پیش بینی خطر مرگ با استفاده از آزمایش


گزارش جام جم آنلاینتحقیقات جدید نشان می‌دهد که یک آزمایش چشمی ساده که رگ‌ها و شریان‌های شبکیه را اندازه‌گیری می‌کند، می‌تواند مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی را پیش‌بینی کند.

این آزمایش داده‌های هوش مصنوعی (AI) را با اسکن شبکیه (غشای پشت چشم که حاوی سلول‌های حساس به نور است) ترکیب می‌کند. این روش می‌تواند منجر به توسعه یک برنامه غربالگری شود که به پزشکان اجازه می‌دهد تا داروها و تغییرات سبک زندگی را چندین دهه قبل از ظهور علائم بیماری قلبی تجزیه و تحلیل کنند و براساس آن اطلاعات، دارو تجویز کنند.

آلیسیا رجینا رودنیکا، نویسنده اصلی این مطالعه از دانشگاه سنت جورج در لندن، گفت: «این آزمایش ارزان، در دسترس و غیر تهاجمی است. افرادی که در معرض خطر سکته مغزی، حمله قلبی و سایر بیماری‌های گردش خون هستند، می‌توانند در طی ویزیت‌های روتین اپتومتریست، تحت RV (واسکولومتری شبکیه به کمک هوش مصنوعی) قرار گیرند.

محققان خاطرنشان کردند که پیش‌بینی خطر عروق سنجی مبتنی بر هوش مصنوعی کاملاً خودکار، ارزان و غیرتهاجمی است و پتانسیل رسیدن به جمعیت بزرگ‌تری را دارد، زیرا به راحتی در دسترس است و شامل کشیدن خون یا فشار خون نمی‌شود. جامعه بهتر است

این تست چگونه کار می کند؟

در این مطالعه، محققان الگوریتمی به نام QUARTZ بر اساس تصاویر شبکیه چشم از ده ها هزار فرد بالغ بین 40 تا 69 سال توسعه دادند.

محققان بر روی عرض، مساحت و انحنا (یا پیچ خوردگی) رگ‌های خونی کوچک به نام شریان‌ها و ونول‌ها تمرکز کردند و سپس عملکرد کوارتز را با امتیاز خطر فرامینگهام (که به طور گسترده استفاده می‌شود) به صورت فردی و گروهی مقایسه کردند.

آنها به طور متوسط ​​بین هفت تا نه سال سلامت همه شرکت‌کنندگان را دنبال کردند، در این مدت به ترتیب 327 و 201 مورد مرگ ناشی از بیماری‌های گردش خون در میان 64144 شرکت‌کننده در Biobank بریتانیا و 5862 شرکت‌کننده در EPIC-Norfolk (تحقیق آینده‌نگر اروپا) وجود داشت. ). در مورد سرطان).

در مردان، پهنای شریان‌ها و ونول‌ها، پیچ‌خوردگی و تنوع عرض به عنوان پیش‌بینی‌کننده‌های مهم مرگ ناشی از بیماری‌های گردش خون شناخته شد. در زنان، ناحیه شریان و ورید، عرض، پیچ خوردگی و پهنای رگ به پیش بینی خطر مرگ کمک کردند.

اثر پیش آگهی عروق شبکیه بر مرگ ناشی از بیماری گردش خون نیز با سیگار کشیدن، داروهای فشار خون بالا و سابقه حمله قلبی همراه بود.

محققان افزودند: عروق شبکیه یک نشانگر ریز عروقی است که پیش آگهی بهتری از مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی و سکته قلبی را فراهم می کند. در جمعیت عمومی، می توان از آن به عنوان یک شکل غیر تماسی غربالگری سلامت عروقی سیستمیک برای تریاژ افراد در معرض خطر متوسط ​​یا زیاد مرگ و میر قلبی عروقی و برای ارزیابی بیشتر خطر بالینی و مداخله مناسب استفاده کرد.

منبع: ایسنا