چگونه از انعکاس کمر و آسیب لیزر جلوگیری کنیم؟

هر زمان که با لیزر کار می کنید، هوشیار بودن نسبت به وجود انعکاس عقب می تواند از آسیب های پرهزینه به تجهیزات و چشمان شما جلوگیری کند. انعکاس برگشتی زمانی اتفاق می‌افتد که نور لیزر به سمت عقب منعکس می‌شود و وارد حفره لیزر می‌شود و باعث ایجاد نویز می‌شود که به نوبه خود باعث می‌شود پرتو لیزر بر روی سطح بسیار بازتابنده یا چشم انسان منحرف شود. علاوه بر این، اگر سیستم لیزر از تقویت‌کننده‌ها استفاده کند، انعکاس‌های برگشتی می‌توانند باعث آسیب‌های فاجعه‌بار و غیرقابل برگشتی شوند که تحت ضمانت نامه نیستند و همچنین کوری جزئی یا کامل ایجاد می‌کنند.

بر اساس ارزیابی آسیب های احتمالی لیزر شبکیه، آسیب جدی می تواند توسط لیزر در کمتر از یک میکروثانیه (10-6 یا 000001 ثانیه) ایجاد شود. ممکن است فهرست زیر از علل بالقوه انعکاس معکوس را بیابید که می تواند به شما در پیش بینی و اجتناب از مشکلات احتمالی کمک کند:

1. عینک خود را بپوشید! اگرچه برای سازمان‌ها معمول است که به عینک‌های محافظ در طول مراحل هم‌ترازی یا زمانی که لیزرهای پرقدرت نیاز دارند، استفاده از عینک ایمنی مناسب همیشه منطقی است.

2. از فارادی روتاتور استفاده کنید. پرتو از یک قطبش موازی با حالت قطبش ورودی عبور می کند. فقط فوتون هایی با جهت قطبش 45 درجه اجازه عبور به عقب را دارند. قطبش پرتو منعکس شده با 45 درجه دیگر چرخانده می شود که منجر به چرخش کلی 90 درجه می شود که نور را ضعیف می کند و بازتاب عقب را حذف می کند.

3. اپتیک خود را تمیز نگه دارید. هنگامی که توسط یک پرتو بخار می شود، کثیفی به راحتی اپتیک های حساس را خراشیده و حفره می کند. وقتی کثیفی گرما را از پرتو لیزر جذب می کند، به پوشش های نوری آسیب می رساند و اپتیک را بی فایده می کند. اپتیک کثیف باعث آسیب شدید انعکاس پشت به لیزر و همچنین نور پراکنده بسیار درخشان می شود که برای چشم مضر است.

4. هرگز یک پرتو تمام توان را از طریق سیستم نوری خود ارسال نکنید، مگر اینکه تراز مناسب را تأیید کنید. اگر شما یا شخص دیگری یک اپتیک را تغییر مکان دادید، این موضوع باید قبل از شروع کار به دیگران اطلاع داده شود.

5. از لوله پرتو استفاده کنید. هر چه پرتو لیزر طولانی‌تر باشد، بازتاب عقب برای شما و لیزرتان خطرناک‌تر می‌شود. هنگام کار با یک پرتو بلند، از یک لوله پرتو استفاده کنید یا جزء نوری را کج کنید تا بازتاب به یک پایه نوری دیگر برود. همیشه بازتاب های عقب را دنبال کنید و مطمئن شوید که پرتوها به سمت پایین منعکس می شوند تا از قرار گرفتن در معرض چشم جلوگیری کنید. اگر چیزی را روی زمین انداختید، همیشه تمرین خوب این است که هنگام خم شدن برای برداشتن چیزی از روی زمین، پشت خود را به میز نوری بچرخانید. از طرف دیگر، چشم خود را با دست خود مسدود کنید تا از خط دید مستقیم با اپتیکال جلوگیری کنید.

6. مراقب اپتیک های پرتوهای عمودی باشید و آنها را برای انعکاس عقب بررسی کنید. یک بلوک پرتو ثابت زیر ارتفاع چشم قرار دهید تا پرتو را به دام بیاندازد و به عنوان یادآوری عمل کند.

7. عملکرد و احتیاط های مرتبط با هر نوری را بدانید. بر اساس راهنمای مرجع لیزر، پلاریزهرها بسیار خطرناک هستند و بیش از هر نوع اپتیک دیگری در صدمات لیزری چشم دخیل بوده اند. اپتیک خود را روی میز و به پایه اپتیکال محکم کنید. اگر یک اپتیک را به زمین زدید، هرگز آن را مستقیماً بلند نکنید. ابتدا لیزر را خاموش کنید. قبل از رسیدن به هر نوری یا حرکت دادن آن، پرتو را مسدود کنید.