایی را که می خورید پیگیری کنید و مطمئن شوید 9 اسید آمینه ضروری دریافت می کنید.

بهترین کاری که می توانید برای اطمینان از دریافت تمام اسیدهای آمینه انجام دهید این است که تنوع زیادی را بخورید غذاهای غنی از مواد مغذیبه البته انتخاب کامل و ناقص پروتئین به شما در برآوردن نیازهای شما کمک می کند. با این حال ، اگر از شیوه زندگی گیاهی پیروی می کنید ، می توانید نیازهای اسید آمینه اولیه خود را با ترکیب برخی از غذاها (که گاهی اوقات مکمل های پروتئینی نیز نامیده می شوند) برآورده کنید و یک انتخاب کامل پروتئین را انجام دهید.

ترکیب غلات ، آجیل و / یا دانه ها با حبوبات یک روش ترکیبی معمول پروتئین برای تهیه یک پروتئین کامل از منابع ناقص پروتئین است.

در اینجا چند نمونه از ترکیبات کامل پروتئینی با منشا گیاهی آورده شده است:

  • لوبیای سیاه و برنج
  • عدس و بادام
  • نان گندم کامل و روغن گردو

از منابع پروتئینی مناسب برای تامین نیازهای آمینو اسید خود استفاده کنید

گنجاندن پروتئین در رژیم غذایی شما برای حمایت از عملکردهای طبیعی بدن بسیار مهم است. اما خوردن پروتئین کافی تنها چیزی نیست که باید به آن توجه کنید – اطمینان از دریافت همه نه اسید آمینه ضروری نیز کلید سلامت کلی شما است! اگر به طور مرتب غذاهایی مانند گوشت ، شیر ، تخم مرغ ، کینوا و سویا مصرف کنید ، مقدار کامل پروتئین و بنابراین اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن را از رژیم غذایی خود دریافت خواهید کرد. اما اگر از شیوه زندگی گیاهی پیروی می کنید ، ترکیب غلات ، آجیل و دانه ها با حبوبات به شما در برآوردن نیازهای آمینو اسید کمک می کند.

از آنجا که تفاوت بین پروتئین های کامل و ناقص را می دانید ، یافتن راه هایی برای برآوردن نیازهای شما به پروتئین تام و اسیدهای آمینه بسیار آسان است. هنگامی که واقعاً روی این مأموریت تمرکز کردید ، می توانید در مدت کوتاهی تعیین کنید که بدن شما باید با چه غذاهایی پر شود.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *