چه چیز خاصی در مورد قارچ گانودرما وجود دارد؟

قارچ گانودرما از پادشاهی Mycetes است. اینها عموماً قارچ های کوتاه و کوچکی هستند که مانند گیاهان سبز قادر به تولید مواد مغذی خود از طریق فتوسنتز نیستند.

آنها می توانند روی زمین زاد و ولد کنند یا با تجزیه و بقای مواد مغذی سایر گیاهان و حیوانات، زندگی انگلی داشته باشند. اما با توجه به محبوبیت روزافزون قارچ گانودرما به عنوان گیاه دارویی در سراسر جهان، این قارچ در حال حاضر با روش کشت علمی به تولید انبوه می رسد.

در قلمرو Mycetes، Ascomycetes درجه پایین تر هستند در حالی که Basidiomycetes مانند Ganoderma Lucidum و قارچ از درجه برتر هستند.

بازیدیومیست ها ارتباط بسیار نزدیکی با انسان دارند. بسیاری از آنها خوراکی هستند و خواص درمانی عالی دارند. این قارچ ها به طور طبیعی به گیاهان دارویی با ارزش تر در قلمرو بازیدیومیست ها تبدیل می شوند.

به طور کلی، خانواده قارچ ها می توانند سیستم ایمنی را با فعال کردن سلول های ایمنی ماکروفاژ و کشنده طبیعی (NK) بهبود بخشند. ماکروفاژها یکی از مهم ترین خط دفاعی ما در برابر ویروس، باکتری و مواد خارجی است. سلول های NK مسئول کشتن سلول های سرطانی هستند.

برخی حتی می توانند شرایط آلرژیک مانند حساسیت پوستی، حساسیت بینی و آسم را بهبود بخشند. برخی از قارچ های دارویی مفید عبارتند از:

  • قارچ سوزنی طلایی (Flammulina velutipes)
  • شیتاکه (Lentinus edodes)
  • مایتاکه (گریفولا فروندوزا)
  • Agaricus Blazei (Agaricus blazei murrill)
  • قارچ ریشی (گانودرما لوسیدوم)

همه این قارچ ها می توانند از فشار خون بالا، دیابت، سفت شدن رگ های خونی و حتی سرطان جلوگیری کنند. اما در بین همه قارچ ها، گانودرما لوسیدوم به طور قابل توجهی در ارزش های دارویی خود برجسته است.

با این حال، ممکن است بپرسید …

در بین این قارچ ها ثابت شده است که Agaricus Blazei Murill (ABM) دارای بالاترین غلظت پلی ساکارید بتا گلوکان است. بنابراین، آیا قارچ Agaricus Blazei Murill بهترین اثر ضد سرطانی را دارد؟

درست است. ABM بهترین قارچ برای خاصیت ضد سرطانی است. اما با مقایسه AMB با Ganoderma Lucidum کدام یک بهتر است؟

گانودرما لوسیدوم نه تنها حاوی بتا گلوکان برای ضد سرطان است، بلکه حاوی ژرمانیوم ارگانیک نیز می باشد. ثابت شده است که این ماده معدنی گرانبها اثر ضد سرطانی قوی نیز دارد. داشتن هر دو بتا گلوکان و ژرمانیوم ارگانیک به میزان زیادی توانایی قارچ گانودرما را برای مبارزه با سرطان افزایش می دهد.

علاوه بر این، گانودرما لوسیدوم حاوی تری ترپن است که به پاکسازی عروق خونی ما از کلسترول و مواد چرب کمک می کند.

قارچ گانودرما حتی دارای سوپراکسید دیسموتاز (SOD) است. این آنزیم به عنوان خط دفاعی اولیه ما در برابر رادیکال های آزاد در بدن ما عمل می کند. SOD موجود در گانودرما لوسیدوم می تواند به محافظت در برابر حمله رادیکال های آزاد مضر کمک کند. این باعث می شود قارچ گانودرما یکی از بهترین قارچ ها برای ضد رادیکال های آزاد و ضد پیری باشد.

در یک دایره المعارف پزشکی چینی “بن کائو گانگ مو” (ماتریا مدیکا – طرحی مفصل از گیاهان دارویی)، یک پزشک باستانی، لی شی ژن در سلسله مینگ، گانودرما لوسیدوم را به عنوان “گیاه برتر” طبقه بندی کرد.

او قارچ گانودرما را از نظر رنگ و فرم به شش دسته تقسیم کرد که عبارتند از گانودرمای سبز، بنفش، قرمز، زرد، سفید و سیاه. هر شش نوع دارای ارزش های دارویی و اثرات درمانی خاص خود هستند.

طبق گزارشات، “مصرف مداوم قارچ گانودرما بدن را سبک و جوان می کند و عمر را طولانی می کند و آدمی را مانند جاودانه ای می سازد که هرگز نمی میرد”.

بعدها، تحقیقات پزشکی مدرن بر روی گانودرما لوسیدوم، یافته های آن متون پزشکی باستانی را به اثبات رساند. به همین دلیل است که برای بیش از 2000 سال، قارچ گانودرما در چین بسیار مورد تحسین قرار گرفته است. چینی ها آن را گیاه فرخنده می نامند که بر سواد و هنر آنها نیز تأثیر گذاشته است.