چگونه اینترنت اشیا و اتوماسیون خانه هوشمند شیوه زندگی ما را تغییر خواهد داد

خانه هوشمند

مفهوم پشت خانه هوشمند این است که یک سیستم اتوماسیون می تواند سیستم ها را در سراسر خانه به کار ببرد. تنوع گزینه های بالقوه قابل توجه است و شامل سیستم های محیطی (روشنایی، گرمایش، کنترل آب و هوا و غیره)، سیستم های سرگرمی، لوازم شخصی و سیستم های امنیتی خانه می شود. در حالی که ایده این است که بسیاری از عملیات را می توان خودکار کرد – بنابراین در زمان و تلاش صاحب خانه صرفه جویی می شود – این سیستم ها همچنین می توانند توسط کاربر کنترل شوند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید دیرتر به خانه برسید، می‌توانید گرمایش را تنظیم کنید تا بعدا روشن شود یا به سیستم سرگرمی بگویید موسیقی مناسبی برای کار کردن برای شما پیدا کند.

پتانسیل قابل توجهی برای راه حل های خانه هوشمند اینترنت اشیا وجود دارد تا شیوه زندگی ما را تغییر دهد. راه های اصلی عبارتند از:

  • صرفه جویی در زمان. بسیاری از محصولات خانه هوشمند اینترنت اشیا به این منظور در نظر گرفته شده اند که فعالیت های بیهوده مختلفی را که روزانه باید انجام دهیم، از دست ما خارج کنند و زمان بیشتری را برای فعالیت های مهم یا لذت بخش باقی بگذارند.
  • بهبود کیفیت زندگی. با تبدیل خانه به مکانی آسان‌تر، سالم‌تر و کم‌تنش‌تر، اتوماسیون خانه هوشمند با استفاده از اینترنت اشیا می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی کمک کند.
  • پس انداز. استفاده کامل از اینترنت اشیا می تواند در هزینه های عملیاتی خانه صرفه جویی کند، به عنوان مثال با کاهش قبوض غیر ضروری گرمایش یا روشنایی و ادغام با شبکه های هوشمند به کاربر دید بیشتری نسبت به برق مصرفی خود می دهد.

مزایای سلامت و امنیت

یکی از زمینه‌های اصلی که برای خانه‌های هوشمند مورد بررسی قرار گرفته است، مربوط به بهبود سلامت است. چندین محصول خانه هوشمند اینترنت اشیا توسعه یافته اند که هدف آنها نظارت بر وضعیت محیط در خانه است. این شامل، برای مثال، نظارت بر وضعیت هوا در تعدادی از دسته‌ها – رطوبت، دما، گرد و غبار، CO2 و غیره است. این اطلاعات سپس به یک رابط کنترلی منتقل می‌شود که در آن کاربر (صاحب خانه یا ساکن خانه) می‌تواند آن را بررسی کند. و اقدام مناسب انجام دهند. متناوباً، می‌توان آن را به سیستم‌های دیگر مرتبط کرد که از طریق آن می‌توان اقدامی خودکار برای بازگرداندن شرایط به سطح مطلوب انجام داد، مانند روشن کردن خودکار سیستم‌های خنک‌کننده هوا یا فیلتر کردن.

راه حل های دیگر مبتنی بر لوازم خانگی که در بازار وجود دارند عبارتند از یخچال هایی که می توانند وضعیت مواد غذایی را بررسی کنند، فساد را بررسی کنند یا موارد مشابه، در حالی که تمیز کردن خودکار می تواند به کاهش گرد و غبار و آلودگی در خانه کمک کند.

در همین حال، اتصال سیستم‌های امنیتی به اینترنت اشیا، خانه‌ها را امن‌تر کرده است. یکی از محبوب‌ترین روش‌هایی که برای انجام این کار انجام شده است استفاده از دوربین‌های مجهز به اینترنت اشیا در داخل یا اطراف خانه است که امکان ارسال فید تصویر یا ویدیو را فراهم می‌کند تا صاحب خانه بتواند وضعیت را در زمانی که در خانه نیست یا در خانه نیست بررسی کند. زمانی که در قسمت دیگری از ملک هستند. اغلب این نوع دستگاه‌ها دارای ویژگی‌های متعددی هستند، مانند سنسورهای حرکت خودکار، تشخیص صدا، ضبط ویدئویی با رویداد و غیره.

تحولات آینده

به طور کلی پذیرفته شده است که تا کنون سه نسل از توسعه اتوماسیون خانگی وجود دارد:

  • نسل اول: فناوری بی سیم با سرور پروکسی، به عنوان مثال اتوماسیون Zigbee.

  • نسل دوم: هوش مصنوعی دستگاه های الکتریکی را کنترل می کند، به عنوان مثال آمازون اکو.

  • نسل سوم: دوست روباتی که با انسان ها تعامل دارد، به عنوان مثال Robot Rovio، Roomba.

در حالی که لبه های پیشرفته فناوری اغلب سرفصل اخبار را به خود اختصاص می دهد، در بسیاری از خانه ها هنوز پیشرفت قابل توجهی با نسل اول و دوم سیستم ها وجود دارد. اغلب سیستم‌های مرتبط با سرگرمی هستند که بیشترین پوشش رسانه‌ای را ایجاد می‌کنند، با دستیارهای مختلف خانه شخصی – مانند آمازون Echo، Google Home، Sonos One، Apple HomePod و دیگران – از محبوبیت خاصی برخوردار بوده‌اند. با رو به رشد و تسریع عرضه و جذب توسط مشتریان ابزارها و راه حل های خانه هوشمند IoT، تقاضا برای خدمات یا ابزارهای اضافی احتمالاً افزایش می یابد. طیف وسیعی از پتانسیل در خانه هوشمند تضمین می کند که اینترنت اشیا در خانه در سال های آینده به توسعه خود ادامه خواهد داد.