چرخه زندگی کپک‌های سیاه داخلی و مشکلات مرتبط با سلامتی

کپک ها موجودات نامرئی هستند که با پخش هاگ ها تکثیر می شوند. کپک ها که اغلب کپک نامیده می شوند، بخشی از محیط هستند و نقش مهمی در حفظ تعادل اکوسیستم دارند. قالب ها مواد آلی را تجزیه می کنند و ترکیبات و عناصر ساده تری را تشکیل می دهند. آنها روی برگ های مرده، درختان، چوب رشد می کنند و تغذیه خود را از این مواد جمع آوری می کنند و در نتیجه امکان بازیافت مواد مغذی در اطراف اکوسیستم را فراهم می کنند. کپک ها و کپک ها پایین ترین اعضای هرم غذایی هستند.

قالب ها عملا در همه جا داخل و خارج از خانه شما وجود دارند. کپک ها از آنجایی که ارگانیسم های میکروسکوپی هستند، برای چشم انسان قابل مشاهده نیستند مگر اینکه مستعمره شوند. کپک ها تقریبا روی هر سطحی از جمله غذای بدون پوشش، مواد آلی مرده و غیره رشد می کنند. آب و رطوبت برای رشد و تقویت کپک ها ضروری است.

چرخه حیات قالب ها:

هاگ ها با هوا، ذرات گرد و غبار یا هر ظرف دیگری پخش می شوند و به محض رسیدن به سطح مرطوب، غذا و دمای مناسب شروع به رشد می کنند. Hyphae، یک ساختار نخ مانند، آنزیم‌هایی ترشح می‌کند که مواد آلی آلوده را تجزیه می‌کنند تا تغذیه به دست آورند. سپس کپک ها شروع به رشد میسلیوم – قسمت اصلی بدن قالب می کنند.

در شرایط محیطی مناسب مانند نور، هوا، آب و تغذیه، کپک سیاه شروع به رشد هاگ ها در سلول های هیفیل می کند. هاگ ها پس از رسیدن به بلوغ در هوا آزاد می شوند. هاگ های کپک می توانند برای سال ها غیرفعال باقی بمانند و منتظر شرایط محیطی مناسب برای رشد باشند.

وقتی این هاگ ها شروع به هجوم به خانه شما می کنند و تعداد هاگ ها در هوا بیشتر از فضای باز می شود، احتمال تشکیل کلونی کپک در داخل خانه بیشتر می شود. حتي اگر هاگ ها در هر مكان تاريكي سطح آبي كوچكي به دست آورند، روي آن چسبيده، جوانه زده و تشكيل كپك آغاز مي شود. بر خلاف هاگ ها و کپک های منفرد، کلنی های کپک با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند. کپک ها وقتی سطحی را آلوده می کنند لکه های سیاهی به جا می گذارند و به همین دلیل است که کپک ها اغلب به عنوان کپک سیاه شناخته می شوند.

جدا از لکه ها و تغییر رنگ سطح، از بوی تند آن می توان وجود کپک ها را تشخیص داد. این بو به افراد کمک می‌کند تا کپک‌ها را در صورتی که مکانی مخفی را برای رشد در آن انتخاب کرده‌اند شناسایی کنند. مکان‌های نزدیک به منبع آب یا جایی که آب می‌تواند به بیرون نشت کند و سطح را خیس کند، بررسی کنید.

مشکلات احتمالی سلامتی و راه‌های درمان:

زندگی در اتاقی با کپک های سیاه می تواند منجر به مشکلات سلامتی برای انسان و حیوانات خانگی شود. تعداد زیاد اسپور در هوا باعث مشکلات تنفسی، آسم و تهدیدهای جدی تری برای سلامتی می شود. برخی از گونه های کپک ها سمی هستند. آنها مایکوتوکسین هایی تولید می کنند که اثرات نامطلوبی بر سلامت انسان دارند. هم بزرگسالان و هم کودکان ممکن است از مشکلات سلامتی مختلفی از جمله حالت تهوع، سردرد، خستگی، آبریزش چشم، عطسه بیش از حد، تحریک پوست، چشم، ریه و غیره رنج ببرند.

مقدار کپک سیاه و کپک که منجر به مشکلات سلامتی می شود برای افراد مختلف متفاوت است. از آنجایی که قالب ها در همه جا وجود دارند، همه جا هستند. اما وقتی به تعداد زیاد در داخل یک فضای سرپوشیده پخش می شوند، مشکلات شروع می شود. نقاط سیاه روی دیوارها، فرش، دیوار خشک و بوی معمولی کپک نشان دهنده رشد قابل توجه کپک است که می توان با کمک پاک کننده های قالب از بین برد.

اولین قدم این است که پنجره ها را باز کنید و اجازه دهید هوا در داخل اتاق ها جریان یابد تا با جریان هوا، هاگ ها خارج شوند. با تابش نور خورشید رطوبت کافی کاهش می یابد و رشد کپک ها متوقف می شود. اگر وضعیت بدتر است، با یک بازرس و کنترل کننده های قالب حرفه ای مشورت کنید.